Tieto chyby robíme pri praní najčastejšie: Vyhnite sa im a ušetrite čas aj peniaze

práčka

thinkstockphotos.com

Vytiahnuť z práčky vždy čistú a voňavú bielizeň je prianím každej dobrej gazdinky. Aj preto sa v mnohých domácnostiach tento šikovný pomocník nezastaví a pre čo najlepšie výsledky kupujeme prostriedky od výmyslu sveta. Vedeli ste však, že pri praní platia isté zásady? Zistite, čomu by ste sa pri plnení práčky mali vyhnúť a ako správne ošetriť jednotlivé materiály, aby vám slúžili čo najdlhšie.

Na množstve prášku záleží

Neviete odhadnúť správne dávkovanie pracieho prostriedku, a preto radšej pridáte viac? Robíte veľkú chybu. Ak je prášku alebo gélu primálo, obsah práčky bude slabo vyčistený – zostanú fľaky a biele kúsky môžu nadobudnúť sivý nádych. Ani príliš veľké množstvo pracieho prostriedku však bielizni neprospieva. Vo vnútri bubna totiž vznikne objemná a hustá pena, ktorá spôsobí, že špina sa nevyperie, ale zhromaždí sa na jednom mieste, napríklad, na golieri. Riaďte sa preto vždy pokynmi a symbolmi na etikete daného prípravku. A ako vlastne rozlíšiť stupeň znečistenia?

  • ľahko znečistené oblečenie: bez akýchkoľvek škvŕn, prepotené, nosené len krátko
  • stredne znečistené oblečenie: je viditeľných zopár menších fľakov
  • silno znečistené oblečenie: prítomných je viac fľakov, ktoré navyše môžu byť veľmi odolné – od oleja, čokolády alebo ovocia a zeleniny

Tip: Nezabudnite vždy posúdiť tvrdosť vody, ktorou je vaša domácnosť zásobovaná. Čím je voda tvrdšia, tým je pracia sila nižšia.


Mohlo by vás zaujať: Prášok, gél, či tablety: Ktorý prací prostriedok je ten naj?


Ako správne naplniť práčku?

S kúpou nového modelu práčky dostanete do rúk tiež tabuľku pracích programov s odporúčaním, koľko bielizne môžete oprať v jednej várke. Snažte sa, aby ste práčku zbytočne nepreťažovali, inak dôjde k veľmi rýchlemu opotrebovaniu ložísk. Vážením špinavého oblečenia si však rozhodne nemusíte lámať hlavu. Ak periete bavlnené materiály, bubon naplňte tak, aby sa do medzery nad bielizeň zmestila vaša kolmo postavená vystretá dlaň. Vlnené veci a jemné tkaniny vyžadujú viac priestoru, môžete nimi naplniť maximálne polovicu bubna.

Tip: Dostatočne naplnená práčka šetrí prírodu aj peňaženku. Ak je bubon preťažený, nekrúti sa správne a ani oblečenie sa dobre nevyčistí.


Mohlo by vás zaujať: Už ste vyskúšali domáci gél na pranie? Ušetrí prírodu aj vašu peňaženku!


Keď jeden cyklus nestačí

Hoci na vankúše a prikrývky naplnené perím existujú špecializované čistiarne, mnohé z nich sa dajú oprať aj v automatickej práčke. Vytiahli ste tie svoje po prvom praní a rovno zavesili na sušiak? Nabudúce radšej pustite druhý cyklus bez použitia pracieho prípravku. Perie má totiž schopnosť absorbovať penu. A tá môže zostať vo vnútri týchto výrobkov, ktoré výborne zahrejú počas chladných nocí.

Triedenie je základ

Ak bielizeň rozlišujete len na bielu a farebnú, zrejme po istom čase už nevyzerá tak, ako by ste od nej očakávali. Zásady správneho prania totiž hovoria, že rovnako ako na farbe, záleží aj na materiáloch, z ktorých sú textílie vyrobené. Bavlnu nemiešame s polyesterom a takisto uteráky či obliečky neperieme so syntetikou.

Zips zapnúť, gombíky rozopnúť

Stalo sa vám, že zips na bunde poškodil vašu obľúbenú blúzku? To je presne dôvod, pre ktorý musia zúbky počas prania držať spolu. O gombíkoch pritom platí pravý opak. Ak by ste ich nechali zapnuté, mohli by sa počas prania odtrhnúť a stratiť v útrobách práčky.


Mohlo by vás zaujať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Aviváž je občas tabu

Ak milujete vôňu jarných kvetín či šumivého mora, zrejme si ju prilejete aj do priehradky na aviváž. Na tom nie je nič zlé, práve naopak. Vďaka aviváži je bielizeň mäkká a hebká, jednoduchšie sa žehlí. Problémom je športové oblečenie z funkčných materiálov, ktoré by nemalo prísť do styku s avivážnym prostriedkom. Ten totiž likviduje ich jedinečné vlastnosti. Vlákna obalené prostriedkom na zmäkčenie nie sú žiaduce ani v prípade uterákov, pretože je je následne znížená ich absorpčná schopnosť.

Nie všetko sa dá oprať v práčke

Ak si potrpíte na kvalitné materiály, musíte sa vedieť o ne správne postarať. Platí to, napríklad, o plavkách, ktoré perieme zásadne v rukách v studenej až vlažnej vode. Podobne sú však na tom všetky kúsky oblečenia vyrobené zo spandexu a s vysokým podielom elastanu.


Máte v oblasti prania vlastné triky a grify? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o ne v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame