Tieto veci držia v domácnosti najviac baktérií: Zistite, či ich čistíte správne

Vysávanie

Upratovanie patrí k bežným činnostiam v domácnosti (Zdroj: GettyImages)

Pravidelné upratovanie patrí k bežným, aj keď nie veľmi obľúbeným činnostiam. Mnohí ho vnímame ako nutné zlo a najradšej by sme boli, keby existovalo nejaké čarovné zaklínadlo.

Väčšina z nás aspoň raz za týždeň povysáva celý byt, utrie prach, natiahne si rukavice a dôkladne poumýva dlážku a sanitu. Špinavú bielizeň perieme podľa potreby. No zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako často treba čistiť napríklad uteráky, kozmetické štetce či ďalšie predmety? Pripravili sme pre vás malý návod, vďaka ktorému sa ľahko postaráte o ich čistotu.

1. Uteráky

Frekvencia prania samozrejme závisí od ich používania. Čím častejšie sa nimi utierate, tým častejšie ich treba meniť. Každý člen rodiny by mal mať svoj uterák alebo osušku, pričom už po troch či štyroch použitiach by mala putovať do práčky. I keď na prvý pohľad môže vyzerať čisto, opak je pravdou. Okrem toho uteráky raz-dva nasiaknu vodou a ako všetci dobre vieme, vlhkosť je živnou pôdou pre množenie rôznych mikroorganizmov a plesní.

2. Podprsenky

Sú diskrétnym kúskom oblečenia, ktorý môže podčiarknuť našu ženskosť. Mnohé ich však neperieme tak často, ako by sa malo. Do špinavej bielizne by mali putovať už po troch či štyroch použitiach. Ak sa bojíte, že sa vám častým praním zničí, dajte doma prednosť obyčajným bavlneným podprsenkám a luxusné kúsky si nechajte len na špeciálne príležitosti. Aby vám vydržali čo najdlhšie, skúste ich prať v osobitnom vrecúšku.

Mohlo by vás zaujať: V kuchynskej špongii je až miliarda baktérií: Hrozia aj zdravotné problémy

3. Špongie na riad

Vďaka jednorazovým špongiám umyjeme riad oveľa jednoduchšie. Väčšinu z nich nahradzujeme až vtedy, keď začnú smrdieť. Mali by sme to však robiť oveľa skôr. Možnosťou je čistenie v saponáte raz za tri dni, pričom jednu špongiu by ste nemali používať dlhšie než dva týždne. Je doslova premnožená baktériami, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy, predovšetkým ľuďom so zníženou imunitou. Na vlastnom zdraví sa neoplatí šetriť.

4. Peňaženka a kabelka

Tieto dve veci využívame takmer každý deň. A preto si zaslúžia, aby sme sa o ne patrične starali. Na dne peňaženky nájdeme rôzne baktérie, ktoré pochádzajú nielen z kovových mincí, ale aj papierových bankoviek. Predsa len, málokto si vydezinfikuje ruky ihneď po nákupe a manipulácii s peniazmi. Ak máte koženú peňaženku či kabelku, skúste ich aspoň raz za týždeň pretrieť detskými vlhčenými obrúskami bez obsahu alkoholu. Táto činnosť vám nezaberie veľa času a vaše obľúbené doplnky sa nestanú zdrojom nečistôt.

Mohlo by vás zaujať: Dom je ako ekosystém: Tipnite si, koľko plesní a baktérií si s vami nažíva!

5. Kozmetické štetce

Dámam pomôžu vytvoriť dokonalý mejkap, ak by sme sa však na ne pozreli cez mikroskop, zostali by sme v šoku. Okrem zvyškov púdru, očných tieňov či mejkapu sa tam nachádzajú aj rôzne baktérie. Ako uvádza portál Healthnwellness, až 72 % žien si štetce nikdy neumýva. To môže mať za následok vznik rôznych kožných problémov. Skúste ich čistiť aspoň raz za mesiac. Stačí, ak ich umyjete sprchovým gélom a poriadne ich opláchnete v čistej vode.

6. Gauč

U mnohých z nás okamžite vyvoláva myšlienky na relax. Ak sa však oň nebudeme správne starať, nebude len synonymum oddychu, ale aj ložiskom prachu, nečistôt a rôznych roztočov. Starostlivosť sa odporúča približne raz za dva týždne. Pred samotným čistením ho môžete napariť pomocou žehličky a potom dôkladne povysávať. Aspoň raz až dvakrát do roka ho dajte poriadne vytepovať. Nielenže bude čistejší, ale touto drobnou službičkou predĺžite aj jeho životnosť.

Poriadok bez starostí

Využitie služieb upratovacej firmy už dávno nepatrí medzi výsady bohatých. Stále viac rodín aj mladých pracujúcich ľudí odovzdáva svoj poriadok do rúk profesionálom. Len si to predstavte: Prídete po celom dni z práce, ale už vás nečaká žiadna ďalšia drina, len uprataný a voňavý byt.

Zárukou kvality je firma Zavas.sk, ktorá vám príde poupratovať do Bratislavy, Rovinky a Dunajskej Lužnej. V tejto firme nenájdete žiadnych brigádnikov či sezónnych pracovníkov – všetko sú to profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Ani ošetrenie náročnejších povrchov pre nich nie je problém. So zľavovým kódom elan10 dokonca ponúkajú 10 % zľavu.

Ako často upratujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Miška, gettyimages
Odporúčame