Tieto veci v domácnosti môžu ohroziť vaše zdravie: Opatrne, používate ich denne!

Zubná kefka

pixabay.com

V domácnosti sme obklopení toľkými vecami, že prakticky nie je možné, aby sme mali dohľad nad životnosťou a nezávadnosťou každého jedného predmetu. Minimálna trvanlivosť alebo dátum spotreby sú označenia, na ktoré sme si zvykli najmä pri potravinách a kozmetike. Ako je to však v prípade vecí, ktoré používame pre osobné účely, údržbu domácnosti alebo, ktoré sú súčasťou interiéru a prichádzame s nimi bežne do kontaktu?

Každá používaná vec sa časom opotrebuje, no nie vždy je opotrebovanie zjavné. Práve preto sa zdráhame vyhodiť inak funkčné veci, ktoré však už môžu byť škodlivé pre naše zdravie. Ktorých sa to týka?

Zubné kefky

Veľký pozor pri ústnej hygiene. Na zubnej kefke sa nachádza až 10 miliónov baktérií, ktoré môžu stať za opakujúcimi sa bolesťami hrdla, infekciami v ústnej dutine, zhoršujúcim sa stavom citlivých ďasien. Interval na výmenu kefky by mal byť raz za 2 – 3 mesiace.

Ak chcete jej životnosť predĺžiť, dôkladne ju čistite pod horúcou vodou od zvyškov pasty, slín a povlaku. Pri prekonaní sezónnej virózy neváhajte kefku vymeniť aj skôr. Rovnako postupujte aj pri náhradných hlaviciach rotačných a vibračných kefiek, hoci v tomto prípad ide o niečo drahšiu výmenu.


Mohlo by vás zaujímať: Zubná kefka, antibakteriálne mydlo či líčidlá: Aj to sú hrozby pre vaše telo


Hubky na riad

Životnosť jednej hubky na riad je pri pravidelnom používaní 2 – 4 týždne. To neplatí v prípade, ak zvládla hromadne očistiť množstvo mastných hrncov a riadu a jej štruktúru už nie je možné naspäť “nafúknuť” ani za použitia vriacej vody a saponátu.

Hubku na riad raz za 3 – 4 dni ponorte do horúcej vody. Predídete tak množeniu baktérií v jej strede, nakoľko prichádza do kontaktu s množstvom potravín, vrátane zostatkov zo surového mäsa a vajec. Po každom použití ju prepláchnite za použitia saponátu a nechajte dôkladne vyschnúť.

Rovnako tak pristupujte aj k hubkám, špongiám a kefkám, ktoré používate na očistenie tela. Kombinácia odumretých kožných buniek, tepla a vlhkosti v kúpeľni sú živnou pôdou pre množenie plesní.

Matrace

Čo robiť v prípade, ak výrobca garantuje záruku viac ako 20 rokov a zovšadiaľ sa dočítate, že matrace treba meniť každých 5 – 8 rokov? Moderné materiály v matracoch vydržia skutočne veľa, na druhej strane je však ich zdravotná nezávadnosť. Matrac absorbuje litre telesného potu, hromadia sa v ňom v odpadnuté kožné bunky, ktoré sú potravou pre toľko obávané roztoče.

Základom je dobrá a pravidelná starostlivosť v podobe vetrania matraca, polohovania, otáčania a správneho umiestnenia na odvetrávanom rošte. Akonáhle matrac zatuchne, objavia sa na ňom hoci aj malé ložiská plesne, je na jednom mieste oslabený alebo preležaný, nastáva čas na investíciu do nového matraca. Kvalita vášho spánku je veľmi dôležitá.


Mohlo by vás zaujímať: Aj matrace treba čistiť: Takto to zvládnete hravo a efektívne


Filtre v spotrebičoch

Ak majú svoju úlohu plniť na jednotku, mali by byť filtre v dobrom stave a pravidelne vymienané alebo aspoň čistené od usadenín a nečistôt rôzneho druhu. Platí to pre filtre vo vysávačoch, rýchlovarných kanviciach, kávovaroch, odsávačoch na paru, v čističkách vzduchu, filtračných kanviciach na vodu… Ich životnosť je zvyčajne označená na obale a ak sú zanesené, kvalita činnosti spotrebiča je badateľne znížená.

Kozmetika

Na tubách a téglikoch kozmetických prípravkoch je zaujímavé značenie, ktoré hovorí o dĺžke trvanlivosti konkrétneho produktu po otvorení. Môžete nájsť malý piktogram tuby či téglika a v nej údaj 6M, 12M, 24M. Ide o počet mesiacov.

Pamätáte si, kedy ste nočný krém otvorili? Viete, ako dlho vám už na poličke stojí ten nepoužívaný parfum? Málokto z nás si kozmetické prípravky značí dátumom otvorenia. Výrobcovia počítajú s tým, že pri pravidelnom používaní sa balenie spotrebuje skôr, ako skončí jeho trvanlivosť. Ak si nie ste istí trvanlivosťou, sledujte zmeny v zložení, farbe, vôni alebo posledný krok – podľa podráždenia pokožky, ktoré sa inak neobjavovalo.

Náš tip: Pozor pri kúpe! Sprchové gély, šampóny, dekoratívna kozmetika na prvých miestach v regáloch boli pravdepodobne otvorené zákazníkmi pred vami, ktorí chceli vidieť štruktúru alebo privoňať. Siahnite po zadných, neporušených baleniach.


Mohlo by vás zaujímať: Tá naj kozmetika: Vyrobte si vlastný šampón, telové maslo či zubnú pastu


Doska na krájanie

Hoci je to vaša obľúbená dlhoročná doska, ktorá je stabilná, nešmýka sa, ak sa na nej objavia ryhy, v ktorých sa hromadia nečistoty, už zďaleka nie je tak hygienická, ako bez porušenej štruktúry. Raj pre mikróby môže byť príčinou opakujúcich sa tráviacich ťažkostí

Niekoľkoročná obuv

Starostlivosť o topánky by nemala zahŕňať iba vonkajšie očistenie a nanesenie impregnačných prípravkov. Pravidelnou dezinfekciou vnútra topánok predídete nielen nepríjemnému pachu, ale aj riziku rozvinutia plesní a kožných mykóz.

Natrafili ste na kvalitné topánky, ktoré vašim nohám sedia, nepremokajú a nechcete ich vyhodiť, hoci už nejdú s modernými trendami? Skontrolujte, v akom stave je podrážka, či nedošlo k tzv. zošliapaniu, ktoré by mohlo mať vplyv na klenbu chodidiel, kĺby, chôdzu i chrbticu.


Ako často si vymieňate zubnú kefku? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame