Tip na dokonalý predvianočný výlet aj s lyžovačkou: Toto rakúske mesto vás očarí

Pohľad na historické centrum Salzburgu cez rieku Salzach (foto: Roland Zauner)

Umenie, kultúra, výnimočné kulinárske špeciality a nádherné prostredie v objatí hôr. Salzburg, rodné mesto Mozarta, ktoré počas zimy nadobúda ešte čarovnejšiu atmosféru ako inokedy.

Či sa počas potuliek zahrejete pri šálke vareného vína, alebo si vychutnáte kávičku v niektorej z tradičných kaviarní aj s čokoládovou Mozartovou guľkou, to bude iba na vás.

Prečo práve Salzburg?

Toto malebné mesto s bohatou históriou pohodlne zvládnete aj peši. Po ľavej strane rieky Salzach nájdete barokové historické centrum s pamiatkami UNESCO, ktorého romantické uličky priam pozývajú, aby ste ich preskúmali. Najznámejšou je bezpochyby Getreidegasse a v rámci nej najmä dom s číslom 9, v ktorom sa narodil Wolfgang Amadeus Mozart.

Ak sa chcete do histórie ponoriť ešte viac, môžete navštíviť množstvo múzeí, kam vám uľahčia vstup rôzne kombinované vstupenky alebo výhodná Salzburg Card. Popri galériách a historických expozíciách vás možno zaujme aj múzeum hračiek, letectva či piva. Odporúčame aj stredovekú pevnosť Hohensalzburg, z ktorej sa vám naskytne nádherný kruhový výhľad na mesto takmer z vtáčej perspektívy. Hore si to môžete vyšliapať sami alebo sa pohodlne vyviezť lanovkou.

Nad mestom sa týči impozantná pevnosť Hohensalzburg, odkiaľ sú tie najkrajšie výhľady (foto: TSG)

Čarovné vianočné trhy

Magický predvianočný čas a Salzburg idú dokopy už od nepamäti. Vedeli ste, že práve neďaleko Salzburgu, v Oberndorfe, prvýkrát zaznela 24. decembra 1818 najznámejšia vianočná skladba Tichá noc? A za jej text vďačíme rodákovi zo Salzburgu Josephovi Mohrovi.

O tom, že Salzburg doslova dýcha duchom Vianoc, vás presvedčí aj návšteva niektorých z prekrásnych vianočných trhov, ktoré patria k najstarším na svete. Najznámejšie a najnavštevovanejšie sú vianočné trhy na námestí Domplatz, rodinnú atmosféru si zas vychutnáte na trhoch na zámku Hellbrunn. Vybrať sa môžete aj na prechádzku zasneženými záhradami zámku Mirabell s pokojnými vianočnými trhmi na rovnomennom námestí.

Vianočné trhy v Salzburgu majú neopakovateľnú atmosféru (foto: Tourismus Salzburg GmbH / Guenter Breitegger)

Na nákupoch si príde každý na svoje

V historickom centre nájdete originálne výrobky, ktoré budú perfektným suvenírom aj darčekom. Ak chcete domov priniesť tie „pravé“ Mozartove guľky, určite zájdite do kaviarne Fürst, kde ich ručne vyrábajú už po generácie. V malých rodinných obchodíkoch sa môžete kochať výberom tradičných ľudových krojov, nádhernými dekoráciami do domácnosti, šperkami či starožitnosťami. Na okraji mesta zas čaká Designer Outlet a nákupné centrum so stovkami svetových značiek vrátane Calvin Klein, Hugo Boss, Guess, Adidas či Nike.

Nezabudnuteľný sprievod čertov

Aj toto usporiadané, kultúrne mesto má svoju „temnú“ stránku. Koncom novembra a začiatkom decembra vás v jeho uliciach môže postretnúť sprievod démonických bytostí s hrôzostrašnými maskami. Chlpatí čerti a démoni s rohmi sa s krikom a dupotom ženú mestom a mnohokrát vyľakajú nielen malé deti. K ich predstaveniu patrí aj divoký tanec a hlasný zvuk kravských zvoncov. Ak sa nebojíte, možno si s nimi stihnete urobiť aj vydarenú fotku, beh čertov je tento rok naplánovaný na piatok 3. aj nedeľu 5. decembra.

Čertovský sprievod v meste je zážitkom pre deti aj dospelých (foto: Neumayr/MMV)

Lyžovačka na skok

Ak túžite spoznávanie kultúry a umenia spestriť o aktívny oddych, Salzburg je pre vás to pravé miesto. Už za hodinu sa autom dopravíte do špičkových stredísk, kde na vás budú čakať perfektne upravené svahy. Prišli ste bez auta? Nevadí, využite bezplatný lyžiarsky autobus Ski Shuttle, ktorý vás odvezie do najväčšej rakúskej lyžiarskej oblasti Flachau/Ski amadé priamo z centra mesta. Cez deň sa môžete vylyžovať na snehu a večer si vychutnať v romantickej reštaurácii alebo na vianočných trhoch.

Zo Salzburgu do máte iba na skok do svetoznámeho lyžiarskeho strediska Flachau (zdroj: Tourismus Salzburg GmbH)

Objavte lásku k zime na dovolenke v Rakúsku

O Salzburgu sa vraví, že je mestom štyroch ročných období, ale my si myslíme, že najkrajšie je práve v zime. Pre viac informácií odporúčame pred cestou navštíviť oficiálny cestovateľský portál Rakúska, kde nájdete aj širokú aktuálnu ponuku pobytov a ďalších odporúčaní.

Foto: Tourismus Salzburg GmbH / Guenter Breitegger

Advertoriál pripravený spoločne s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál

Odporúčame