Tip pre všetkých chudnúcich: Obklopte sa červenou!

cervene prestieranie

plnielanu.sk

Zbaviť sa zopár kíl navyše môže byť omnoho jednoduchšie ako sa zdá. Samozrejme, že prejedanie je zakázané, no odmietnutie duply nemusí byť až taká veda. A to len vďaka tomu, že si jedlo vieme správne naservírovať.

Poznáte slovnú hračku „oči by mi jedli“? Potom by ste mali vedieť, že platí aj opačne. Ak dokážete od jedla odtrhnúť oči, máte napoly vyhraté. Vedci z univerzity v Bazileji vo Švajčiarsku dokázali, že stačí od sýtosti odpútať náš pohľad a tým presvedčíme aj roztiahnutý žalúdok.

Stop

Presne to sa podvedome ozve v každom z nás, keď nám oči padnú na červenú farbu. Stopka, ktorú máme zakódovanú vďaka semafóru nás dokáže zastaviť aj inde ako len na ceste. Hoci červená a oranžová farba sa často spájala s väčším apetítom, aspoň v prípade prvého menovaného odtieňa je podľa najnovšieho výskumu situácia celkom iná.


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


Z červeného pohára nechutilo

Podľa vedcov vďaka červenej farbe zjeme menej. Aby to dokázali, oslovili 41 študentov, ktorí sa stali ich prvou vzorkou. Vplyv červenej farby začali skúmať na nápojoch. Rozliali rôzne nápoje do pohárov s červenými a modrými etiketami. A hádajte, z ktorých pohárov sa vypilo viac. Rozhodne vyhrali modré poháriky. Viedli až o 40%. Aby boli výsledky čo najobjektívnejšie, museli všetci účastníci pred pokusom vypiť rovnaké množstvo vody, aby nikto spomedzi nich neovplyvnil výsledok prieskumu smädom.

Viac červenej, menej maškŕt

Aj tak si vysvetľujú odborníci, prečo nám z červeného servisu chutí menej. Okrem semafóra si v podvedomí červenú farbu spájame aj s krvou. A vďaka tomu nám táto farba berie chuť do jedla. Naša myseľ sa z rozkoše z jedla prepne na strach  z nebezpečenstva. A ten možno pozitívne využiť na to, aby sme zjedli menej. Túto teóriu si odborníci overili aj v praxi na maškrtách, ktoré v dotazníkoch účastníci označili  za potraviny, do ktorých keď sa pustia, nevedia prestať. 109 opýtaným ľuďom potom naservírovali obľúbené maškrty na červenom, modrom a bielom tanieri. A výsledok? Rovnako ako pri nápojoch. Z červených tanierov im chutilo najmenej. Z nich zjedli až o polovicu menej ako z bielych a modrých.


Mohlo by vás zaujať: Donášková diéta: Pomôže schudnúť aj vám?


Čas na zmenu

Nemusíte hneď investovať do červeného setu, začnite prestieraním. Na začiatok vyskúšajte červenú podložku pod tanier a servítky. Ak zistíte, že sa vám od stola vstáva ľahšie napriek tomu, že ste len polosýti, odmeňte sa novým servisom. No v žiadnom prípade si k nemu nekupujte červené poháre! Pokiaľ ide o pitie, to by ste zásadne obmedzovať nemali. Je viac ako dôležité nie len na ceste za štíhlou líniou, ale aj kvôli zdraviu. Obmedzenie tekutín môže mať na svedomí nedostačujúce očisťovanie nášho organizmu od nahromadených škodlivín zo stravy a stresu. Okrem toho sa zlý pitný režim podpíše aj na výzore. Nedostatočne zvlhčená pleť pôsobí nielen nezdravo ale aj staršie, čo si od čias puberty nepraje nikto z nás.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Pippa
Odporúčame