Tipy, ktoré vám pomôžu skoncovať s jarnou únavou: Nedajte jej žiadnu šancu

Žena

thinkstockphotos.com

Ak máte po zime pocit vyčerpania a malátnosti, trápi vás jarná únava. Nejde o mýtus, ale o stav tela, ktoré sa nevie zmieriť s teplotnými zmenami a je po zime unavené. Existuje však niekoľko overených trikov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa jarnej únave. Ak ňou už trpíte, pomôže vám zbaviť sa jej nadobro.

Viete, čo ju spôsobuje?

Jarná únava vás môže ľahko postihnúť, ak:

  • máte nedostatok vitamínov
  • málo sa hýbete
  • pijete málo čistej vody
  • trpíte nedostatkom spánku
  • ste pod dlhodobým stresom
  • jete málo čerstvého ovocia a zeleniny
  • ste chorý

Mohlo by vás zaujímať: Porazte jarnú únavu: S týmito zbraňami s ňou hravo zatočíte


Doplňte si vitamíny

V zime bolo slnka menej a preto vášmu telu chýba vitamín D. Nezabudnite si to teda teraz vynahradiť. Hneď ako vykuknú prvé jarné lúče, sadnite si na balkón alebo sa vyberte na prechádzku.

Rovnako chýba vášmu telu vitamín C, ale aj vitamíny skupiny B, ktoré bojujú s únavou. Jesť by ste mali veľa jabĺk, grapefruitu, listovej zeleniny, zemiakov, papriky, rýb a ovsených vločiek. Naopak, vyhýbajte sa vyprážaným a príliš slaným či sladkým jedlám.

Náš tip: Skúste si pripraviť zdravé smoothie, ktoré vás nakopne. Vhodné je kombinovať ovocie, ako napríklad banány s kokosovým mliekom.

Základom je pohyb

Ak je vaša nálada na bode mrazu a navyše ste malátni, najlepšie urobíte, ak sa začnete pravidelne hýbať. Či už budete behať alebo starať sa o záhradku, hlavne si doprajte čerstvý vzduch a fyzickú aktivitu, ktorá vám rozprúdi krv a zbaví vás stresu. Pri aktivite sa vylučuje hormón šťastia, ktorý teraz súrne potrebujete.

Náš tip: Skúste vstať každé ráno o 15 minút skôr a zacvičte si aspoň pár drepov, klikov alebo brušákov. Takýto štart do nového dňa vám len prospeje.

Oddychujte

Ak trpíte jarnou únavou, pospite si. Doprajte si aspoň sedem hodín kvalitného oddychu, inak si koledujete o oslabenú imunitu, zlú náladu a stratu energie. Nezabudnite však, že netreba spať príliš dlho. Človek je potom rovnako oťapený a bez energie ako pred spánkom. Pomôcť môže aj polhodinový poobedný šlofík.


Mohlo by vás zaujímať: Zmáha vás jarná únava? Porazte ju tými správnymi zbraňami!


Ideálny čas na wellness víkend

K jarnej únave vám nepridáva ani to, ak neustále pracujete a ste dlhodobo pod stresom. Mali by ste sa naučiť spomaliť a dopriať si poriadny oddych. Na jar sú ideálne wellness pobyty, na ktorých môžete absolvovať saunu, masáže a užívať si perfektnú gastronómiu. Skúste pohľadať niečo, čo by vás potešilo a doprajte si napríklad romantický víkend, ktorý vám pomôže zresetovať sa.

Pite veľa čistej vody

Nedostatok tekutín prináša únavu. Najhoršie je, ak celý deň nepijete a večer sa to snažíte dohnať. Svojmu telu tak len škodíte. Potrebné je piť pravidelne v menších dávkach, aby vaše telo stihlo tekutiny efektívne zužitkovať. Preferujte čistú vodu, smoothie nápoje a bylinné čaje. Na jar je výborný púpavový alebo žihľavový, ktorý prečistí organizmus.

Odmeňte sa!

Spravte si počas jarnej únavy radosť! Kúpte si niečo pekné alebo si doprajte dobrý zákusok. Jednoducho čokoľvek, čo vás poteší. Urobte si dobrú náladu a nepoddávajte sa jarnej únave bez boja.

Náš tip: Horká čokoláda obsahuje hormón fenyletylamin, ktorý zmierňuje pocity úzkosti aj napätia. Tento hormón sa vytvára v mozgu napríklad vtedy, keď sme zamilovaní.


Máte skúsenosti s jarnou únavou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame