8 úžasných tipov na upratovanie v kuchyni: Prekvapí vás ich jednoduchosť!

žena leští kuchynskú linku

Naučte sa triky na upratovanie kuchyne (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Po každom varení sa snažíme udržať kuchyňu čo najčistejšiu, no niekedy je treba pustiť sa do dôkladnejšieho upratovania. S týmito nápadmi vám to pôjde rýchlo a jednoducho!

Dokonale čisté dosky na krájanie

Drevenú dosku namočte na 3 hodiny do octovej vody, ktorá ju vyčistí a zbaví všetkých pachov. Umelohmotnú dosku na krájanie potrite olejom a pokvapkajte citrónovou šťavou. Po piatich minútach ju umyte.

Olivový olej na leštenie

Vďaka niekoľkým kvapkám olivového oleja sa bude vaše nerezové umývadlo krásne lesknúť. Umývadlo najskôr vyčistite mydlovou vodou, pokvapkajte ho trochou oleja a vyleštite handričkou z mikrovlákna. Pomocou olivového oleja môžete vyleštiť aj ďalšie povrchy v kuchyni, napríklad kuchynskú linku alebo drevený stôl. Stačí však použiť len veľmi malé množstvo oleja.

kuchynský drez
Vďaka troche olivového oleja sa váš drez bude lesknúť (Zdroj: Unsplash/Steven Ungermann)

Na prihorený hrniec použite popol

Do prihoreného hrnca nasypte popol, prilejte vodu a nechajte všetko pomaly zovrieť. Vodu nechajte v hrnci vychladnúť a potom ho ľahko očistíte. Pokiaľ by bolo prihorenie odolnejšie, nechajte hrniec odstáť do druhého dňa alebo postup zopakujte.

Kanvica ako nová vďaka octu

Usadil sa na vašej kanvici vodný kameň? Stačí, ak ju do polovice naplníte octom, dolejete doplna vodou a zmes necháte zovrieť. Potom vriacu vodu vylejte, znovu kanvicu naplňte vodou a nechajte prevrieť, aby ste sa zbavili zvyšného octu.

kanvica
V kanvici nechajte zovrieť vodu s octom (Zdroj: Unsplash/John Mark Smith)

Rošty vyčistíte pomocou cibule

Pripálenú mastnotu a jedlo na roštoch v rúre alebo na grile skúste vydrhnúť polovicou cibule. Rošt môžete tiež na pol hodinu namočiť do zmesi vody a prostriedku na riad.

Na sklenené povrchy použite čaj

Čierny čaj dokáže vyčistiť sklo na kuchynských spotrebičoch, napríklad na rúre alebo mikrovlnke a aj na oknách. Vylúhujte vrecko čierneho čaju vo vriacej vode, nechajte čaj vychladnúť a vlejte ho do fľašky s postrekovačom. Nasprejujte na sklenený povrch a vyleštite. Ak použijete na leštenie noviny, nezostanú na povrchu žiadne šmuhy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trpíte intoleranciami, no neviete sa vzdať syra? Takto si vyrobíte jeho náhradu z karfiolu!
žena čistí mikrovlnku
Pomocou čierneho čaju môžete vyčistiť sklo na mikrovlnke (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Zbavte sa zápachu zo smetného koša

Na kúsok vaty nakvapkajte trochu vášho obľúbeného esenciálneho oleja a vhoďte ho do smetiaka. Prekryje tak nepríjemný zápach odpadkov.

Mixér zapnite s čistiacim prostriedkom

Mixéry sa kvôli ostrým častiam ťažšie čistia. Urobte si zmes vody a prípravku na riad, vlejte ju do mixéra a spustite ho. Asi minútu ho nechajte takto prečistiť a potom vodu vylejte.

Zdroj: plnielanu.sk, womanandhome.com, babske-rady.sk
Odporúčame