Máte doma biele plastové stoličky? Podelíme sa s vami o rady, ako ich čo najlepšie vyčistiť!

Biely plastový nábytok bude znovu ako nový (Zdroj: Freepik/user10329879)

Slnečné počasie priam láka na to, aby ste si vypili kávu vonku. Mnoho ľudí si zvolí na vonkajšie posedenie biely plastový nábytok. Okrem toho, že je cenovo dostupný, skladný a dlho vydrží, je jeho výhodou aj jednoduchá údržba. Keď sú však stoličky či stôl po dlhšom skladovaní nepekne zanesené nečistotami, treba ich poriadne vyčistiť. V našom článku sa s vami podelíme o najlepšie rady ohľadom ich čistenia.

Ako často čistiť plastový nábytok?

Škvrny od trávy, blata, jedla, živice alebo vtáčích výlučkov treba umyť čo najskôr. Dôkladné čistenie je vhodné na začiatku sezóny a stoličky by mali dobre vyzerať po celé leto. Neskôr ich na jeseň očistite pred odložením.

Postup

Pripravte si miesto na čistenie: V záhrade prestrite plastovú plachtu, ktorú umiestnite v dosahu postrekovacej hadice. Vďaka plachte sa nábytok pri čistení nezafŕka blatom. Vyberte si slnečné miesto. Na plachtu presuňte znečistené stoličky alebo stôl.

Namiešajte si čistiaci roztok: Existuje viacero roztokov, ktoré môžete na čistenie použiť. Vyberte si jeden podľa vašej voľby.

Ak sa na stoličkách vytvorila pleseň, zmiešajte vodu a ocot v pomere 25:75. Zmes prelejte do rozprašovača, nastriekajte ňou zasiahnuté miesta a nechajte pôsobiť približne 10 minút. Následne sa môžete pustiť do dôkladného čistenia.

Roztoky:

  • S prostriedkom na riad: Do vedra vlejte 3,5 litra vlažnej vody a pridajte štvrť hrnčeka prostriedku na riad. Dobre zmiešajte, aby sa čistič vo vode rozpustil.
  • So sódou bikarbónou: Nalejte do vedra 3,5 litra vlažnej vody. Vysypte doň pol hrnčeka sódy bikarbóny a premiešajte.
  • S univerzálnym čistidlom: Pridajte štvrť hrnčeka univerzálneho čistiaceho prostriedku do vedra s 3,5 litra vlažnej vody.

Všetko dôkladne umyte: Stoličky umývajte od hora dolu, aby ste tak pomocou hubky alebo mäkkej kefky zachytili stekajúcu špinavú vodu. Prípadné škvrny skúste zotrieť hubkou s trochou sódy bikarbóny. Tá poslúži ako jemný abrazívny čistič, ktorý pomôže uvoľniť nečistoty.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Škrupiny z vajíčok nevyhadzujte! Získate užitočný záhradný materiál, ktorý má množstvo výhod
Odstráňte všetky škvrny (Zdroj Freepik/freepik)

Opláchnite stoličky: Keď ste stoličky vyčistili od hrubších nánosov špiny, jednoducho ich prepláchnite záhradnou hadicou. Pokiaľ budú krásne biele a čisté, utrite ich pomocou handričky z mikrovlákna alebo ich nechajte uschnúť na slnku. Ak nie, postupujte podľa nasledujúceho postupu.

Bieliaci roztok nábytok znovu rozžiari

Vyzerajú vaše stoličky stále ufúľane a zašednuto? Aby ste im vrátili belosť, je potrebné pripraviť si bieliaci roztok. Odporúčame vám na to kyslíkové bielidlo. Ide o pomaly pôsobiaci, šetrný prostriedok na bielenie, ktorý dokáže odstrániť škvrny a prinavrátiť plastu žiarivosť. Účinkuje pomalšie ako chlórové bielidlá a na plast pôsobí menej agresívne. Navyše je aj priateľskejší voči prírode. Počas čistenia preto roztok kyslíkového bielidla a vody neuškodí vašim rastlinám ani tráve.

V závislosti od znečistenia, zmiešajte vo vedre 3,8 litra vody s pol až jedným hrnčekom bieliaceho prášku na báze kyslíka. Zmes dobre premiešajte, aby sa prášok rozpustil.

Pred čistením si nasaďte gumené rukavice. Na hubku alebo jemnú kefku naneste bieliaci roztok. Stoličku čistite odvrchu a snažte sa čo prostriedok čo najlepšie votrieť, aby zažraté škvrny povolili.

Roztok nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Ak by ste to aj bolo dlhšie, nábytku prostriedok neuškodí. Stoličky alebo stôl následne osprchujte hadicou, osušte alebo nechajte voľne vyschnúť.

Zájdené stoličky budú opäť žiarivo biele (Zdroj: Freepik/Lucianapa)

Tipy, ako udržať biely plastový nábytok dlhšie čistý

  • Nábytok vydrží dlhšie čistý, ak naň nanesiete tenkú vrstvu vosku na auto. Vosk votrite pomocou suchej handričky alebo hubky a stoličku alebo stôl vyleštite suchou handrou. Vosk bude na špinu pôsobiť odpudzujúco.
  • Nenechávajte nábytok pod stromami, z ktorých by naň napadali kvety alebo listy.
  • Na jeseň uskladnite nábytok čistý, prikrytý a chránený pred nízkymi teplotami.
  • Ak musí nábytok zostať vonku, zaobstarajte si naň špeciálnu plachtu na prikrytie.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chutné paradajky na tri spôsoby: Spracovať ich viete aj mimo sezóny a vydržia vám celý rok!

Tip: Na čistenie plastového nábytku nepoužívajte abrazívne čističe. Drsné častice prostriedku alebo nešetrné hubky na drhnutie poškriabu plast a v týchto nenápadných medzierkach sa bude usádzať špina.

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame