Ako vysušiť oblečenie vnútri tak, aby nezapáchalo? Prezradíme vám naše najlepšie tipy!

žena vešia bielizeň

Ako predísť zapáchajúcej bielizni? (Zdroj: Freepik/freepik)

Nemáte doma sušičku? V tom prípade pre vás možno býva sušenie oblečenia počas chladných dní problém. Nie vždy sa totiž dá vyvesiť von na čerstvý vzduch. Veci potom vo vnútri začnú potuchnuto zapáchať a navyše hrozí, že sa u vás doma rozšíri pleseň. Prečítajte si naše rady a dozviete sa nielen to, ako vašu bielizeň usušiť správne, ale aj ako tento proces urýchliť.

Čo spôsobí, že oblečenie začne zapáchať?

Hoci ste použili dostatočné množstvo aviváže, vaše oblečenie môže zapáchať kvôli vlhkosti, ktorú absorbuje počas sušenia. Pach potom nezmizne ani po jeho vysušení. Najzreteľnejší bude, ak uložíte do skríň bielizeň, ktorá nie je dostatočne suchá.

Šatstvo po vypratí ihneď vyveste. Hrozí totiž, že bude po dlhšom čase v  práčke páchnuť. Zanesená, nevyčistená práčka však môže tento problém spôsobovať tiež. Netreba zabúdať ani na prebytočnú vlhkosť v dome, pretože práve tá sa ľahko prenesie aj na bielizeň.

oblečenie v práčke
Nenechávajte vypraté oblečenie dlho v práčke (Zdroj: Pixabay/kropekk_pl)

Perte menšie množstvá

Pravdepodobne sa aj vy snažíte naplniť práčku vždy čo najviac. V zime sa však tomu radšej vyhnite a nechajte v nej priestor veľký aspoň na dĺžku dlane. Oblečenie sa tak lepšie vyžmýka a zostane aj menej pokrčené, čo urýchli proces sušenia.

Oblečenie vyrovnajte

Po vypratí veci pretrepte a rukami trochu roztiahnite a vyrovnajte, aby na sušiaku neviseli pokrčené. Vyveste ich naň úhľadne, aby sa neprekrývali. Vďaka týmto krokom sa oblečenie rýchlejšie usuší a zachová si svoju vôňu.

oblečenie na sušiaku
Pred zavesením oblečenie vyrovnajte (Zdroj: Pixabay/AlchemilleMollis)

Snažte sa predísť vzniku plesne

Izbu, v ktorej máte sušiak na bielizeň, dobre vetrajte. Platí to aj v prípade elektronických sušiakov. V zime to však môže byť problém, preto si skúste zaobstarať odvlhčovač vzduchu. Vďaka nižšej miere vlhkosti bude navyše sušenie trvať kratšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako ľahšie zaspať? Tieto jednoduché tipy vám pomôžu razom zlepšiť kvalitu spánku

Oblečenie radšej nesušte priamo na radiátoroch, pretože sa tak vlhkosť ľahšie prenáša do vzduchu a usádza na stenách. Sušiak so šatami však môžete umiestniť neďaleko radiátora alebo iného zdroja tepla.

Investujte do elektronického sušiaka

Elektronický sušiak je ideálnym riešením na sušenie oblečenia v zime. Jeho praktickosť spočíva v efektívnejšom a rýchlejšom presušení šatstva. To bude suché už po niekoľkých hodinách.

Osviežte oblečenie octom

Ak vám už bielizeň začala páchnuť, prevoňajte ju octom. Stačí ho pridať do práčky pri ďalšom praní.

Uistite sa, že je oblečenie úplne suché

Predtým, ako oblečenie uložíte naspäť do skrine či zásuvky, sa uistite, že je celkom suché. Už malé množstvo vlhkosti stačí, aby vám potuchlinou napáchli aj všetky ostatné veci.

žena skladá oblečenie
Do skríň dávajte len dobre usušené oblečenie (Zdroj: Unsplash/Sarah Brown)

Trik s uterákom a žehličkou

Potrebujete niektorý kus oblečenia rýchlo vysušiť? Položte ho na žehliacu dosku, prikryte ho čistým uterákom a vyžehlite ho takto z oboch strán. Nikdy však nežehlite vlhké šatstvo priamo, pretože by ste mohli poškodiť látku.

Vysajte vlhkosť pomocou uteráku

Uterák sa dá použiť aj na absorbovanie prebytočnej vlhkosti z oblečenia. Kus šatstva položte na uterák a spoločne ich napevno zrolujte.

Zdroj: plnielanu.sk, cleanhousefast.co.uk, goodhousekeeping.com, rent.com,
Odporúčame