Banánové šupky sa vyhodiť neoplatí: Poznáte tieto spôsoby, ako ich využiť pre zdravé a prosperujúce rastliny?

banánové šupky pre rastliny a trs dozretých banánov

Banánové šupky sú odpadom, ktorý má užitočný prínos pre rastliny (Zdroj: Unsplash/Anastasia Eremina)

Banánové šupky sú pre rastliny užitočné niekoľkými spôsobmi. Obsahujú dôležité látky, ktoré prispievajú k distribúcii živín a rastu silnejšej rastliny. Predovšetkým ide o vápnik, fosfor, draslík a horčík, ktoré sú nevyhnutnými živinami pre celkový dobrý stav. Ukážeme vám 4 spôsoby, ako využiť banánové šupky a dopriať rastlinám extra starostlivosť.

Dajú sa rozmixovať na kašu a použiť ako hnojivo pre rastliny

Pre ľahšie rozmixovanie je vhodné šupky namočiť do vody a nechať postáť. Potom ich treba len rozmixovať na jemno v kuchynskom robote a použiť kašu tak, že sa rozotrie po pôde v blízkosti rastliny a jemne sa zatlačí ďalšou vrstvou pôdy.

Banánové šupky patria do kompostu

To je úplne najjednoduchší spôsob, ako ich využiť. Stačí ich pokrájať alebo potrhať na menšie kúsky, aby sa rýchlejšie rozložili v kompostéri. Spolu s ostatným organickým materiálom, ako sú šupky z iného ovocia alebo zeleniny, kávová usadenina alebo vajíčkové škrupiny, vytvorí plnohodnotné hnojivo bohaté na nutričné látky.

kompost plný organického odpadu
Organický kuchynský odpad je plný nutričných látok (Zdroj: Pixabay/Ben Kerckx)

Banánový čaj alebo tekuté hnojivo

Príprava potrvá asi týždeň, ale čím dlhšie sa šupky máčajú vo vode, tým kyslejšie hnojivo vznikne. Postup je jednoduchý, banánové šupky stačí pokrájať na menšie kúsky, vložiť do zatváracieho pohára, zaliať vodou a zavrieť. Po určenom čase treba šupky vybrať, tekutinu preliať do fľaše s rozstrekovačom a používať ako hnojivo, ktoré dokonca pomáha odpudzovať vošky.

Malé kúsky zaženú škodcov

Posledný spôsob, ako využiť banánové šupky pre rastliny je, nakrájať alebo nasekať ich na čo najmenšie kúsky. Čím menšie budú, tým rýchlejšie odovzdajú rastlinám živiny. Takto ich možno zahrabať do pôdy v okolí rastliny, ale aj rozprestrieť okolo rastliny na povrchu pôdy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Pokazil sa vám zips na taške? Nevyhadzujte ju, takto ju zachránite

Prečo sú banánové šupky vhodným hnojivom?

Vápnik podporuje rast rastlín, pomáha rozkladať živiny v pôde a distribuovať ich v systéme rastliny. Horčík prispieva k fotosyntéze a pomáha využívať energiu zo slnka. Fosfor prispieva k silnejším koreňom a stonkám, napomáha rastu kvetov a peľu. Draslík je životne dôležitý prvok, pomáha regulovať enzýmy a distribuovať živiny, podporuje tiež rast silnejších stoniek.

Zdroj: plnielanu.sk, masterclass.com
Odporúčame