Chceli by ste mať pivónie vo váze dlho svieže? Vďaka týmto užitočným tipom len tak rýchlo nezvädnú!

dlho svieže pivónie vo váze

Vedeli ste, že pivónie neznášajú časté presádzanie? (Zdroj: Pixabay/Oldiefan)

Vždy, keď máme vo váze kyticu čerstvých kvetov, chceme aby vydržali dlho svieže. Inak tomu nie je ani v prípade pivónií. Tieto jarné krásky ponúkajú plnú textúru kvetov, žiarivé farby a intenzívnu vôňu. Je jedno, či sú čerstvo nazbierané z našej záhrady alebo kúpené z kvetinárstva, vo váze by mali vydržať čerstvé, čo najdlhšie. Ak sa budete riadiť našimi radami, za extra starostlivosť sa vám určite odvďačia.

5 tipov pre dlho svieže pivónie

Predtým než ich prinesiete domov, vyberajte tie, ktoré ešte majú len púčik. Nebojte sa ich jemne dotknúť a zistiť, či sú pevné alebo už mäknú, a teda sú bližšie k rozvinutiu. Tie, ktoré sú tvrdé ako kameň nemusia rozkvitnúť vôbec, pretože ich púčiky sa nevyvinuli dostatočne na kvet. Mierne deformácie, ako hnedé škvrny sú však celkom normálne. Vždy si radšej skontrolujte celkový stav kvetu.

K predĺženiu sviežosti kvetov budete tiež potrebovať cukrovú výživu pre kvety. Stačí pridať kryštálový cukor do vody vo váze a dobre ho rozmiešať. To napodobní proces, ku ktorému dochádza počas fotosyntézy a pomáha kvety udržiavať čerstvé. Nezabudnite vodu pravidelne meniť, aby sa v nej nemnožili baktérie.

Ako mnohé iné kvety, aj pivónie majú radšej chladnejšie podmienky, aby si uchovali svoj svieži vzhľad. Stačí ich zabaliť do papiera a vložiť na niekoľko hodín do chladničky. Teplota medzi 4 až 8 ºC bude ideálna. Maximálne tam však môžu byť jeden až dva dni, čo môže pomôcť napríklad pri plánovaní výzdoby na oslavu.

ružové pivónie
Pomocou jednoduchých techník ostanú pivónie dlho svieže (Zdroj: Pixabay/JillWellington)

Nektár, ktorý uvoľňujú púčiky pri rozkvitaní, láka mravce. Ak pivónie zbierate vo svojej záhrade, mravčiu návštevu na kvetoch ste si už určite všimli. Domov si ich nechce priniesť nikto, a preto je nutné, kvety nechať 20 až 30 minút odpočívať vonku, aby neželaný hmyz mohol odísť z kvetov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebujete, aby maslo zmäklo čo najrýchlejšie? Jednoduchý trik s mikrovlnkou to zvládne raz-dva

Stonky zrezané pod uhlom umožnia pivónii najväčšiu možnú plochu, ktorou bude prijímať vodu. Čím väčšia je plocha rezu, tým viac vody a živín môže kvet prijať. Zrezávajte ich tiež každý druhý deň, keď meníte vodu vo váze.

A ešte jedna rada na záver. Čo robiť, ak naopak chcete, aby pivónie rozkvitli skôr? Stačí ich dať do teplej vody a umiestniť na teplé a slnečné miesto. Keď sa kvety začnú otvárať, môžete ich presunúť, kam potrebujete.

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, bhg.com
Odporúčame