Doprajte vašej pokožke zaslúženú výživu a starostlivosť: Vytvorte si doma vlastný telový peeling

Tieto prírodné domáce exfolianty môžu byť použité na čistenie, zmäkčenie a výživu pokožky (Zdroj: Freepik/ pvproductions)

Telový peeling je obľúbeným spôsobom exfoliácie pokožky a pomocou tohto článku si budete môcť vytvoriť vlastný peeling rovno doma pomocou ingrediencií, ktoré už máte vo vašej špajze.

Výhody telových peelingov

Exfoliácia telovým peelingom alebo inými typmi produktov, ako je kefa alebo prírodná lufa hubka, môže pomôcť zlepšiť zdravie a vzhľad vašej pokožky niekoľkými spôsobmi. Podľa Americkej akadémie dermatológie môže exfoliácia zanechať vašu pokožku žiarivejšiu, pretože odstraňuje vrchnú vrstvu odumretých kožných buniek. Môže tiež stimulovať produkciu kolagénu, čo môže pomôcť vašej pokožke zachovať pevnosť.

Ďalšou výhodou exfoliácie je, že môže zlepšiť účinnosť lokálnych ošetrení. Ak si napríklad pred nanesením krému urobíte peeling, krém bude môcť preniknúť hlbšie, namiesto toho, aby sedel na povrchu. Okrem toho, masáž pokožky telovým peelingom môže byť tiež skvelým spôsobom, ako relaxovať a cítiť sa pokojnejšie, najmä ak ste unavení alebo v strese.

Ako často by ste mali používať telový peeling?

Najlepšie je nepoužívať telový peeling na pokožku každý deň. Nadmerný peeling môže zanechať pokožku suchú, citlivú a podráždenú. Vo všeobecnosti je bezpečné robiť peeling pleti dvakrát až trikrát týždenne. Ak je vaša pokožka suchá a citlivá, možno budete chcieť urobiť peeling iba raz týždenne. Ak máte kožné ochorenie alebo ak si nie ste istí, ako často by ste si mali robiť peeling, poraďte sa s dermatológom.

Zvyčajne je najjednoduchšie aplikovať telový peeling v sprche alebo vo vani. Krúživými pohybmi si zmes jemne vmasírujte do pokožky, potom ju dôkladne opláchnite teplou vodou.

Na výrobu telového peelingu potrebujete:

  • lyžice na miešanie,
  • misku na miešanie,
  • odmerné lyžice alebo šálky,
  • základný olej, napr. kokosový, jojobový, hroznový, mandľový alebo olivový olej,
  • uzavretú nádobu na uloženie peelingu,
  • pár kvapiek vašich obľúbených esenciálnych olejov (voliteľná položka)
  • a ingredience podľa vlastného výberu (záležia od typu peelingu, pre ktorý sa rozhodnete).

Pri domácich telových peelingoch je dôležité dosiahnuť správnu konzistenciu. Nechcete, aby bol príliš tekutý, čo môže sťažiť jeho naberanie do rúk, ale tiež nechcete, aby bol príliš drobivý.

Tu sú niektoré z najpopulárnejších druhov telových peelingov, ktoré sú prospešné pre vašu pokožku a zároveň sa ľahko vyrábajú.

Kávový peeling

Existuje niekoľko vedeckých dôkazov, že kofeín môže pomôcť zmierniť prejavy celulitídy. Káva je stále obľúbenou zložkou mnohých telových peelingov pre domácich majstrov. Drobné zrniečka sú jemné k pokožke, pričom sú stále účinné pri odstraňovaní odumretých buniek z povrchu pokožky. A kto neodolá vôni šálky kávy?

kávový píling
(Zdroj: Freepik/dragonimages)

Ingrediencie:

  • 1/2 šálky kávovej usadeniny,
  • 2 polievkové lyžice horúcej vody,
  • 1 polievková lyžica zahriateho kokosového oleja.
kávový peeling
(Zdroj: Freepik/anastasia1012)

Postup:

Pridajte kávovú usadeninu a horúcu vodu do nádoby a zmes dôkladne premiešajte lyžičkou.

kávový scrub
(Zdroj: Freepik/MK-studio)

Pridajte kokosový olej. Ak je to potrebné, pridajte viac kávovej usadeniny alebo viac oleja, aby ste dosiahli správnu konzistenciu.

kokosový olej a kokos
(Zdroj: Freepik/jcomp)

Keď ste s konzistenciou spokojní, nalejte zmes do nádoby.

Peeling z hnedého cukru

Hnedý cukor je lacná a dostupná zložka, ktorá tiež robí skvelú prácu pri exfoliácii pokožky. Hnedý cukor je navyše k pokožke viac šetrnejší ako morská soľ alebo epsomská soľ. Vďaka tomu je ideálnou zložkou pre citlivú pokožku. Cukrové granule však môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude lepkavá, takže ju po peelingu dôkladne opláchnite.

Ingrediencie:

  • 1/2 šálky hnedého cukru,
  • 1/2 šálky oleja podľa vášho výberu,
  • éterické oleje (voliteľné).

Zmiešajte hnedý cukor a olej v miske a zmes dôkladne premiešajte.

scrub z hnedého cukru
(Zdroj: Freepik/anastasia1012)

Ak je to potrebné, pridajte viac cukru alebo oleja, aby ste dosiahli správnu konzistenciu. Ak chcete, pridajte jednu alebo dve kvapky svojho obľúbeného esenciálneho oleja a vmiešajte ho do zmesi. Keď ste spokojní s konzistenciou a vôňou vášho peelingu, nalejte ho do nádoby.

Peeling z morskej soli

Soľ má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné pri niektorých kožných ochoreniach. Je tiež konzervačná látka, takže peeling z morskej soli sa bude môcť prirodzene konzervovať.

Použite mletú morskú soľ, pretože hrubá morská soľ môže byť pre vašu pokožku príliš drsná. Peelingy z morskej soli môžu byť pre citlivú pokožku príliš abrazívne. Buďte opatrní, pretože ak máte reznú ranu na koži, soľ ju môže podráždiť v dôsledku čoho vás miesto bude štípať.

Ingrediencie:

  • 1/2 šálky morskej soli,
  • 1/2 šálky oleja podľa vlastného výberu,
  • éterické oleje (voliteľné).

Postup:

Postup je podobný ako pri predchádzajúcich dvoch peelingoch. Jednotlivé ingrediencie zmiešajte v miske a ich množstvo si prispôsobte podľa vašich preferencií, až kým nedosiahnete ideálnu konzistenciu.

olej a peeling zo soli
(Zdroj: Freepik/pvproductions)

Cukrový peeling zo zeleného čaju

Zelený čaj, bohatý na antioxidačné a protizápalové vlastnosti, môže prospieť vašej pokožke niekoľkými spôsobmi. Kozmetika, ktorá obsahuje zelený čaj, môže znížiť poškodenie pokožky spôsobené poškodením slnkom.

Ingrediencie:

  • 2 vrecúška zeleného čaju,
  • 1/2 šálky horúcej vody,
  • 1 šálka hnedého cukru,
  • 1/4 šálky rozpusteného kokosového oleja.

Postup:

Pridajte čajové vrecúška do horúcej vody.

zelený čaj
(Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Čaj nechajte lúhovať, kým nevychladne a medzitým do misky pridajte hnedý cukor. Potom pridajte kokosový olej a všetko dôkladne premiešajte s cukrom.
Keď čaj vychladne, pridajte ho do cukrovej zmesi. Je dôležité, aby bol čaj chladný, aby sa cukor nerozpustil.
Ak je zmes príliš drobivá, pridajte viac kokosového oleja. Ak je príliš mokrá, pridajte viac hnedého cukru. Keď dosiahnete požadovanú konzistenciu, nalejte peeling do nádoby.

Bezpečnostné tipy:

  • Keďže pokožka na tvári je citlivejšia ako pokožka na zvyšku tela, neodporúčame vám tieto peelingy používať na tvár.
  • Ak chcete do svojho telového peelingu pridať esenciálne oleje, urobte najskôr náplasťový test so zriedeným olejom na koži, aby ste sa uistili, že na olej nie ste alergickí.
  • Ak máte citlivú pokožku alebo veľmi suchú pokožku, poraďte sa so svojím lekárom alebo dermatológom, aby ste zistili, či je exfoliácia telovým peelingom pre vás to pravé.
  • Pri exfoliácii pokožky buďte vždy jemní a buďte opatrní, ak je vaša pokožka citlivá alebo veľmi suchá.
  • Zároveň sa vyhnite exfoliácii pokožky, ktorá je spálená od slnka, popraskaná, porezaná alebo červená či opuchnutá.


Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame