Zbavte sa otravných vošiek vlastnoručne vyrobenými prípravkami: Tieto lacné, ale účinné spreje fungujú!

zbavte sa vošiek domácimi prípravkami

Problémom vošiek je aj to, že žijú vo veľkých kolóniách (Zdroj: Freepik/wirestock)

Premnožené škodce sú veľkým problémom, a preto nezaháľajte a zbavte sa vošiek raz-dva prípravkami, ktoré skutočne fungujú. V záhrade alebo v kvetináči, vošky vedia znepríjemniť život a hlavne poškodiť rastliny. Existuje niekoľko metód, ako sa vošiek zbaviť, ale zaručene najlepšie fungujú tie prípravky, ktoré obsahujú odpudzujúce suroviny.

Okrem preventívneho vysádzania voňavých byliniek (napríklad mäta, levanduľa, rozmarín, saturejka) pod zeleninu alebo kvety, skúste použiť ešte jednu zbraň. Vyrobte si domáce postrekovacie prípravky, ktoré nestoja veľa, ale ich účinnosť vás presvedčí.

Zmiešajte tekuté mydlo s vodou a zbavte sa vošiek

Toto je najjednoduchší prípravok, aký si môžete doma vyrobiť. Zmiešajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého mydla alebo prostriedku na riady v ekologickej kvalite a dolejte pol litrom vody. Dobre premiešajte a hotový prípravok nastriekajte na handričku alebo na špongiu a potom ňou opatrne prechádzajte po listoch a stonkách, ktoré sú napadnuté voškami.

Radšej prípravok nerozprašujte, pretože takto by ste mohli nechtiac poškodiť aj užitočný hmyz. Rastliny po ošetrení vždy dobre skontrolujte, aj spodnú stranu listov, kde sa vajíčka a larvy zdržujú najčastejšie.

sprej na vošky
Vošky patria k najrozšírenejším záhradným škodcom (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

Overený octový prípravok

Ocot nielen nepríjemne zapácha a pôsobí ako repelent, ale doslova dokáže vošky zabíjať. Lenže opäť, funguje nielen na škodce, ale aj na užitočný hmyz. A preto treba byť pri aplikácii opatrný.

Stačí zmiešať 1 PL ekologického tekutého mydla a 1 PL bieleho vínneho octu v 4 litroch vody. Rozprašujeme opakovane podľa potreby.

Neem (nimbový) olej sa zameriava len na škodce

Základný postup prípravy zostáva rovnaký, aj teraz stačí suroviny iba zmiešať. Do jedného litra vody prilejte 1 PL neem oleja (nimbový olej) a ⅓ PL ekologického tekutého prostriedku na riady.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
14 užitočných tipov pre záhradkárov: Sú nenáročné, účinné a využijete veci, ktoré máte po ruke!

Olej nemá žiadne škodlivé účinky na užitočný hmyz, ale dokáže pomôcť s odpudzovaním vošiek, komárov a iných škodcov. Vaše rastliny sa vám za túto starostlivosť odvďačia.


Ako zvyčajne riešite problém s voškami na rastlinách?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, australseedlings.com
Odporúčame