Zubnú pastu môžete použiť aj v domácnosti: Prinášame vám niekoľko skvelých rád!

zubná pasta

Zubná pasta má univerzálne využitie (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Zubnú pastu nemusíte používať len na jej pôvodný účel. Presvedčiť sa o tom môžete v našom článku, v ktorom ponúkame niekoľko užitočných rád na jej využitie v domácnosti. Vyberte si však čisto biely druh zubnej pasty, aby ste predišli neželanému odfarbeniu čisteného materiálu.

Kúpeľňa

Vodovodné batérie ako nové: Trocha zubnej pasty na jemnej handričke dokonale vyleští pochrómované vodovodné a sprchové batérie. Leštite kruhovými pohybmi a následne všetko ešte pretrite suchou handričkou.

Umývadlo bude žiariť čistotou: Ak vám do umývadla náhodou spadla zubná pasta, môžete ho s ňou hneď umyť pomocou hubky. Ďalej už len opláchnite a pretrite do sucha. Odtok umývadla bude navyše pekne mentolovo voňať.

Už žiadne mydlové nánosy: Nevzhľadných mydlových nánosov na dverách sprchovacieho kúta sa zbavíte navlhčenou hubkou s trochou zubnej pasty. Potom ich ešte opláchnite čistou vodou a utrite do sucha, aby nevznikli šmuhy.

Zubnou pastou odstránite mydlové nánosy (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Núdzový čistič toalety: Došiel vám čistiaci prostriedok na toaletu? Vstreknite do misy kúsok zubnej pasty a vydrhnite ju záchodovou kefou. Pasta odstráni znečistenie aj zápach, no na odstránenie baktérií budete musieť neskôr použiť dokúpený prostriedok.

Zaparené zrkadlo: Zahmlené zrkadlá pretrite troškou zubnej pasty na navlhčenej handričke. Votrite ju menšími krúživými pohybmi, nechajte zaschnúť a potom plochu pretrite suchou handričkou.

Spálňa

Šperky sa budú znova lesknúť: Zájdené striebro a diamanty sa budú opäť krásne jagať. Na staršiu zubnú kefku si dajte pastu množstva špendlíkovej hlavičky. Jemne vyčistite šperky, opláchnite ich a vysušte. Zubnú pastu ale nikdy nepoužívajte na jemné kamene, ako sú napríklad perly či opály, pretože by sa mohli poškriabať.

Funguje na ošúchané kožené topánky: Gulička zubnej pasty na jemnej handričke alebo hubke odstráni škrabance z topánok, vyrobených z hladkej kože, lakovanej kože alebo vinylu. Čistite postupne a vždy na menšej ploche. Zvyšky zájdenia utrite jemnou handričkou. Tento postup ale nie je vhodný na semišové topánky a čižmy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zostali vám staršie rožky? Upečte si z nich korenené sucháre, ktoré môžete použiť aj do polievky namiesto krutónov!
Vyčistite pastou ošúchané kožené topánky (Zdroj: Freepik/New Africa)

Odstráňte znečistenie na kulme: Povrch kulmy alebo vyrovnávača vlasov sa často zašpiní od rôznych vlasových prípravkov. Tieto nánosy ľahko očistíte pomocou zubnej pasty, ktorú nanesiete na suchú handričku. Čistenie dokončite ešte navlhčenou handričkou a spotrebiče nechajte vyschnúť.

Zabudnite na špinavé podrážky: Znečistila sa vám gumená podrážka na teniskách? Vydrhnite ju pomocou starej zubnej kefky s trochou zubnej pasty. Zvyšky pasty zotrite vlhkou handričkou.

Kuchyňa

Zapáchajúce prsty po varení: Po varení niektorých surovín, napríklad cesnaku alebo rýb, zvyknú výrazne páchnuť prsty. Stačí však, aby ste si do rúk dôkladne votreli trochu zubnej pasty, opláchli ich a zápach zmizne. Vaše nechty budú navyše pôsobiť žiarivejšie.

Nový dych pre strieborné príbory a medené hrnce: Vyčistite matné strieborné príbory pomocou jemnej handričky s trochou zubnej pasty. Keď sa znečistenia zbavíte, umyte predmet v teplej vode a osušte ho. Na veľmi zájdené medené hrnce votrite zubnú pastu a nechajte ju niekoľko minút pôsobiť. Potom všetko zotrite, hrniec opláchnite v teplej vode a preleštite ho suchou handrou.

Strieborné príbory sa budú krásne lesknúť (Zdroj: Freepik/fabrikasimf)

Rôzne

Železná žehliaca plocha: Ak vám zostali na železnej ploche žehličky nánosy škrobu a vyzerajú trochu spálene, použite na ich odstránenie zubnú pastu. Malým množstvom na handričke z mikrovlákna pretrite vychladnutú žehliacu plochu. Nakoniec ešte zotrite zvyšky navlhčenou handrou.

Na poškriabaný displej: Naneste si na špičku prsta trochu zubnej pasty a potrite ním menšie škrabance na displeji mobilného telefónu. Potom ho utrite navlhčenou handričkou a nechajte vyschnúť.

Pomocou zubnej pasty odstránite menšie škrabance (Zdroj: Freepik/inna.dodor)

Odstráňte zo steny neželané umelecké dielo: Pokresilo vám dieťa stenu voskovkami? Dielo ľahko odstránite navlhčenou hubkou s trochou zubnej pasty. Nakoniec miesto pretrite vlhkou handričkou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V kuchyni sa zbytočne neplytvá: Zvyšok vína môže poslúžiť ako prísada do univerzálnej marinády

Svetlomety auta nebudú viac znečistené: Dajte si na hubku zubnú pastu a vyčistite nanesenú špinu zo svetlometov. Okrem toho sa tak zbavíte aj menších škrabancov. Všetko na záver ešte zotrite vlhkou handrou.

Funguje aj na klávesy: Klávesy starších klavírov bývajú vyrobené zo slonoviny, no zubná pasta rovnako dobre očistí aj tie plastové. Na staršiu zubnú kefku naneste malé množstvo zubnej pasty a odstráňte znečistenie. Nezabudnite na priestor medzi klávesmi. Následne ich utrite navlhčenou handričkou.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame