To najlepšie miesto na svadbu či rodinnú oslavu: Ktoré si vyberiete vy?

oslava

ohsingapore.com

Chystáte veľkú rodinnú oslavu? Svadbu, päťdesiatku, či pompézne krstiny vášho najnovšieho prírastku do rodiny? V tom prípade ste už asi rozmýšľali nad tým, kde vašich hostí privítate. Poradíme vám, aké sú výhody a nevýhody všetkých možných alternatív. A vy sa už len rozhodnite, ktorá najviac zapadá do vašich predstáv.

Hlavne bez starostí

Ak patríte k ľuďom, ktorí si ledva nájdu štipku voľného času a „vybavovačky“ nie sú tým, čomu by  sa chceli venovať, mali by ste sa pri výbere miesta na oslavu či svadbu poobzerať po hoteli alebo reštaurácii. Ostrieľaný personál vám totiž dokáže v mnohých smeroch uľahčiť prácu. Najmä ak ide o dobrú reštauráciu, v ktorej majiteľovi naozaj záleží na spokojnosti hostí a nielen na tom, aby z nich vytiahol čo najviac peňazí za málo muziky. Jednoducho sa spoľahnete na profesionálov a zo zoznamu si úloh budete môcť vyškrtnúť zabezpečenie jedla, nápojov, koláčov a často krát aj výzdobu, ozvučenie, či DJ-a alebo kapelu. A ak ide o hotelovú reštauráciu, rovno aj ubytovanie alebo dopravu pre hostí. Všetko budete mať pekne pod jednou strechou a po skončení akcie by nemal mať personál problém so zabalením zvyškov jedla, ktoré vám ušetria aj varenie na druhý deň.


Mohlo by vás zaujať: Mladí sa chcú brať: Ale kto to celé zaplatí?


Veľa hostí a malý rozpočet

Hostina pre 150 ľudí a miesto na tanec. Takáto požiadavka vám značne zúži výber možných priestorov na uskutočnenie vašej oslavy. Ak navyše nemáte poriadne tučný rozpočet a prenájom sály v luxusnom hoteli alebo v romantickom zámku je nad vaše možnosti, zrejme sa budete musieť poobzerať po priestoroch typu kultúrny dom, školská telocvičňa, či družstevná zasadacia sála.

Problémom v takýchto miestnostiach je zväčša okrem zastaranosti priestoru a vybavenia aj fakt, že si veľa vecí budete musieť zabezpečiť vo vlastnej réžii. Objednať jedlo, nakúpiť nápoje, usporiadať si stoly, vyzdobiť sálu a možno aj prenajať ďalšie vybavenie – napríklad ak chcete hostí usadiť k okrúhlym stolom. Počítajte aj s tým, že si po sebe budete musieť na druhý deň upratať alebo za túto službu zvlášť zaplatiť. Na druhej strane, ak sa s usporiadaním stolov v priestore a výzdobou pohráte, môžete dosiahnuť prekvapivý efekt. Alebo spravte párty v momentálne obľúbenom retro štýle. Na tento účel sú „kulturáky“ ako stvorené.


Mohlo by vás zaujať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Keď to chcete po svojom

Staré známe príslovie „Všade dobre, doma najlepšie!“ môže platiť aj v prípade rodinnej oslavy. Ak sa netlačíte v dvojizbovom byte a nechcete pozvať 100 ľudí, pouvažujte pri výbere miesta aj nad touto v zahraničí veľmi obľúbenou alternatívou.

Oslava v domácom prostredí má viacero výhod – všetko si pripravíte presne podľa vašich predstáv, nič nemusíte nikam nosiť, ste v prostredí, kde sa cítite dobre a najmä, je to určite najlacnejšia alternatíva.  Dokonca aj keď si jedlo necháte pripraviť na objednávku a priniesť domov, určite oproti oslave v reštaurácii ušetríte. Nevýhodou je, že vás príprava a aj následné upratanie domu bude stáť kopu času.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o vajíčkach: Pomáhajú proti starnutiu aj počas diéty


Niečo pre romantičky

Muži teraz možno prevrátia očami, no ženy predstava svadby (či inej oslavy) na zámku, hrade alebo v kaštieli jednoducho fascinuje. Veď čo by mohlo byť krajšie ako vrátiť sa do detských snov a stať sa na jeden deň hradnou pani či princeznou? Pre romantické duše neexistuje ideálnejšie miesto a na Slovensku máme to šťastie, že do najbližšieho historického objektu je odvšadiaľ blízko.

Treba však zároveň povedať, že stav, úroveň služieb i ceny sa značne líšia. Zrekonštruované zámočky premenené na hotely si za svoje služby účtujú poriadne sumy a objekty patriace múzeám alebo rôznym spolkom, či obciam zase nie sú vždy v práve najlepšom stave. Pri hľadaní vhodného priestoru sa nemusíte obmedzovať iba na najznámejšie hrady a zámky Slovenska. Pomôže vám internet, knižný turistický sprievodcovia alebo vaše auto – jednoducho doň sadnite a pobehajte okolie. Možno zistíte, že rovno pod nosom máte napríklad zrekonštruovanú a novootvorenú meštiansku kúriu.


Mohlo by vás zaujať: Škola varenia: Zábava a poučenie pre milovníkov dobrého jedla!


Ak chcete neformálnu, pohodovú oslavu

Ak sa najlepšie cítite pod holým nebom, chcete svoju oslavu poňať neformálne a nedesí vás hrozba dažďa, zvážte aj záhradnú party. Oslava so zeleňou pod nohami a nebom nad hlavou má neopakovateľné čaro a nádych romantiky, hoc podmienkou je samozrejme teplejšie počasie. Výber miest je pritom veľmi široký – vaša vlastná záhrada, lúka za dedinou, zámocký park, či hotelová terasa. Dôležité je počítať aj s „mokrou“ alternatívou a nechať si zadné vrátka napríklad v podobe stanu.

Keď si oslavu zorganizujete mimo reštaurácie, pripravte sa na viacero starostí. Budete si musieť prenajať alebo priniesť kompletný inventár – stoly, stoličky bufetové stoly, obrusy, príbory, taniere… A samozrejme objednať alebo pripraviť občerstvenie. To je najlepšie riešiť formou bufetových stolov, z ktorých si každý vyberie podľa svojej chuti, pričom zapojiť môžete aj gril alebo ohnisko s kotlíkom na guláš. Myslite aj na osvetlenie a ozvučenie miesta a vopred si zistite, aké sú technické možnosti a ceny za prenájom, aby ste následne neboli nepríjemne prekvapení konečným účtom.

Zdroj: ohsingapore.com, ohsingapore.com, Viktória
Odporúčame