Top červené potraviny, ktoré vás dokážu ochrániť pred rakovinou: Ktoré to sú?

Paradajky

gettyimages

Všetky druhy červeného ovocia a zeleniny obsahujú bohaté množstvo antioxidantov, ktoré majú potenciál chrániť nás pred účinkami voľných radikálov.

Poškodenie buniek ľudského tela vedie najčastejšie k chronickým a nádorovým ochoreniam. Ak môžeme urobiť aspoň malý krôčik, aby sme tomuto riziku prechádzali, oplatí sa to. Spoznajte červené potraviny, ktoré by v našom jedálničku určite nemali chýbať:

V čom tkvie tajomstvo červených potravín?

Čím je ich farba intenzívnejšia, o to bohatšie je zastúpenie fytonutrientov, antioxidantov, vitamínov aj minerálov. Samotné plody sa tak chránia pred útokom škodcov. Najúčinnejšími látkami sú lykopén a antokyán.

  • Lykopén (červené farbivo) patrí do rodiny karotenoidov a preukázateľne prispieva k udržaniu zdravia srdca a ciev, zraku, funkčnosti nervov, pomáha ako prevencia pred rakovinou prostaty, prsníkov či pľúc.
  • Antioxidant antokyán (pigment zodpovedný za červené až fialové sfarbenie) chráni pečeň aj zrak a znižuje krvný tlak. Má protizápalové, antivírusové aj protinádorové účinky.

Červená repa

Cvikla je vynikajúcim zdrojom draslíka, železa, jódu aj zinku, vitamínu C a E. Spomedzi červených potravín je azda najčervenšia, čo je predpokladom pre vysoký obsah antokyánov. Pomáha pri znižovaní cholesterolu, vysokého krvného tlaku a udržuje zdravú krvotvorbu. Patrí k nízkokalorickým potravinám, ktoré majú pri pravidelnej konzumácii potenciál ozdravovať tráviaci trakt a znižovať premnoženie škodlivých mikroorganizmov.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte si paradajku každý deň: Skvele chutí a pôsobí aj proti rakovine


Paradajky

Obľúbené sú čerstvé, no nezaostávajú ani šťavy, kečupy či omáčky. Pravidelný príjem lykopénu obsiahnutého v paradajkách prináša celý rad benefitov – od ozdravenia ciev, po zlepšenie krvného tlaku, krajšiu pokožku až po prevenciu pred častými druhmi rakoviny. Dôležité je prijať lykopén z tepelne upravených paradajok, iba tak ho dokáže ľudské telo zúžitkovať. Už 200 g paradajok denne pokryje viac ako polovicu dennej potreby vitamínu C.

Červená kapusta

Už jedna šálka čerstvej nastrúhanej červenej kapusty pokryje takmer celú dennú potrebu vitamínu C. Okrem toho obsahuje aj vitamíny A, B, E a K, z minerálov vápnik, horčík, draslík aj fosfor. Výborne zapadne do zdravého jedálnička a podporí aj vašu snahu schudnúť – má iba 29 kalórií na 100 g a vďaka vláknine nebudete tak skoro hladní. Má čistiace a detoxikačné účinky, pôsobí na odvodenie organizmu. Oceníte ju problémoch s trávením – uľahčuje vyprázdňovanie a ozdravuje črevnú mikroflóru.


Mohlo by vás zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Červená cibuľa

Je podstatne bohatšia na množstvo antioxidantov a antokyánov než biela a obsahuje vysoký obsah alicínu a kvercetínu. Tieto silné prírodné látky z nej robia účinnú prevenciu pred onkologickými ochoreniami, ktoré postihujú najmä tráviacu sústavu. A to od ústnej dutiny, cez žalúdok, črevá, až po konečník. Navyše, pomáha chrániť srdce, cievy, spevňuje vlasy aj nechty a znižuje riziko osteoporózy u žien v zrelom veku.

Červené hrozno

Hovorí sa, že biele hrozno je pre krásu a červené zase pre zdravie. Už farba naznačuje prítomnosť antokyánov a podobne ako pri cibuli, aj v tomto prípade červené odrody vynikajú vyšším zastúpením antioxidantov. V chutných bobuliach nájdete vitamín C, betakarotén, luetín, kvercetín, lykopén a malý zázrak – resveratrol. Práve táto látka je účinná pri ochrane srdca, ciev aj pečene. Má protizápalové účinky, znižuje hladinu krvného cukru a môže slúžiť ako prevencia pred rozvojom rakoviny.


Ktoré červený potraviny si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.





Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame