Top cvičenia pre ľudí nad 50: Zachovajte si pevné zdravie aj peknú postavu!

činky

freedigitalphotos.net

V zdravom tele zdravý duch, hovorí sa už dávno – a určite je na týchto slovách dosť pravdy. Ohybné telo vám aj s pribúdajúcim vekom zabezpečí lepšiu koordináciu a nižšie riziko pádov a na zahodenie určite nie sú ani mnohé zdravotné či estetické benefity.

Vďaka rôznym druhom aktivít môžete predchádzať rednutiu kostí, mať zdravé srdce, vyrysované svaly či ladné pohyby aj s pribúdajúcim vekom. Základom je byť aktívny, ale nevenovať sa len jednému športu – ideálne je ich striedať. Predídete tým nude a zároveň telo precvičíte vo všetkých možných ohľadoch.

Bicyklovanie je skvelé kardio

Je nielen športom, ale aj zábavou. Môžete sa mu venovať vonku aj vnútri, osamote aj s priateľmi. Bicyklovanie je kardio cvičenie a zapája všetky veľké svalové skupiny vášho tela, takže vďaka nemu stratíte aj nadbytočné kilogramy – musíte však samozrejme tomuto cieľu prispôsobiť tempo a dĺžku tréningu. A koľko kalórií odbúrate za hodinu bicyklovania? Pri váhe 70 kg človek spáli za hodinu pri rýchlosti asi 20 kilometrov za hodinu okolo 563 kalórií. Ak tempo znížiete na menej ako 16 kilometrov za hodinu, kalorická spotreba klesne na približne 231 kalórií.  


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Joga zaručí zdravé srdce aj psychiku

Séria cvikov stará viac ako 4000 rokov sa postará nielen vašu fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Štúdia nemocnice v Bridgeporte a univerzity Yale naznačuje, že joga pomáha znižovať cholesterol a upravuje cirkuláciu krvi. Možno nepatrí medzi  činnosti vďaka ktorým rýchlo schudnete, výborne vám však vyformuje a spevní telo. Pomáha tiež ľuďom s bolesťami chrbtice.

Chôdza či beh – plus prirodzeného pohybu

Chôdza aj beh sú pre človeka prirodzené pohyby, ktorým sa môžete venovať hocikde a v podstate zadarmo. Prečo takú možnosť nevyužiť? Pozor si však najmä so stúpajúcim vekom treba dávať na povrch. Mäkší ako betón (chodník) je asfalt (cesta), ale ideálny je napríklad lesný vyšlapaný chodník. Chôdzou po takomto mäkkom povrchu predídete bolesti kolien či bedrových kĺbov. Oplatí sa tiež zohnať si pohodlnú obuv. 70 kilový človek pri rýchlosti 3 kilometre za hodinu vychodí 232 kalórií. Ak nemáte problémy s kĺbami, môžete presedlať postupne z chôdze aj na beh. Ak sa mu budete venovať pravidelne, určite zhodíte kilá navyše.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás veľký pupok? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť


Posilňovanie zabraňuje ubúdaniu svalstva

Zdá sa vám, že dvíhanie činiek je len pre mladšie ročníky? Veru nie! Svalstvo vekom prirodzene ubúda a ak chcete eliminovať tento jav, mali by ste pravidelne chytať du ruky činky a venovať sa posilňovaniu jednotlivých partií tela. Americká univerzita športovej medecíny má špeciálne odporúčania pre posilňovanie po 50. Ich rada znie – venujte sa tejto činnosti aspoň 2-3 krát týždenne. Precvičiť treba všetky hlavné skupiny svalov – paže, ramená, nohy, zadok. Cieľom je dvíhať váhy, s ktorými dokážete spraviť aspoň 10 až 15 opakovaní.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Strečing pre rovnováhu

Chrbtici prospieva (tak ako napríklad joga) aj strečing. Vďaka nemu získate lepšiu stabilitu a predchádzate tak rôznym zraneniam vinou pádu či zlej koordinácie. Okrem toho, strečing je skvelou aktivitou na úvod a záver intenzívnejšieho kardio cvičenia.


Ktoré druhy cvičenia sa osvedčili vám? A ktorým sa treba radšej vyhnúť? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame