TOP KVÍZY za rok 2019: Veľké januárové testovanie preverí, či máte naozaj prehľad

Slovenčina dokáže potrápiť (Zdroj: GettyImages)

Prelom rokov už tradične patrí bilancovaniu. A na čom zhodnotiť uplynulý rok lepšie, než na najlepších kvízoch od Plní elánu? Otestujte svoje vedomosti hneď päťkrát!

KVÍZ Pod lupou: Dokážete uhádnuť, čo je zobrazené na týchto obrázkoch?

Vraví sa, že všetko je uhol pohľadu. Niekedy práve ten nám umožní dívať sa na každodenné veci nevšedným spôsobom. Ak máte radi hlavolamy a hádanky, veríme, že vás poteší tento kvíz. Pripravili sme pre vás pár detailných fotografií rôznych objektov, ktoré dokazujú, že nie je všetko tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

KVÍZ Je správne lízanka či lízatko? Dokážte, že ste majstrami spisovnej slovenčiny!

Slovenčina je nielen krásna, ale aj poriadne náročná. Robí nemalé problémy cudzincom aj nám. Často používame nespisovné výrazy, a to bez toho, aby sme si uvedomili, že robíme chybu. Svoju znalosť spisovnej slovenčiny si môžete overiť v nasledovnom kvíze.

KVÍZ Koľko máme na Slovensku hradov a ktorý z nich bol najväčší? Otestujte svoje vedomosti!

Naša krajina je bohatá na kultúrne pamiatky. Máme množstvo krásnych zámkov, hradov či pozostatkov majestnátnych stavieb, z ktorých ostali len ruiny. Určite ste aj vy navštívili mnohé z nich. Svoje vedomosti si môžete overiť.

KVÍZ Čo je to ťapša, penzel či gánky? Zistite, ako dobre poznáte oravské nárečie

Iný kraj, iný mrav. A nielen to. Jednotlivé oblasti sa odlišujú aj svojím špecifickým nárečím. Zatiaľčo niektoré slová sa udomácnili a rozumie im drvivá väčšina z nás, význam iných nás môže poriadne potrápiť. Dnes sa spolu s nami môžete vybrať na Oravu. Oprášime nárečový slovník a pozrieme sa na to, čo znamenajú jednotlivé výrazy.

KVÍZ Je kalorickejšia ryža alebo zemiaky? Otestujte svoje vedomosti o potravinách

Určite ste sa už aj vy stretli s počítaním kalorických hodnôt potravín. Viete si tipnúť, ktoré potraviny majú vysokú kalorickú hodnotu? Pri hľadaní správnej odpovede však buďte opatrní. Nemusí to byť také jednoduché, ako sa môže zdať. Želáme vám veľa úspechov!

Nezabudnite sa otestovať aj v ďalších kvízoch od Plní elánu!

Odporúčame