Málo známe fakty o slávnych spisovateľoch, ktoré vás šokujú: V knihách by ste ich hľadali márne

Ležiaca žena číta a pije kávu

Foto: GettyImages

Za každým slávnym literárnym dielom sa skrýva autor, ktorý v ňom zanechal nezameniteľnú stopu. Aby dokázal napísať originálnu knihu, musel sa naučiť pozerať na bežné veci nevšedným spôsobom. Zatiaľ, čo niektorí spisovatelia nijako nevytŕčali z davu, iní svojím štýlom ohurovali okolie. Prinášame vám zaujímavé fakty zo života najznámejších z nich.

Lewis Carroll mal obrovské dlhy

Kto by nepoznal Alicu v krajine zázrakov? Jej autor Lewis Carroll ale celý život bojoval s nedostatkom financií. Nebol na tom o nič lepšie ani po vydaní Alice. Stále mal dlhy, pretože nedokázal hospodáriť a šmahom ruky vedel utratiť horibilnú sumu. Paradoxom je fakt, že bol učiteľom matematiky na Oxfordskej univerzite, no ani to mu nezaistilo finančnú gramotnosť.

Daniel Defoe sa márne snažil podnikať

Topiaci sa aj slamky chytá. To bol aj prípad Daniela Defoa, ktorý napísal Robinsona Crusoa. Kým sa mu začalo dariť, vyskúšal kadečo. Niekoľkokrát sa snažil podnikať, ale zakaždým sa to skončilo fiaskom. Možno i preto, že túžil preraziť naozaj s neštandardným tovarom. Napríklad s parfémom vyrobenom z mačacích análnych výlučkov.

Edgar Ric Burroughs predával strúhadlá

Autor Tarzana sa živil ako predavač strúhadiel na ceruzky. To sa však našťastie nestalo jeho jedinou životnou obživou. Edgar príbeh o Tarzanovi nosil v hlave už dlho. Do románu sa pustil ako 36- ročný. Podporovala ho manželka, ako aj dve deti.

Nezvyčajný suvenír Gustava Flauberta

Pani Bovaryová v dobe svojho vzniku vyvolala búrlivé reakcie. Stvoril ju Gustave Flaubert, ktorý bol dostatočne finančne zabezpečený, a preto sa mohol naplno venovať písaniu. Okrem písania aj rád cestoval. Raz si priniesol z Blízkeho východu nezvyčajný suvenír, chodidlo múmie, ktoré mal vystavené na pracovnom stole. Pre nás možno morbídne, no v 19. storočí mumifikované časti tela boli pomerne obľúbenými suvenírmi.


Mohlo by vás zaujať: Absurdný názov, o to lepší príbeh: Tieto netradičné knihy stoja za prečítanie!


Honoré de Balzac bol závislý na kofeíne

Aj vy milujete šálku kvalitnej kávy? Honoré de Balzac bol francúzsky spisovateľ, autor viac než deväťdesiatich románov. Kávu nielen miloval, ale stal sa na kofeíne závislý. Odhaduje sa, že Balzac denne vypil až 50 káv. Tvrdil však, že mu pomáha intenzívne písať.

Mark Twain, dieťa šťasteny

Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberyho Finna sú knihy, na ktorých vyrastalo nejedno dieťa. Ich autor Mark Twain sa však nemusel dožiť dospelosti. Tvrdí sa, že sa takmer deväťkrát utopil, kým sa konečne naučil plávať. Vždy ho vraj zachránili až v poslednej chvíli.

Agatha Christie sa nikdy nenaučila fajčiť

A to napriek tomu, že po tom veľmi túžila. Zaujímavosťou tiež je, že autorka obľúbených detektívnych románov zrejme hľadala inšpiráciu zvláštným spôsobom. Vo vani vraj jedla jablká a uvažovala, ako dopadnú jej postavy.

Božena Slánčiková Timrava sa nechcela vydať

Timrava to nemala v živote jednoduché. Verila v pravú lásku a nechcela sa vydať len preto, že sa to od nej očakávalo. Žena bez manžela v tej dobe nemala ľahké postavenie, vďaka čomu sa Timrava dostala (podobne ako mnoho autorov), do finančných problémov.

Spisovateľka netúžila byť ani matkou. V obci Ábelová, kde žila, bolo zvykom mať len jedno dieťa, aby nemuselo dochádzať k deleniu majetku. Ženy, ktoré čakali ďalšie dieťa, boli posielané na potrat, ktorý sa vykonával nelegálne a neraz mal pre ženu fatálne dôsledky.

Timrava vo svojej tvorbe vedela realisticky zachytiť charakter postáv, za čo si vyslúžila nemálo kritiky. Najviac ju kritizovali tí, ktorí sa spoznali v jej dielach.


Obľúbená detektívka Hercule Poirot: Unikátne vydanie, ktoré v obchodoch nenájdete

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame