Kvalitný med by nemal chýbať v žiadnej domácnosti: Aké sú jeho benefity?

Medáreň.sk.

Milan Kozický. Zdroj: medaren.sk.

Med je najstaršie sladidlo, aké poznáme. Tento prírodný produkt má pre človeka množstvo zdravotných benefitov. A hoci má svoje miesto v našich domácnostiach po celý rok, na Vianoce ho naozaj nájdeme takmer na každom stole.

Za touto sladkou pochúťkou sa skrýva veľa pilnej práce včiel, ale aj včelárov, ktorí sa o ne starajú. O tom, čo si vyžaduje toto tradičné remeslo, rozpráva včelár Milan Kozický z Medárne, ktorý mu zasvätil život a dnes vedie aj vďaka Shoptetu úspešný online obchod Medaren.sk.

Včely dostali prednosť pred právnickou kariérou

Milan včely doslova zdedil. Tejto práci sa venoval jeho otec, dedo aj pradedo, ktorý so včelárením začal ešte v 40. rokoch minulého storočia. On sám sa mu venuje od roku 2013. Spočiatku išlo len o formu záľuby popri práci, postupne ho však toto remeslo úplne pohltilo.

„Vyštudoval som právo na Univerzite Komenského v Bratislave a niekoľko rokov som sa tomu naozaj venoval. Keď však napokon prišlo na rozhodovanie, zistil som, že pre mňa nie je vôbec zložité vybrať si medzi právnou praxou a včelárením. Včely som si doslova zamiloval, sú mojou vášňou,“ konštatuje Milan Kozický.

Láska k prírode a remeslu je prvoradá

Ak sa ho spýtate na to, ako vyrobiť ten najlepší med, má pre vás nádhernú odpoveď. „V prvom rade sa o včely treba starať s láskou, aj keď to možno znie ako klišé. Starostlivosť o ne je základným predpokladom úspechu. Ak by to niekto robil len kvôli peniazom, podľa môjho názoru by nepochodil,“ vraví Milan Kozický.

Včelie spoločenstvo patrí medzi vôbec najdokonalejšie prírodné spolužitie na našej planéte a jeho pravidlá treba podľa odborníka rešpektovať. „Dôležité napríklad je, aby ste včelám nikdy nevzali všetok med. Niečo im vždy musíte nechať.“

Aby bol med naozaj kvalitný…

Okrem správneho prístupu Milan Kozický zdôrazňuje aj spôsob spracovania a uskladňovania medu. Tam podľa jeho slov robia viacerí včelári chybu. „Vo včelstvách aj pri práci s medom je veľmi dôležitá hygiena. Napríklad hliníkové kanvy sú pre mňa neprijateľné, aj keď mnohí ich na skladovanie medu stále používajú. Ja však jednoznačne preferujem ušľachtilú oceľ, ktorá je bezpečnejšia. Dôraz musíte venovať aj filtrácii medu a v neposlednom rade obalu, v ktorom sa med dostáva k zákazníkom.“

Aj vďaka správnemu spracovaniu sa podarí zachovať zázračnú liečivú silu medu. A v čom vlastne spočíva?„Hlavnou zložkou medu sú jednoduché cukry fruktóza a glukóza. Približne 18 percent tvorí voda. Ďalej sú v ňom zastúpené organické kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, enzýmy, bielkoviny, minerálne látky ako vápnik, horčík, draslík a sodík, stopové prvky železo, zinok, meď, kobalt, mangán a vitamíny B1, B2, B6, B12, C, ale aj D, A, P, K, E,“ vysvetľuje Milan Kozický.

Medáreň.sk.
Zdroj: Adobe Stock

Predaj medu ovplyvňujú najmä Vianoce

Vyrobiť kvalitný med je pre včelára len prvou polovicou úspechu. Aby sa uživil a mohol vo svojej práci pokračovať, musí ho vedieť predať. V súčasnosti je pre väčšinu podnikateľov ideálne otvoriť si e-shop.

Aj Milan sa pred viac ako tromi rokmi rozhodol založiť internetový obchod a predávať svoje včelie produkty online. Najlepším riešením sa mu zdala platforma Shoptet. „Natrafil som na ňu úplnou náhodou. Zaujali ma referencie, a tak som začal študovať možnosti, ktoré mi Shoptet ponúka. Veľmi rýchlo sa ukázalo, že je to presne to, čo hľadám. Zatiaľ môžem vyjadriť len spokojnosť.“

Shoptet ponúka ľuďom hotový e-shop na prenájom. Na jeho spustenie nepotrebuje človek v podstate žiadne technické zručnosti ani programátora. Všetko zvládne sám a vlastný online obchod tak môže mať už za cenu od 13 eur mesačne. V súčasnosti na Shoptete funguje viac než 28-tisíc obchodov, vrátane Medaren.sk.

Na svojom e-shope dnes Milan Kozický predáva veľké množstvo produktov. Práve na jeseň a s blížiacimi sa Vianocami záujem o med stúpa. A čo si kupujúci objednávajú najviac? „Naši zákazníci majú zrejme najradšej medovicový med, propolis, ale aj pergu, teda včelí chlieb,“ prezrádza majiteľ Medaren.sk na základe štatistík predaja.

Ocenenia prichádzajú aj zo zahraničia

Milan Kozický svoje produkty predáva, ale súťaží s nimi aj na zahraničných podujatiach, kde si môže kvalitu svojich výrobkov porovnať s množstvom iných včelárov. Vysokú úroveň jeho včelárstva potvrdzuje množstvo medzinárodných ocenení. Ktoré preňho znamená najviac? „Najviac si vážim asi svoje prvé ocenenie, ktoré som získal v Kazachstane. Súťažil som v kategórii jednodruhových medov a bola z toho bronzová medaila za agátový med. Aj keď každá ďalšia medaila ma teší, najväčšiu radosť mám vždy z toho, keď vidím spokojného zákazníka.“

Kamenná predajňa aj pomoc novým včelárom

Milan Kozický si zatiaľ plní svoje životné sny i podnikateľské ciele. Tento rok si otvoril vlastnú kamennú predajňu v Bratislave na Piesočnej ulici. Tam sa to však nekončí. „V budúcom roku by som rád zvýšil počet včelstiev, o ktoré sa starám. A keďže slovenský trh je malý, plánujeme aj expanziu do zahraničia.“

Okrem podnikania sa však venuje aj udržiavaniu remesla ako takého. S každým, kto má o včely skutočný záujem, sa o svoje skúsenosti rád podelí. „Veľmi rád pomôžem začínajúcim včelárom. Pravidelne sa venujem vzdelávacím aktivitám napríklad ako vedúci včelárskych krúžkov. Kto naozaj chce, môže sa to najpodstatnejšie naučiť už počas jednej sezóny. Treba však povedať, že kto chce včeláriť, musí sa neustále vzdelávať, aby bol úspešný.“

ZISTITE, AKO SI ZALOŽIŤ VLASTNÝ E-SHOP NA SHOPTETE

Medáreň.sk
Zdroj: Medáreň.sk

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Shoptet.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame