Trápi vás dlhodobo kašeľ a dýchavica? Choďte k lekárovi čo najskôr

Pacient

thinkstockphotos.com

Chronická obstrukčná choroba pľúc nie je natoľko známa ako astma, pritom je však v niektorých ohľadoch ešte nebezpečnejšia. Posledné štatistiky hovoria, že ňou trpí asi 90 000 Slovákov. Podľa odborníkov je ich však niekoľkonásobne viac. Neskoré odhalenie tejto choroby je často príčinou smrti.

Príznaky chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) netreba podľa lekárov podceňovať. Mnohí si ochorenie v počiatočných štádiách zamieňajú so zápalom priedušiek či astmou. ,,Ak má človek pretrvávajúci kašeľ, trpí dýchavicou, má pocit ťažoby na hrudníku a zvláda čoraz menej fyzickej aktivity mal by zájsť za špecialistom,“ povedal pneumológ Miroslav Žáčik. Tam pacient podstúpi dychový niekoľkominútový test – spirometriu, ktorá ochorenie potvrdí či vyvráti.

Keď vzduchu nie je dosť…

Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc sa postupne zužujú dýchacie cesty. Následkom toho vzduch neefektívne prúdi do a von z pľúc. Dýchanie je tak namáhavejšie. Ide o zápalové ochorenie. CHOCHP vzniká ako následok inhalovania škodlivých látok, ako je cigaretový dym, prachové častice, uhlie, dym, výpary leptavých látok a iné.


Mohlo by vás zaujať: Zlodej dychu útočí: Nestojí za vašimi zdravotnými problémami pľúcna hypertenzia?


Astma je niečo celkom iné

Astma je zväčša spojená s alergiou či sennou nádchou, CHOCHP nie. Kašeľ trápi astmatikov v noci a po námahe, pri CHOCHP ide o pretrvávajúci kašeľ s produkciou hlienu, ktorý sa najvýraznejšie prejavuje skoro ráno. ,,Poškodenie pľúc pri CHOCHP je nezvratné, a u astmy je zvratné takmer úplne,“ upozornil Žáčik. Chronická obštrukčná choroba pľúc trápi navyše ľudí nad 40 rokov a jej výskyt nemusí byť v rodine, astma postihuje ľudí v každom veku a takmer vždy sa objavuje u viacerých príbuzných.

Kto je najohrozenejší?

CHOCHP trápi najmä fajčiarov či ľudí dlhodobo pracujúcich v profesiách, kde sú vystavení cementovému prachu, sírovodíku, chlóru, smogu, taktiež sa častejšie diagnostikuje baníkom a pracovníkom v textilných fabrikách. U viacerých pacientov má pre ignorovanie príznakov či zanedbávanie liečby fatálne následky. K lekárovi často ľudia prídu až vo vysokých štádiách. Ide pritom o liečiteľné ochorenie, ktorého priebeh a prognózu možno ovplyvniť, upozornil Žáčik. Niektorí pacienti toto ochorenie nepoznajú, špecialisti preto začali viac spolupracovať s praktickými lekármi.


Mohlo by vás zaujať: Ako sú na tom vaše pľúca? Zistite to 19. novembra vo vlaku z Bratislavy do Košíc


Liečba je dlhodobá a pravidelná

Ročne zomrú v dôsledku tohto ochorenia celosvetovo asi tri milióny ľudí. Na Slovensku sa to pre nedostatok dát zatiaľ odhaduje ťažko. CHOCHP má stúpajúci trend, celosvetovo ide o štvrtú najčastejšiu príčinu smrti.

,,Preto je dôležitá dlhodobá a pravidelná liečba. Človek ale musí mať v prvom rade záujem o spoluprácu, inak to pôjde veľmi ťažko,“ povedal Žáčik. Liečba má zmierniť príznaky choroby, predchádzať ich zhoršeniu (exacerbácii), zlepšiť toleranciu námahy a vďaka tomu znížiť úmrtnosť pacientov. Tým sa často priťaží na jar.

Priemerná dĺžka života je 7 rokov

Chorým pomáhajú život skvalitniť lieky i nefarmakologická liečba. Lieky však nestačí užívať len pri zhoršení stavu, ale pravidelne. Iba tak je podľa Žáčika možné predchádzať exacerbáciám, a tým predĺžiť život. Priemerná dĺžka života pacientov je asi sedem rokov, a to práve pre neskorú diagnostiku a vyššie štádiá ochorenia. Základom liečby sú inhalačné bronchodilatanciá. Rôzne lieky z tejto skupiny sa môžu kombinovať, čím sa zvyšuje účinnosť pri nižších koncentráciách účinnej látky a znižuje sa riziko nežiaducich účinkov.


Máte skúsenosti s CHOCHP? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame