Trápi vás kolísavá menštruácia? Pripravte sa, prvá fáza prechodu začína už po štyridsiatke

Žena v strednom veku so zúfalým pohľadom si drží hlavu oboma rukami

Prechod predstavuje v živote ženy ťažké obdobie (Foto: Gettyimages)

Pre väčšinu žien znamená menopauza koniec dôležitej životnej etapy. Tomu však predchádza dlhé obdobie, počas ktorého dôjde k postupnému poklesu hladín ženských hormónov, ale aj ich prudkým výkyvom. Hovoríme o takzvanej perimenopauze.

Začína približne po 40. roku života a je sprevádzaná celým radom nepríjemných príznakov, ktoré ste možno doteraz dávali do súvisu so svojou vyťaženosťou a nárokmi bežného života. Prechodná fáza môže trvať 4-10 rokov. Na aké úskalia sa pripraviť a ako perimenopauzu zvládnuť?

Cyklus kolíše, plodná ste však stále

Počas prechodnej fázy vaječníky naďalej pracujú. Podliehajú rôznym výkyvom a menštruácia začína byť nepravidelná, ovulácia sa však nestráca. Mnohé ženy v presvedčení, že sa blíži skorá menopauza, podcenia ochranu pri pohlavnom styku a dokonca otehotnejú. Po sebe sa objavujú cykly, ktoré sú o 3-5 dní kratšie ako zvyčajne a vzápätí nastane niekoľkomesačná pauza, po ktorej sa menštruácia vráti, akoby sa nič nedialo. Keďže sa striedajú krátke cykly s dlhými, obdobie plodnosti sa čoraz ťažšie zisťuje. Takéto kolísanie hormónov sa vo veľkej miere podpisuje aj na náladovosti a rozrušenosti.

Kedy navštíviť lekára?

Perimenopauza nemá rovnaký priebeh ani dĺžku. Kým nepravidelnosť menštruácie sa považuje za normálny prejav, zmeny v krvácaní už môžu signalizovať vážnejšie zdravotné problémy. Navštívte svojho lekára:

– ak vás trápi silné menštruačné krvácanie, ktoré sprevádzajú väčšie krvné zrazeniny viac ako 1 deň z cyklu
– ak krvácate po pohlavnom styku
– ak sa krvácanie alebo špinenie objavuje aj mimo cyklus
– ak sú vaše cykly kratšie ako 21 dní 3 krát po sebe

Príčinou týchto zmien môže byť nielen hormonálna nerovnováha, v období perimenopauzy sa u žien zvyšuje aj riziko výskytu myómov, endometriálnych polypov, syndróm polycystických vaječníkov a možné je aj mimomaternicové tehotenstvo. Veľký pozor hlavne pri výraznej strate krvi.


Mohlo by vás zaujať: Predčasná menopauza: Trápi čoraz viac žien, môže priniesť veľké bolesti


Aké ďalšie zmeny očakávať?

Okrem nepravidelného cyklu sa objavuje celý rad sprievodných príznakov, ktoré do značnej miery zasahujú do komfortu bežných dní. S čím bojujeme najčastejšie?

Návaly tepla – poklesom estrogénu je zasiahnutá aj vnútorná termoregulácia. Objavujú sa 5-10 minút trvajúce návaly, kedy sa doslova „vykúpete vo vlastnej šťave“. Pridružuje sa zvýšený srdcový tep aj začervenanie pokožky.
Problémy so spánkom – návaly tepla, ktoré sa objavia počas noci, pôsobia veľmi rušivo a zvyšujú podráždenosť.
Vaginálna suchosť a bolesť pri pohlavnom styku – pokles hladiny estrogénu spôsobuje, že výstelka slizníc je nižšia a produkuje menšie množstvo prirodzenej lubrikácie.
Výkyvy nálad – najčastejšie ich spôsobujú zmeny v hladinách hormónoch, nedostatok spánku aj príznaky úzkosti. Situáciu môže zhoršovať odchod detí z domu alebo problémy v dlhoročnom vzťahu (zlá komunikácia, nepochopenie).
Zhoršenie predmenštruačného syndrómu – trvá dlhšie, ako bolo doteraz bežné. PMS je sprevádzaný bolestivosťou pŕs, nafukovaním a zavodnením.
Problémy s pamäťou – rozrušenosť, nesústredenosť a celková únava sa podpisujú aj na schopnosti udržať v pamäti všetky dôležité informácie.
Únik moču – svaly panvového dna postupne ochabujú, čo sa môže prejaviť aj inkontinenciou.

Pomôžte si a zostaňte v pohode

Základom je prijať toto obdobie ako prirodzenú súčasť života. Netreba s ním bojovať a snažiť sa ho zastaviť. Biologické mechanizmy každej z nás sú unikátne a vo veľkej miere ovplyvnené genetikou a životným štýlom. Dbajte predovšetkým na dostatok spánku a stravu bohatú na vápnik a vitamín D, aby ste do menopauzy nevstúpili s oslabenými kosťami. Denne zo svojho času venujte aspoň 30 minút obľúbenej pohybovej aktivite a snažte sa nájsť si medzi všetkými povinnosťami čas na vlastný relax mysle aj tela. Pri ťažkých príznakoch perimenopauzy odporúčajú lekári krátkodobé užívanie nízkych dávok antikoncepcie.


Aké skúsenosti s menopauzou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame