Trápi vás množstvo kíl navyše? Začnite s pohybom – ale opatrne!

cvičenie

sxc

Aj vám všetci naokolo radia chudnúť pohybom? Rozhodne sa v odporúčaniach nemýlia – fyzickou aktivitou si postavu vyformujete nielen rýchlo, ale aj prirodzene. Ak však potrebujete zhodiť viac než len 4-5 kíl, nad výberom športovej aktivity by ste sa mali dobre zamyslieť. Pri nadváhe totiž nie je cvičenie ako cvičenie. Vyvarujte sa prílišnej záťaži skôr, ako si vážne ublížite!

Pomaly ďalej zájdeš

Ak ste sa už rozhodli dať tukovým vankúšom navždy zbohom, mali by ste sa obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti. Kilá sa na vás počas mesiacov pasivity možno nalepili rýchlo, zbaviť sa ich však bude oveľa náročnejšie. V prípade, že ste sa dlhšie obdobie pohybovej aktivite príliš nevenovali, rozhodne nezačínajte zhurta. Pri väčšine obľúbených športov totiž riskujete bolestivé zranenia. Riaďte sa preto výpočtom BMI – čím je jeho hodnota vyššia, tým opatrnejšie by ste mali so športom začínať. Na hopsanie a náročné kardio tréningy ani nepomyslite. Potrebujete sa predsa dopracovať k štíhlejšej línii, nie k chirurgickej výmene niektorého z kĺbov!


Tiež by vás mohlo zaujať: Bavte sa a chudnite: Vyformujte si postavu zumbou!


Zabudnite na beh aj aerobik

Niet najmenších pochýb o tom, že aeróbne cvičenie je pri odbúravaní tukových zásob najúčinnejšie. Pre ľudí s výraznejšou nadváhou však tadiaľto cesta nevedie. Čím viac prebytočných kilogramov na sebe nosíte, tým by mal byť pohyb šetrnejší. Predtým, ako sa z vás začne liať na bežeckej trati pot, mali by ste spevniť telo a nabrať svalovú hmotu. Na začiatok je preto najideálnejšie posilňovanie s vlastnou váhou. Necítite sa na drepy, kľuky či sed-ľahy bez dozoru? Obráťte sa na osobného trénera. Vypracuje vám jedálny lístok ušitý na mieru, bude vás motivovať a prevedie vás školou najvhodnejších cvikov.

Čo ak to chcem skúsiť po svojom?

Ak patríte medzi samostatné typy, ktoré inklinujú k tréningom na vlastnú päsť, na výber máte hneď niekoľko možností:

Chôdza: Najzdravší a najprirodzenejší pohyb vôbec. Osloboďte sa od dopravných zápch a zájdite si na malý nákup pešo. Venčite svojho štvornohého miláčika aj o hodinku dlhšie, prestaňte používať výťah. Alebo sa po práci so svojou polovičkou prejdite do vzdialenejšieho parku. Skúsenosti našej čitateľky Evy (51) sú dôkazom toho, že to naozaj funguje: „Najprv som s našou dogou začala robiť o dva okruhy okolo bloku navyše. Neskôr sme prechádzku predĺžili o ďalší blok. A za mesiac som bola o 4 kilá ľahšia.“

Nordic Walking: Chôdza o paličkách, pri ktorej zapájate aj svalstvo hornej polovice tela. Užívajte si čerstvý vzduch, nádhernú prírodu, kráčajte a chudnite. Pohybu severanov podlieha čoraz viac nadšencov vo všetkých vekových kategóriách.

Plávanie: Ideálny spôsob, ako si dať do tela pri minimálnom zaťažení kĺbov. Vďaka blahodarnému účinku vody, ktorá nadnáša, sa budete cítiť ľahkí ako pierko. Nielenže si rozhýbete celé telo, ale navyše uľavíte aj svojej chrbtici!

Bicyklovanie: Aj keď v posledné dni už zavčas ráno zvykneme oškrabávať auto, v popoludňajších hodinách sa pre otužilcov bicykel ešte oplatí vytiahnuť. V prípade, že patríte medzi tých zimomravejších, pouvažujte nad stacionárnym bicyklom. Ten totiž môžete v pohodlí domova využívať celoročne a kombinovať tak intenzitu cvičenia. Dajte však pozor, aby sa takáto cvičebná pomôcka nestala len luxusným vešiakom na šaty!

Zdroj: sxc, sxc, Emma
Odporúčame