Trápi vás nízke libido? Pozor na 10 liekov, ktoré ho znižujú

Pár

thinkstockphotos.com

Zdá sa vám, že v poslednom čase vaše libido nie je to, čo bývalo? Príčiny môžu byť rôzne, ale medzi tie pomerne časté patria aj lieky. Ktoré môžu byť príčinou vašej zníženej sexuálnej žiadostivosti?

Ak zápasíte s problémom nízkej sexuálnej žiadostivosti, skúste v prvom rade zapátrať po príčinách, ktoré za tým stoja. Niekedy postačí len zmena jedálnička – veď zdravé jedlo pomáha zvyšovať libido. Vedecké výskumy potvrdili, že čím vyššia je hladina cholesterolu, tým ťažšie dosahujú ženy orgazmus. Cholesterol nielenže narúša normálne prekrvenie oblasti panvy, ale aj znižuje citlivosť ženských pohlavných orgánov a u mužov zas vyvoláva problém s erekciou. Dôvodom však môžu byť aj lieky, ktoré práve užívate. Na ktoré si dať pozor?

Perorálna antikoncepcia

Hormonálne zmeny v organizme silne ovplyvňujú sexuálnu žiadostivosť. Antikoncepčné tabletky môžu znižovať produkciu pohlavných hormónov vrátane testosterónu, s ktorým klesá aj sexuálna túžba. Alternatívou je iná hormonálna či nehormonálna antikoncepcia. Ak aj neužívate antikoncepciu a máte problém s nízkym libidom, nechajte si radšej skontrolovať celkovú hladinu hormónov v krvi.


Mohlo by vás zaujať: Keď sexuálny život s vekom upadá: Na vine môže byť aj týchto päť vecí


Antidepresíva

Selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu je najčastejší typ antidepresív. Je všeobecne známe, že depresia je skutočným zabijakom libida, ale niektoré antidepresíva tento problém môžu ešte zhoršovať. Ak máte pocit, že sa takto pôsobia aj na vás, konzultujte ich užívanie či prípadnú alternatívu s doktorom.

Tricyklické antidepresíva

Tie sa objavili až v roku 1990, takže ich výskyt nie je až taký častý. Ale lieky ako je Elavil, predpisujú lekári častejšie, pretože sú určené nielen na liečbu depresie, ale aj nervových bolestí. Prípadné zníženie dávky či alternatívnu liečbu vša prirodzene konzultuje s lekárom.  


Zakúpte si na fitlekaren.sk produkty vhodné pre mužov alebo ženy


Lieky na nezhubné zväčšenie prostaty a padajúce vlasy

Populárny liek na liečbu benígnej hyperplázie prostaty ako aj geneticky podmieneného padania vlasov sú lieky s obsahom finasteridu (prípadne dutasteridu). Majú dosť možných vedľajších účinkov v oblasti sexuálneho života – znížené libido, poruchy erekcie, impotencia. Stojí za to popremýšľať o transuretrálnej resekcii prostaty, ktorá je možnou alternatívou užívania liekov.

Antihistaminiká

Používajú sa na liečbu alergií, ale tiež niekedy negatívne ovplyvňujú sexuálny život. Ich účinok trvá v priemere 8 až 10 hodín, takže si ich pred plánovaným sexuálnym aktom nedávajte a všetko bude v poriadku.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie sexuálne problémy žien po päťdesiatke: Takto ich môžete vyriešiť!


Antiepileptiká

Blokujú signály, ktoré v mozgu spúšťajú epileptické záchvaty. Niekedy však môžu nepriaznivo vplývať na sexuálne funkcie, o čom sa treba v prípade potreby poradiť s odborníkom.

Opioidy

Sú účinným prostriedkom na liečbu akútnej bolesti. Bohužiaľ, sú návykové a znížujú pohlavný pud. Mužom užívajúcich opiáty pomôže k zvýšeniu libida hormonálna liečba pomocou testosterónu.

Beta-blokátory

Výborný nástroj pre prevenciu srdcových ochorení, ale v zriedkavých prípadoch negatívne ovplyvňujú sexuálny život. Možnosť výberu beta-blokátorov je obrovská, takže po konzultácii s lekárom nájdete vhodnú náhradu.

Tento typ sedatív môže znížiť sexuálnu túžbu. Pravdou je, že keď ich ľudia užívajú, často pre ich účinky na sex nemyslia vôbec. Ak je to čo len trocha možné, neberte tieto lieky dlhodobo, ale nájdite spôsob, ako sa zbavíte stresu prirodzenou cestou.


Máte aj vy problémy s nízkym libidom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame