Trápi vás sucho či pálenie v očiach? Pomôže teplo, žmurkanie aj uhorka

Oči

thinkstockphotos.com

Pri zdĺhavej práci s počítačom alebo čítaní nás môžu začať svrbieť alebo páliť oči. Tento jav sa nazýva ,,suché oči“ a dokáže znepríjemniť život. Stáva sa, že niektoré okamihy neprežívame tak, ako by sme chceli. Existuje však niekoľko spôsobov ako nepríjemný pocit utíšiť, alebo sa ho úplne zbaviť.

Prevenciu nepodceňujte

Syndróm suchých očí trápi v dnešnej dobe čoraz viac ľudí. Či už je to pálenie, svrbenie alebo rozmazané videnie, u niektorých jedincov môže byť syndróm chronický v dôsledku nedostatočnej produkcie sĺz.  Tie pritom obsahujú protilátky, lubrikanty a rôzne živiny, ktoré chránia oči a dlhodobá nevšímavosť môže mať za dôsledok poškodenie zraku. Na čo všetko si treba dať pozor?

Prostredie

Dávajte si pozor na prievan či cigaretový dym. Ak holdujete športom ako je cyklistika či lyžovanie uistite sa, že máte vhodné okuliare, ktoré oči ochránia od prachu, skaliek či snehu. Keď ste doma, pomôcť môže aj zvlhčenie vzduchu pomocou zvlhčovača, prípadne mokrého uteráka na radiátore.


Mohlo by vás zaujímať: Pálenie, rezanie či slzenie očí vie potrápiť: Ako si s týmito ťažkosťami poradiť? 


Lieky

Uistite sa, že lieky, ktoré užívate, či už proti bolesti alebo na zníženie vysokého krvného tlaku, nespôsobujú suché oči. Je totiž možné, že niektoré druhy zapríčiňujú pálenie a pocit ťažkých viečok.

Hydratácia

Ďalšou možnou príčinou môže byť dehydrácia celého organizmu. Dostatočný príjem tekutín pomáha pri trápení so suchými očami. Odborníci odporúčajú piť denne 8 – 10 pohárov vody.

Očná masť

Oči občas majú tendenciu sčervenať a svrbieť aj počas spánku. Aby ste tomu predišli pred spaním aplikujte očnú masť, ktorá udržiava vlhkosť, zatiaľ čo vy spíte. Ak nemáte po ruke masť, postačí, keď použijete vreckovku navlhčenú vodou. Avšak, dávajte si pozor, aby ste to s ňou neprehnali.


Mohlo by vás zaujímať: Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť? 


Pomôžte si sami

Ak ste dodržali predchádzajúce body a napriek tomu práve pociťujete v očich nepohodlie, skúste niektorý z jednoduchých tipov na úľavu. Najčastejšou pomocou sú asi umelé slzy v podobe očných kvapiek, ktorými si v prípade potreby môžete oko hocikedy zvlhčiť. Aké ďalšie prostriedky vám dokážu pomôcť?

Teplo

Rýchlou pomocou pri syndróme suchých očí je teplo. Položte ruky na radiátor, zavrite oči a teplými dlaňami prikryte oči. Tiež môžete niekoľko sekúnd rýchlo trieť dlane o seba, kým medzi nimi neucítite teplo a priložíte na zatvorené oči. Snažte sa byť v tej chvíli uvoľnení a dýchajte zhlboka. Ak vás trápia suché oči počas práce na počítači, dajte si na chvíľu pauzu, použite techniku teplom a až po niekoľkých minútach sa vráťte k tejto činnosti.

Žmurkanie

Na zníženie pálenia musí byť očiam dodaná vlhkosť. To sa dá dosiahnuť rýchlym žmurkaním bez zastavenia. Žmurkanie napomáha zvlhčiť oko a dovoľuje slzám rozotrieť sa až do kútikov, čo odstraňuje mikroorganizmy alebo prach, ktoré môžu byť príčinou pálenia.


Mohlo by vás zaujímať: Chlapi, zbystrite pozornosť! Týchto 10 častí vášho tela zaujíma ženy najviac


Uhorka

Pokiaľ chcete očiam poskytnúť okamžitú úľavu, uhorka je dobrou voľbou. Nakrájajte ju na tenké plátky a priložte na viečka. Nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Uhorka pomáha stimulovať vlhkosť a zmierňuje začervenanie, či prípadný opuch.

Levanduľový olej

Do misky s letnou vodou nakvapkajte 2 – 3 kvapky levanduľového oleja. Do voňavej vody namočte vatu alebo vatové tampóny a priložte na zavreté oči. Rovnako ako uhorka prinavracia vlhkosť a uľavuje unaveným očiam.

Ricínový olej

Pred spaním kvapnite jednu kvapku ricínového oleja do oka a nechajte pôsobiť celú noc. Ráno vymyte zostatkový olej letnou vodou. Pred prvým použitím sa uistite, že nie ste na olej alergický.


Čo pri pálení v očiach najlepšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame