Trápi vás únik moču? Nehanbite sa, nie ste v tom sami!

Zapínanie zipsu po močení

sxc.hu

Inkontinencia je neschopnosť vedome ovládať vyprázdňovanie. Vo svete trpí jej vážnejšími formami viac ako 200 miliónov pacientov a pacientok. Mnohí si tento problém spájajú predovšetkým so seniormi, no nezriedka sa týka aj mladých žien po pôrode či zápale močových ciest. Odhaduje sa, že na Slovensku trpí samovoľným únikom moču 24 percent žien vo veku od 18 do 70 rokov.

Mnoho z nich sa však hanbí o probléme hovoriť a podľa prieskumov mnohé z nich používajú pri ťažkostiach s únikom moču menštruačné vložky, ktoré však nie sú na tento účel prispôsobené. „U mužov sa stretávame s inkontinenciou moču často po poranení miechy, napríklad pri skokoch do vody, či autonehodách, vo vyššej vekovej kategórii pri zväčšenej prostate alebo po operácii prostaty,“ uviedol Ján Kliment zo Slovenskej urologickej spoločnosti.


Mohlo by vás zaujať: Keď máte vlhko v nohaviciach: Čo s únikom moču?


Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu negatívne ovplyvniť fungovanie dolných močových ciest, je pooperačný stav čriev, cukrovka, dvíhanie ťažkých predmetov, chronický kašeľ, nedostatok pohybu, cvičenia, nízky príjem vlákniny v strave, nedostatok tekutín počas dňa, zranenie miechy, skleróza multiplex a iné neurologické ochorenia. Problémy nastávajú v dôsledku zmien v oblasti panvy, ktoré majú za následok oslabenie svalov panvového dna. Hoci ide o intímnu tému, lekári aj aktivisti zaoberajúci sa touto problematikou pripomínajú, že je dôležité navštíviť odborníka. V niektorých prípadoch stačí pravidelné cvičenie, v iných lieky a v ďalších nenáročný chirurgický zákrok a problém s únikom moču môže byť vyriešený.


Mohlo by vás zaujať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Počas Dní nohavičiek v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici sa budú môcť záujemcovia a záujemkyne bližšie zoznámiť s problémom inkontinencie. Samovoľný únik moču je ešte stále tabuizovanou témou a špecialisti budú na tejto osvetovej akcii vysvetľovať príčiny vzniku inkontinencie, hovoriť o možnostiach liečby, ale aj rozdávať vzorky inkontinenčných pomôcok. Dni nohavičiek sa uskutočnia od 25. do 27. mája v bratislavskom Avione, v košickom nákupnom centre Optima a v banskobystrickej Europe. Do projektu sa zapojilo aj niekoľko predajní s nohavičkami, ktoré ich v spomínaných obchodných centrách budú predávať so zľavami.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, SITA
Odporúčame