Trápi vás vysušená pokožka na rukách či oslabené nechty? Zistite, čo pomáha

Ruka

thinkstockphotos.com

Zima a mráz sú faktory, ktoré pokožke na rukách zvyknú uškodiť. Tá je suchá a nepríjemne drsná na dotyk. Hanbíte sa podať ruku iným ľuďom a žiadny krém nepomáha? Tieto problémy sú pre zimné ročné obdobie úplne bežné. Čo teda robiť, aby bola pokožka na vašich rukách hebká a nechty silné a zdravé?

Aké sú príznaky suchých rúk?

To, že niečo nie je v poriadku zistíte, ak vás na rukách trápi niektorý z týchto príznakov:

●     praskanie pokožky

●     šúpanie pokožky

●     krvácanie pokožky

●     drsnosť pokožky

●     začervenanie pokožky

●     lámanie nechtov

Poznajte príčinu

Najdôležitejšie je poznať príčinu suchých rúk a zistiť, či ide len o napríklad genetickú predispozíciu alebo kožnú chorobu. Ak vás trápia suché a drsné ruky, problém môže byť aj v tom, že si ich často umývate. Takisto môže stáť za týmto problémom aj nesprávne mydlo, genetika, kožná choroba, alergia alebo ide o prirodzené starnutie pokožky.


Mohlo by vás zaujímať: Krásna pleť a vlasy aj v zime: Začnite s prípravou na chlad a mrazy už teraz


Nezanedbajte tento problém

Situáciu, keď sú suché ruky sprievodným javom kožnej choroby rozhodne netreba podceniť. Tento problém nemožno zanedbať a ak nič nepomáha, treba navštíviť kožného lekára. Nejde len o estetickú chybičku krásy, ktorá priťahuje zrak ostatných, ale o bolestivý problém, ktorý si vyžaduje špeciálne prípravky a starostlivosť.

Peeling z ovsených vločiek a oleja

Potrebujete:

●     2 PL ovsených vločiek

●     2 PL oleja (mandľový, kokosový alebo olivový)

Postup: Peeling je na šupinaté a vysušené ruky ideálny. Mali by ste ho praktizovať aspoň raz za týždeň. Zmiešajte ovsené vločky s olejom, naneste na ruky a nechajte pôsobiť aspoň desať minút. Ovsené vločky obsahujú veľa vitamínu B a oleje zas nenasýtené mastné kyseliny. Táto kombinácia pôsobí na kožu regeneračne a obnovuje ochrannú vrstvu kože.

Peeling z cukru a medu

Potrebujete:

●     3 PL hnedého cukru

●     3 PL medu

Postup: Skúsiť môžete aj kombináciu cukru a medu. Zmiešajte tieto dve ingrediencie a pomasírujte si s ňou ruky. Po opláchnutí sa môžete tešiť z vyhladenej a hebkej pokožky rúk.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite po bronzovej pokožke? S našimi 5 radami to dosiahnete ľahko


Lámavých nechtov sa nemusíte báť

Ak vás netrápia len suché ruky, ale i slabé a často sa lámajúce nechty, nemusíte sa báť. Aj na tento problém existuje niekoľko overených tipov. V prvom rade by ste mali začať so zmenou stravy. Mala by byť bohatá na železo, vápnik a zinok. Železo nájdete v listovej zelenine, mäse ale i strukovinách. Potrebné množstvo vápnika nájdete v mliečnych výrobkoch a zinok najmä v semienkach a orechoch.

Na vine môže byť i saponát

Všetko, čoho sa vaše ruky chytajú sa na nich môže nepriaznivo odraziť. Ak pravidelne pracujete s chemikáliami alebo saponátom, mali by ste dbať na to, aby ste mali vždy na rukách ochranné rukavice. Tie zabránia prieniku škodlivých látok do pokožky. Odporúčajú sa najmä tie s bavlnenou vložkou.

Rovnako nie je jedno aký používate odlakovač. Mal by nechty vyživovať a byť bez acetónu. Siahnite po ňom ešte skôr, než si začnete lak odlupovať. Aj tento zlozvyk totiž nechtom veľmi škodí!

Kúpeľ pre zdravé nechty

Potrebujete:

●     1 misku olivového oleja

Postup: Zohrejte olivový olej tak, aby bol mierne teplý, ponorte doňho ruky a chvíľku vydržte. Olivový olej môžete tiež nahradiť slnečnicovým či kokosovým. Ak nestíhate kúpeľ, stačí olej jemne vtrieť do nechtov.


Ako sa s vysušenou pokožkou na rukách snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame