Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!

Žena

photl.com

Asi to poznáte. S pribúdajúcim vekom sa o slovo hlási čoraz viac bolestí. Jedna z najčastejších, ktoré trápia ľudí v strednom veku sa týka chrbtice. U väčšiny ľudí však tento problém nespôsobuje len vek, ale iné faktory, ktoré zanedbávali počas mladosti. Za bolesti chrbta totiž často krát môže práve váš zlý životný štýl!

Pokiaľ je človek ešte mladý, neuvedomuje si riziká, ktoré na neho čakajú v budúcnosti a staršom veku. Venuje sa svojim záľubám, športu, nedáva si na seba pozor – jednoducho si užíva život. Čas však plynie neúprosne a mladícku nerozvážnosť vráti aj s úrokmi. Jedným z najčastejších problémov, spôsobených zlým životným štýlom bývajú bolesti chrbtice. Možno ešte nie je neskoro aspoň niektoré chyby, ktoré robíte, napraviť.

Zlé držanie tela

Toto je základná chyba, ktorej sa dopúšťajú skoro všetci ľudia. Výnimku tvoria väčšinou len športovci, ktorí majú držanie tela vďaka športu lepšie. Ak chodíte zhrbení, alebo s vypuklým bruchom, môžete si byť bolesťami chrbtice v budúcnosti takmer istí. Tie sa prejavia skôr, alebo neskôr, no väčšinou nenechajú na seba dlho čakať. Problémom je aj jednostranné zaťažovanie tela a tým i celej chrbtice. To môže viesť ku preťaženiu kĺbov a dokonca predčasnej artróze. Pri tomto probléme pomôže cvičenie. Tiež sa musíme naučiť ako správne stáť: krčná chrbtica má byť vzpriamená, ramená sú uvoľnené a ruky sú pozdĺž tela.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás bolesti krížov? Vyskúšajte triky na vytúžené uvoľnenie!


Aj sedieť treba vedieť

V dnešnej dobe mnoho ľudí strávi množstvo času za počítačom. Či už v práci, alebo doma. Ak je sedenie aj jedna za vecí, ktorú robíte zle, nečudujte sa vašim bolestiam. Aj sedieť treba totiž správne. Tu sú hlavné zásady:

  • mali by ste mať široko rozkročené nohy a stehná by mali byť mierne zohnuté smerom dolu, tak aby ste sedeli vyššie, ako je výška vašich kolien,
  • bolestiam šije zabránite tak, že budete mať uvoľnené ramená a nebudete sa príliš predkláňať. Na monitor počítača by sme sa mali pozerať priamo, nie smerom nadol,
  • ak pracujete tak, že sa nakláňate nad stôl (napríklad pri písaní), môžete chrbtu pomôcť tak, že sa budete opierať lakťami a chrbát budete mať vystretý.

Zdravotná prestávka by mala byť samozrejmosťou

Pokiaľ si to v práci môžete dovoliť, doprajte si pravidelne prestávky na to, aby ste sa poriadne popreťahovali a uľavili tak stuhnutej chrbtici. Jemnými, pomalými a plynulými rotáciami si precvičte krčnú chrbticu, ako aj oblasť ramien a drieku. Okrem toho si oddýchne aj vaša myseľ a vy sa budete môcť po chvíľke pauzy môcť vrátiť ku práci s novo nadobudnutou energiou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liek na stres alebo bolesti chrbta: Pomôcť vám môže šiatsu masáž


Je dôležité na akom matraci spíte

Možno ste si to doposiaľ neuvedomili, ale v posteli strávite až tretinu života. A tak, ako cez deň, aj v noci potrebuje vaša chrbtica správnu polohu a oporu. No na príliš mäkkom, vyležanom, či príliš tvrdom matraci ju asi nedostane. Mnohým ľuďom sa zlepšil zdravotný stav, keď vymenili matrac. Rovnako aj pani Alene: „Trpela som strašnými bolesťami chrbta. Najmä keď som ráno vstávala z postele. Pripisovala som to veku, no keď mi lekárka poradila, aby som vymenila matrac za tvrdší, ktorý bude môjmu chrbtu poskytovať lepšiu oporu, myslela som, že sa stal zázrak. Teraz bolesti už takmer nepociťujem. Len škoda, že ma to nenapadlo skôr.“

 

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame