Trápia vás bolesti uší? Poradíme vám, ako s nimi zatočiť

Bolesť

photl.com

Zima, studený vietor a chlad, spôsobujú v zime často zdravotné problémy v podobe bolesti uší. Ak sa k nepríjemnému zaľahnutiu, pocitu tlaku, či zhoršenému sluchu pridružia ešte aj bolesti, nemali by ste čakať a hneď navštíviť lekára. Ako prvá pomoc alebo doplnok k liečbe vám však môžu poslúžiť aj tieto overené triky, ktoré pomáhajú pri bolestivých ušných ochoreniach.

Prečo začnú bolieť?

Príčin môže byť niekoľko. Najčastejšou príčinou je však tzv. „prievan“, ktorý dokáže naše uši poriadne potrápiť. V zimnom období sme vystavení väčšiemu riziku, že neobíde ani naše sluchové orgány. Bolesti uší však môžu byť spôsobené napríklad aj zápalom v inej časti hlavy, ktorý sa rozšíri až do uší. Veľmi často býva takýmto zdrojom neliečený alebo rozvinutý zápal dutín.

Zápal vonkajšieho ucha

Prejavuje sa striedmou bolesťou, kedy sa strieda mierna bolesť a silná bolesť ucha. Môže sa vytvoriť žltozelený, niekedy dokonca aj krvavý výtok. Môže sa tiež objaviť aj prechodná strata alebo zhoršenie sluchu. Patrí medzi najčastejšie typy zápalov uší a lieči sa najjednoduchšie. Niekedy stačí odstrániť prvotnú príčinu vzniku zápalu, napríklad spomínaný zápal prínosových dutín.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Zápal stredného ucha

Ide už o závažnejší problém, ktorý je však menej častý. Prejavuje sa trvalou neprerušovanou bolesťou ucha. Pridružiť sa môžu aj niektoré komplikácie, resp. ďalšie zdravotné problémy, ktoré tento zápal sprevádzajú: napríklad bolesť v krku, nutkanie na zvracanie, hnačka (najmä u detí), ale tiež poruchy sluchu.

Zápal vnútorného ucha

Zriedkavý stav, ktorý spôsobuje prechod baktérií zo stredného ucha do labyrintu vnútorného ucha. Zdravotné ťažkosti sa stupňujú, bežné sú závraty, nutkanie na zvracanie, strata sluchu, niekedy môže zostať aj natrvalo, zvonenie v ušiach a pri ťažkých prípadoch môže dôjsť až ku obrne lícneho nervu.

Liečba teplom a kľudom

Počas liečby zápalu ucha sa najčastejšie používajú antibiotické kvapky do uší. Pri zvýšenej teplote je potrebné užívať lieky proti horúčke. Ak sa jedná o závažnejší zápal, môžu byť lekárom nasadené aj kortikosteroidy. Veľmi účinne pôsobí suché teplo, teda prikladanie si teplých obkladov na postihnuté ucho, alebo opatrné nahrievanie biolampou. Odporúča sa tiež kľudový režim, oddych v posteli a to buď v polohe na chrbte, alebo ležať na boku na strane postihnutého ucha.


Mohlo by vás zaujímať: Neubližujte svojim ušiam: Naučte sa, ako ich čistiť správne


Čo ešte zaberá?

  • harmanček – zalejete ho horúcou vodou a ucho si nad ním naparujte. Udržujte ho potom stále v teple.
  • petržlen – vňať nadrobno nasekajte a zabaľte do obväzu. Potom priložte na ucho, zakryte uterákom a nechajte pôsobiť.
  • cesnak – podobne ako petržlen ho pokrájajte na drobno a zabaľte do obväzu. Potom sa snažte vložiť si ho do ucha a nechajte pôsobiť asi 20 minút. Opakujte niekoľkokrát za deň, avšak neodporúča sa dať si cesnak do ucha na noc. Obväz musí z ucha trčať tak, aby sa dal spolu s cesnakom bezpečne vytiahnuť.
  • cibuľa – nakoľko má tiež antibakteriálne účinky, pretože obsahuje alicín, pomáha podobne ako cesnak. Stačí ju nahriať, priložiť na ucho a nechať pôsobiť.
  • poniklec – jedná sa o prírodné sedatívum a analgetikum, ktoré veľmi účinne utíši bolesť uší.
  • divozel  – má upokojujúce vlastnosti a pomáha tiež pri obnove poškodeného tkaniva.

Pozor na príliš časté čistenie uší

Aj prehnaná hygiena môže spôsobiť škodu. V tomto prípade totiž platí, že menej je niekedy viac. Časté čistenie uší suchým vatovým tampónom totiž môže spôsobiť dráždenie steny zvukovodu a jej následný zápal. Naše uši majú samočistiacu schopnosť. Odborníci hovoria, že si ich stačí vyčistiť 2 – 3 krát týždenne, nie denne a už v žiadnom prípade nie viackrát za deň.


Pociťujete často bolesti uší? Ako proti nim bojujete? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame