Trápia vás kŕčové žily? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť

nohy

Getty Images

Vzniku kŕčových žíl nemožno vždy zabrániť. Častokrát sa jedná o genetický problém. Kŕčové žily, alebo odborne varixy, sú opuchnuté žily, ktoré sú zvyčajne ľahko rozoznateľné pod povrchom kože a nielen ženám, ale aj mužom strpčujú život. V mnohých prípadoch už prevencia nepomôže a vyžaduje sa operačný zákrok, no ak ešte nie ste v tomto štádiu, snažte sa ich zbaviť vďaka týmto tipom.

Čo sú kŕčové žily?

Na našich nohách sa nachádzajú dva žilné systémy – hlboký, ktorý nevidno a povrchový, ktorý býva ohrozený touto chorobou. Povrchový systém sa nachádza pod kožou a odvádza z nôh prevažnú väčšinu krvi. Keď si túto funkciu neplní na sto percent, stúpa v žilách tlak a to vedie ku vzniku kŕčových žíl. Na ich vznik má vplyv aj dedičnosť, takže ak sa v rodine vyskytuje toto ochorenie, mali by ste venovať pozornosť prevencii. Okrem toho sa môžu objaviť ruka v ruke s:

  • nadváhou
  • zraneniami
  • tehotenstvom
  • sedavým zamestnaním
  • dlhým státím
  • ale aj fajčením a pričastým nosením vysokých opätkov

Mohlo by vás zaujímať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


Najlepšia prevencia

Najlepšou prevenciou proti vzniku kŕčových žíl je však zdravý životný štýl, dostatok pohybu, bicyklovanie, dostatok tekutín a pri sedavom povolaní najmä spôsob, akým sedíte. Nepodceňte preto vznik kŕčových žíl a dbajte o starostlivosť vašich nôh.

Existuje však viac potravín, ktoré sú odporúčané na kŕčové žily. Tie môžu pomôcť tento problém zmierniť.

Ricínový olej

Prečo práve ricínový olej? Tento olej zlepšuje krvný obeh a prispieva k znižovaniu zrážanlivosti krvi. Týmto spôsobom tak znižuje opuchy a zmierňuje bolesť. Ak si budete nohy masírovať ricínovým olejom každý deň pocítite úľavu od bolesti a žily začnú ustupovať.

Čučoriedky

Odborníci na kŕčové žily sa zhodujú v tom, že konzumácia čučoriedkového extraktu napomáha liečiť kŕčové žily, pretože posilňuje kapilárne steny. Taktiež zlepšuje účinok vitamínu C pri posilňovaní ciev. Odporúčaná dávka je 20 až 40 mg extraktu trikrát denne.


Mohlo by vás zaujímať: Krásne nohy bez kŕčových žíl? Doprajte si týchto 7 potravín


Jablčný ocot

Jablčný ocot je prírodný čistiaci prostriedok pre naše telo, čím zabezpečuje zlepšovanie krvného prietoku a krvného obehu. Ako ricínový olej, tak aj jablčný ocot naneste na kožu, kde sa nachádzajú kŕčové žily a jemne ho celý vmasírujte do pokožky.

Tento proces opakujte každý deň ráno a večer pred spaním. Ak vám však tento spôsob nevyhovuje zmiešajte si dve čajové lyžičky octu do pohára vody a túto zmes pite dvakrát denne po dobu jedného mesiaca. Výsledky vás prekvapia!

Semená pagaštanu

Semená pagaštanu nie sú v liečbe kŕčových žíl žiadnym nováčikom a používajú sa už po stáročia. Tieto semená majú protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú výskyt kŕčových žíl. Ich extrakt obsahuje zlúčeninu zvanú aescín, ktorý zlepšuje pružnú silu žíl a zabraňuje uvoľňovaniu enzýmov, ktoré poškodzujú kapilárne steny. Gél so semenami pagaštanu je voľnopredajný a nanáša sa externe dvakrát denne na postihnutú oblasť.


Čo v boji s kŕčovými žilami najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Getty Images, gettyimages, Stanislava

Odporúčame