Trápia vás necitlivé prsty alebo brnenie? Môže za tým byť karpálny tunel

Ruka

thinkstockphotos.com

Bolesti zápästia, necitlivé prsty, či svrbiace dlane – toto sú príznaky ochorenia známeho ako syndróm karpálneho tunela. Takú daň platíme za novodobé informačné technológie. Tento syndróm je totiž spôsobený dlhodobým používaním počítača, kedy je ruka na klávesnici alebo myši opakovane v jednej neprirodzenej polohe. Práve preto sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí pracujú v administratíve a je jedným z najčastejších ochorení z povolania.

Čo ho spôsobuje

Syndróm karpálneho tunela je často výsledkom kombinácie faktorov, ktoré zvyšujú tlak na stredový nerv a šľachy v karpálnom tuneli. Úlohu veľmi často zohráva je opakovaný pohyb rúk, prstov a zápästí, ktorý spôsobuje ich preťaženie. Svaly a šľachy v ruke sa unavujú a postupne začnú tlačiť na stredový nerv, ktorý sa nachádza v karpálnom, alebo zápästnom, tuneli. Nachádza sa v zápästí a je ohraničený kosťami a väzivom. Tento nerv ovláda vnemy z dlane, palca a prstov a tiež niektorých svalov v ruke, ktoré umožňujú, aby sme hýbali prstami. Ďalšími faktormi, ktoré majú vplyv na rozvoj problémov s karpálnym tunelom sú:

  • genetická predispozícia
  • zranenia zápästia, ktoré spôsobujú opuch
  • reumatoidná artritída
  • mechanické zaťaženie pri práci
  • zadržiavanie tekutín počas tehotenstva alebo menopauzy
  • rozvoj nádoru v kanáli

Mohlo by vás zaujať: Trápi vás mravčanie a tŕpnutie prstov? Rozhýbte si ich týmito cvikmi hneď teraz


Za nešikovnosť môže aj karpálny tunel

Symptómy zvyčajne začínajú postupne, najprv prichádza pálenie, brnenie, svrbenie alebo znecitlivenie prstov. Niekto môže pociťovať opuch prstov, hoci na pohľad opuchnuté nie sú. Najčastejšie sa tieto ťažkosti objavujú na jednej ruke, niekedy aj oboch, a to najmä v noci. V dôsledku stlačenia stredového nervu dochádza k silnej bolesti, necitlivosti ruky a prstov, ich tŕpnutiu a strate pohyblivosti. Ak cítite, že vám drevenejú prsty, že ich nemôžete poriadne ohnúť alebo vám pre slabosť padajú veci z rúk, mali by ste bezodkladne navštíviť neurológa. Najťažšie prípady, kedy je syndróm dlho neliečený, totiž končia ochabnutím svalov a stratou citlivosti v rukách. V chronických prípadoch pacienti nie sú schopní na dotyk rozoznať studené a teplé predmety.

Pomôže fixátor, obklady či operácia

Včasná diagnóza je mimoriadne dôležitá, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu stredového nervu. Jedine neurológ dokáže presne stanoviť rozsah poškodenia nervov a určiť, či skutočne ide o syndróm karpálneho tunela a nie iné ochorenie s podobnými príznakmi, napríklad cukrovka. Až potom prichádza na rad liečba. Prvým a základným krokom je fixácia ruky a to pomocou špeciálnych fixátorov, ktoré sa zväčša nosia v noci, alebo dláh či snímateľnej sadry. Takto sa zabráni činnosti, ktorá by mohla zhoršiť príznaky. Pri zápale pomôžu protizápalové analgetiká, alebo pri opuchu prikladanie studených obkladov. Ak táto liečba nie je úspešná, v závažných prípadoch nasleduje operácia, počas ktorej sa preruší tkanivo a tak sa uvoľní tlak na nerv. Tento zákrok sa vykonáva ambulatne v lokálnej anestéze.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemné tŕpnutie rúk: Zbavte sa ho účinne!


Chráňte sa pred syndrómom karpálneho tunela

Ak sa chcete tomuto ochoreniu vyhnúť, dbajte na to, aby ste aj pri práci, kde opakujete stále tie isté pohyby, robili pravidelné prestávky a precvičovali si svaly. Pomôžu vám s tým jednoduché cviky, počas ktorých si ponaťahujete ruky, ramená i zápästia. Ďalej:

  • zaobstarajte si na cvičenie v zdravotníckych potrebách stláčaciu a masírovaciu pomôcku, a vždy, keď premýšľate nad ďalšou prácou cvičte s ňou,
  • používajte podložky pod myš, ktoré majú  podperu pre zápästie,
  • seďte za počítačom vzpriamene, tak, aby ste nezaťažovali kĺby a chrbát a chodidlá majte položené na dlážke. 

Máte skúsenosti s karpálnym tunelom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame