Trápia vás neustále bolesti chrbtice? Problém sa môže ukrývať vo vašej hlave!

chrbát

photl.com

S bolesťami chrbtice aspoň z času na čas zápasí každý z nás bez ohľadu na to, či vykonávame ťažkú manuálnu prácu alebo máme sedavé zamestnanie. Niektorí ľudia sa však tohto problému nedokážu zbaviť aj napriek tomu, že užívajú silné lieky a podávajú si kľučku na dverách rôznych ambulancií. Na svete je ale nová teória, podľa ktorej len správna diagnóza a odpovedajúca liečba nestačí. Aby ste sa oslobodili od bolestí chrbtice, mali by ste byť vnútorne vyrovnaní a emócie držať pod kontrolou. Úspech v podobe zotavenia sa vraj poľahky môže zablokovať stena v našej hlave.

Bolesti chrbtice nás dokážu celkom odrovnať

Chrbtica je časť kostrového aparátu zložená zo stavcov rozdelená do piatich častí – krčnej, hrudnej, driekovej, krížovej a kostrče. Nech vás však pobolieva ktorýkoľvek z uvedených segmentov, takmer vždy ide o tvrdý zásah do každodenného stereotypu. Bolesti chrbtice totiž značne obmedzujú pohyb a úľava sa nemusí dostaviť ani poležiačky. Zatiaľ čo pri krátkodobých stavoch pomôžu analgetiká či hrejivé náplasti, pacienti s chronickými bolesťami často bezvýsledne absolvujú jedno vyšetrenie za druhým. Fyzioterapeut Nick Sinfield však prišiel na trh s odvážnou knihou. Podľa nej sa na bolestiach chrbtice podpisuje aj naše vnútorné rozpoloženie.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti krížov? Vyskúšajte triky na vytúžené uvoľnenie!


Pôvod bolesti ukrýva stres aj napätie

Sinfield vo svojej publikácií tvrdí, že aj celkom bežnú bolesť chrbta dokáže náš vnútorný postoj ešte zhoršiť. Čo sa týka permanentnej bolesti, lekári by vraj ako prvú príčinu mali riešiť emocionálne napätie: „Odborníci z oblasti medicíny sú naučení vnímať bolesť chrbta z pohľadu zranenia alebo poškodenia chrbtice. Keď liečia takéhoto pacienta, okamžite hľadajú vysvetlenia, ktoré zapadajú do diagnózy. Využívajú prístroje na zobrazenie každého kútika a štrbinky nášho nervového systému, svalovej a kostnej stavby, takže môžu presne určiť miesto fyzickej abnormality, kvôli ktorej trpíme. Keďže bolesť je fyzická, ľudia pátrajú po fyzickej príčine. Nanešťastie, to všetko ignoruje najčastejší zdroj bolesti chrbta.“ Tým je podľa neho stres a napätie, ktoré môže pochádzať z rôznych oblastí nášho života – od rodinných konfliktov až po dusnú atmosféru v práci. „Emocionálny stres sa prejavuje ako bolestivý fyzický tlak – najčastejšie v mäkkých tkanivách krku, navrchu ramien, na lopatkách, v krížoch a na vonkajšej strane bedier,“ vysvetľuje fyzioterapeut.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte doktora alebo ambulanciu? Skúste www.vyšetrenie.sk


Náš chrbát nie je taký krehký, ako si myslíme

Boli ste na röntgene alebo magnetickej rezonancii chrbtice a zistili vám opotrebované platničky alebo inú deformitu? Sinfield argumentuje, že tieto faktory bolesti chrbta spôsobovať vôbec nemusia. Mnohé z nich totiž súvisia s vekom a sú prirodzenou súčasťou starnutia. Problémom podľa fyzioterapeuta je, že lekári tieto stavy prezentujú ako „abnormálne“, čím v pacientoch vyvolávajú zbytočný strach a úzkosť.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


Ako teda bolesti chrbta poraziť?

  • pozor na asociácie – ak si určitý typ športovej aktivity v podvedomí spojíte s možnou bolesťou chrbtice, potom sa tá bolesť vraj naozaj dostaví. Nebuďte súťaživí ani perfekcionisti a pokúste sa bolesť najskôr ignorovať. Vždy pátrajte po možnom emocionálnom pôvode svojej bolesti.
  • citlivosť svalstva na prvom mieste – dokážete sa ešte prstami dotknúť špičky chodidiel? Ak svalstvo nezaťažujeme, postupne sa skracuje. Naopak, ak ho preťažíme, ublížime si roztrhnutím vlákien. Aj pri sedavom zamestnaní sa preto snažte udržiavať svalstvo v rovnováhe – fitloptou alebo špeciálnym vankúšikom pod zadok.
  • správny postoj – keď sedíte, stojíte, kráčate, neustále si kontrolujte svoje držanie tela. Nehrbte sa a nerozvaľujte sa v kresle – váš chrbát pri tom veľmi trpí.
  • strečing – vždy keď máte chvíľu čas, ponaťahujte sa – po vykročení z postele, aj pred televízorom alebo pred spaním.
  • Pilates – uvoľňujúce cviky na chrbticu si chvália milióny ľudí po celom svete a odporúča ich aj Sinfield

Myslíte si, že bolesti chrbtice môžu byť psychického pôvodu? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame