Trápia vás opuchy nôh či kŕčové žily? Vyberte sa k lekárovi, kým nie je neskoro

Kŕčové žily

thinkstockphotos.com

Opúchajúce končatiny, metličky zo žiliek či priamo kŕčové žily – to sú niektoré z príznakov chronického žilového ochorenia. Možno máte pocit, že nejde o nič vážne a tieto problémy sú také bežné, že ich vlastne ani netreba riešiť. Vždy je však namieste poradiť sa s odborníkom, ktorý najlepšie posúdi, či je váš stav naozaj v poriadku. Koniec koncov, nie nadarmo sa hovorí „radšej hamovať ako banovať“.

Chronické žilové ochorenie trápi na Slovensku osem z desiatich obyvateľov, ukazujú štatistiky. Lekári upozorňujú, že väčšina z nich návštevu lekára odkladá, hoci ide o vážnu diagnózu. Ochorenie budú u ľudí v najbližších mesiacoch bezplatne zisťovať aj odborníci z mobilnej ambulancie s logom Hnutie za zdravé nohy. Počas najbližších troch mesiacov navštívia desiatky slovenských miest.

Lekár váš stav posúdi najlepšie

,,Toto ochorenie je celoživotné a vyžaduje si kontinuálnu liečbu. Preto je dôležité tomu predísť a hneď v počiatočných štádiách navštíviť lekára,“ povedala na tlačovej konferencii v Bratislave všeobecná lekárka Diana Ganajová, ktorá ľudí v mestách vyšetrovala minulý rok. Slováci podľa jej skúseností radšej uprednostnia samoliečbu voľnopredajnými výživovými doplnkami či mastičkami, čo označila za zlé rozhodnutie.


Mohlo by vás zaujať: Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?


Tá správna liečba

,,Liek na predpis má presne stanovenú účinnosť a dostáva sa do používania na základe rozsiahlych štúdií, ktoré overovali dopad na organizmus. U výživového doplnku to nie je jednoznačne deklarované,“ informoval farmaceut Viliam Foltán. Ochorenie sa v počiatkoch prejavuje pocitom ťažkých nôh, svrbením kože či opuchmi. Zanedbanie ochorenia môže podľa neho viesť nielen k poškodeniu kože, podkožného tkaniva či otvoreného vredu na nohách, ale až k pľúcnym embóliám.

Aké sú príznaky?

Zbystriť pozornosť by ste určite mali pri nasledovných príznakoch:

  • metličky
  • kŕčové žily
  • opuchy (edémy) končatín
  • kožné zmeny
  • vred predkolenia

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Úlohu hrá dedičnosť aj pohlavie

Pri vzniku chronického žilového ochorenia hrá rolu viacero faktorov. Nezanedbateľná je dedičná predispozícia ako aj vek – riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá v kategórii viac ako 65 rokov troj- až štvornásobne oproti štyridsaťročným. Na toto ochorenie sú náchylnejšie ženy ako muži, mä počas klimaktéria a tehotenstva ako aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie či inej hormonálnej liečby. Podceňovať nemožno ani ďalšie rizikové faktory:

  • nadváha a obezita
  • nedostatok pohybu – dlhé sedenie či státie
  • neprimeraná svalová záťaž (nesprávne posilňovanie, silové športy) a časté zdvíhanie ťažkých bremien
  • nevhodné oblečenie a obuv, najmä tesná spodná bielizeň a obuv na vysokých opätkoch
  • horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť
  • fajčenie (vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien)
  • strava s nízkym obsahom vlákniny a následná zápcha (na cievy v podbrušku a slabinách pôsobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl)
  • prekonaná žilová trombóza – teda chorobný vznik krvných zrazenín v srdci a cievach  (najťažšie  formy chronickej žilovej nedostatočnosti majú osoby, ktoré v minulosti prekonali na dolných končatinách žilovú trombózu, najmä ak tá nebola včas a správne liečená)

Chronické žilové ochorenie

Od začiatku apríla do polovice júna bude po Slovensku cestovať mobilná ambulancia s odborníkmi, ktorí v 46 slovenských mestách bezplatne vyšetria záujemcov a poskytnú im poradenstvo. Ganajová uviedla, že v minulom roku prišlo približne 6500 ľudí, pričom chronické žilové ochorenie sa potvrdilo u asi 80 percent z nich.,,Ultrazvukom sme vyšetrili asi 720 pacientov, pričom u väčšiny bola nutná operačná liečba,“ dodala. Viac informácií a presný plán cesty mobilnej ambulancie možno nájsť na stránke www.opuchnutenohy.sk.


Mohlo by vás zaujímať: V akom stave máte žilový systém? Zistíte to vďaka flebografii


Máte vlastné skúsenosti s kŕčovými žilami? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame