Trápia vás samovoľné zášklby svalov? Pomôže zvýšený príjem tekutín, oddych aj ďalšie naše rady

Pomoc pri zašklbávaní svalov

Pomoc pri zašklbávaní svalov (Zdroj: GettyImages)

Aj keď vám možno nie je názov syndrómu benígnych fascikulácií známy, trápi mnohých z nás. Ide o samovoľné a rýchle svalové zášklby, ktoré majú rôzne a často pomerne záhadné príčiny. Zášklby svalov sa môžu objavovať na rukách, nohách, ramenách či dokonca očných viečkach. A okrem znepríjemňovania života môžu byť tiež indikátorom vážnejších ochorení.

Príčiny sú neznáme

Zášklby zvyčajne spozorujeme, keď je naše telo v pokoji. Zároveň sa môžu vyskytovať na tom istom mieste alebo sa premiestňovať zo svalu na sval. Charakteristikou je, že neočakávaný a nechcený pohyb sa môže niekoľkokrát opakovať.

Fascikulácie môžu vznikať z rôznych príčin, skutočné súvislosti sú však veľkou neznámou. Jednou z nich je napríklad nedostatok horčíku, závažnejšími problémami sú napríklad metabolické poruchy a neurologické ochorenia. Často sú tiež dôsledkom preťažovania svalov.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný tik v oku: Odhaľte jeho príčinu a zbavte sa ho


Ako sa vyhnúť zášklbom:

  • obmedziť kávu a iné kofeínové nápoje
  • pravidelný pitný režim
  • prestať fajčiť
  • celkový oddych
  • dostatočný príjem horčíka
  • nepreťažovať svaly

Obmedziť kofeín

Ďalším z často uvádzaných dôvodov samovoľných zášklbov je zvýšený príjem kofeínu, fajčenie ale tiež nemáhavé cvičenie, stres, celková únava… Jedným z hlavných dôvodov je tiež dehydratácia. Spájajú sa tiež s celkovou úzkosťou človeka a ďalšími psychickými ťažkosťami.

Objaviť sa môžu kdekoľvek

K sprievodným znakom zášklbov môžme prirátať tiež tuhosť svalov, ich bolesť, necitlivosť alebo mravčenie končatín. Najčastejšie sa objavujú v oblasti členkov, chodidiel, ramien, očných viečok, no zjaviť sa môžu prakticky na akomkoľvek mieste.


Mohlo by vás zaujímať: Uľavte svojim svalom: Od bolesti vám pomôže nechtík aj chren


Trvať môžu aj mesiace

To, ako často a kde sa vyskytujú sa líši od človeka k človeku. Objaviť sa môžu niekoľkokrát denne na náhodných miestach. Objavujú sa však aj konštatné zášklby, ktoré môžu trvať dni až mesiace. V takom prípade sa odporúča problémy konzultovať s odborníkom. Samotné zášklby nie sú vážnou neurologickou poruchou, môžu byť však sprievodným javom iných a vážnejších problémov či ochorení.

Doplňte horčík

V prípade, že sa u vás z času na čas objavujú zášklby, skúste sa zamerať na zopár jednoduchých krokov smerujúcich k ich odstráneniu. V prvom rade zvýšte príjem tekutín a dodržiavajte pitný režim.

Z neho vyraďte sladené nápoje i kávu. Naopak, doprajte si minerálne vody so zvýšeným obsahom horčíka. Z doplnkov stravy siahnite po horčíku aj v tabletách, rovnako ako po vitamínoch zo skupiny B.


Máte vlastné skúsenosti so samovoľnými zášklbmi svalov? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame