Prebúdzate sa s výzorom ako po ťažkom žúre a cez deň by ste si medzi viečka najradšej strčili zápalky? V tom prípade na vás dolieha syndróm unavených očí, ktorý dokáže značne ovplyvniť výsledky vašej práce nielen v zamestnaní. Opuch, začervenanie, pálenie, nadmerné slzenie a mnohé ďalšie symptómy totiž nepatria len do balíka estetických problémov. Ich zanedbávaním si môžete privodiť aj závažné ochorenia. Poradíme vám, po akej prvej pomoci siahnuť.
Ako unavené oči vlastne vznikajú?
Hoci sa nepríjemné pocity v súvislosti s očami dnes najčastejšie spájajú s hodinami strávenými pri počítači, na ich únave sa v skutočnosti podieľa kvantum ďalších faktorov. Poriadne im totiž dá zabrať aj obyčajná klimatizácia, prievan, či pootvorené okno pri šoférovaní. Citlivé sú však takisto na suchý vzduch, ostré slnečné lúče, príliš dlhé sledovanie televíznej obrazovky alebo umelé osvetlenie. Ak navyše zvyknete celé hodiny čítať v romantickom prítmí alebo nemáte čas sa poriadne vyspať, ste na najlepšej ceste k červeným a uslzeným očiam.
Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o myšitíde? S hodinami pri počítači hrozí aj vám!
Pridružené problémy
Tí, ktorí nimi trpia pravidelne, vedia, že začervenané a opuchnuté oči nie sú len záležitosťou estetiky. Súvisiaca bolesť a ďalšie prejavy ich vyčerpania totiž výrazným spôsobom zasahujú do nášho každodenného fungovania. Znižujú produktivitu tým, že neustále odvádzajú našu pozornosť a zabraňujú nám v plnej koncentrácii. Neliečené príznaky navyše môžu viesť k zápalom spojiviek a iných častí oka. V najhoršom prípade však spočiatku nevinné prejavy prerastajú aj do bolestí hlavy a pretrvávajúcich migrén.
Mohlo by vás zaujať: 10 najlepších zábalov: Zistite, ktorý je šitý na mieru práve vám
Prvá pomoc
V závislosti od príznakov, ktoré vaše oči trápia, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich rád. Ide predsa o najcitlivejší orgán v tele, ktorý by sme si mali dostatočne chrániť. Navyše sa hovorí, že oči sú oknom do duše a pri kontakte s novými ľuďmi sú neraz tým, čím oslovíme najviac.
Očné kvapky – sú neoceniteľným pomocníkom pre ľudí pracujúci pri počítači. Zatiaľ čo bežne žmurkáme okom okolo 20-krát za minútu, pred monitorom je to len polovičné číslo. Svoje oči preto zvlhčite vždy, keď pocítite pálenie, rezanie alebo začnete slziť. Ako prevencia vám postačia tzv. „umelé slzy“, ktoré dostanete v lekárni.
Studený obklad – je ideálny na opuchnuté oči po ťažkej noci s minimálnym množstvom potrebného spánku. Použiť môžete kocky ľadu či antikorovú lyžičku vytiahnutú z chladničky. Ak mávate ťažkosti s očami pravidelne, môžete ci v lekárni kúpiť gélový obklad, ktorý budete mať v mrazničke vždy pripravený na použitie.
Masáž – ako relaxačná pauzička najmä počas práce. Bruškami prstov si po zatvorených očiach najskôr poklepkávajte a neskôr krúživými pohybmi jemne premasírujte očné gule. Postupuje od vnútorného kútika smerom k vonkajšiemu.
Blahodarná uhorka – tento overený trik pozná väčšina z nás. Nakrájajte čerstvú studenú uhorku na kolieska, priložte na oči a relaxujte. Táto zeleniny totiž obsahuje enzýmy, ktoré znižujú zápal a vďaka chladu potláčajú opuch.
Bylinkové obklady – namočte nálevové vrecko rumančekového čaju do horúcej vody a nechajte vychladnúť. Potom priložte na oko a nechajte pôsobiť 5-10 minút. Mnohí si túto metódu pochvaľujú, je však potrebné opakovať ju aj niekoľkokrát do dňa a použiť vždy nové vrecká. Na upokojenie tiež pomáhajú vylúhované vrecká zeleného čaju, ktoré dáte pred použitím na nejaký čas do mrazničky.
Zdieľať na