Trávite na záchode celé hodiny? Takto sa nepríjemným hnačkám vyhnete

toaleta

plnielanu.sk

Stáva sa vám, že počas letnej sezóny z ničoho nič pociťujete častejšiu potrebu utekať na toaletu? Pokiaľ nejde o chronickú záležitosť, tento jav je pre leto viac či menej prirodzený. Počas horúcich dní s vysokými teplotami totiž potraviny rýchlejšie podliehajú znehodnoteniu. Nenechajte si pokaziť pohodu na kúpalisku či dovolenke nepríjemnými hnačkami. Poradíme vám, ako im predchádzať a čo robiť, ak sa na vás znenazdajky nalepia.

Kedy hovoríme o hnačke?

To, ako často chodíme na záchod, je pre každý organizmus individuálne. Zatiaľ čo u niekoho je vyprázdňovanie prirodzené aj trikrát denne, niektoré útle dámy majú stolicu len dva či trikrát týždenne. Vo všeobecnosti sa však o hnačke hovorí vtedy, ak máme nutkanie na stolicu štyrikrát za deň a častejšie. Jej konzistencia býva vodnatá a farba žltá, čo svedčí o tom, že nestrávené zvyšky prešli tráviacim traktom veľmi rýchlo. Nezriedka sa popri samotnej hnačke objavujú aj ďalšie príznaky v podobe bolestí brucha a kŕčov. V horšom prípade sa dostaví horúčka a zimnica. Dobrou správou je, že symptómy zvyčajne odoznejú v priebehu 24 – 48 hodín. Aj to sa však niekedy môže zdať ako celá večnosť.


Mohlo by vás zaujať: Ježkovia, medúzy, hnačky… Nedajte dovolenkovým nástrahám žiadnu šancu!


Čo hnačky vlastne vyvoláva?

Pre letné obdobie je typické to, že náš žalúdok je na jedlo citlivejší. Za bežným druhom letných hnačiek stoja zvyčajne potraviny:

jogurty – ak nám cesta z obchodu domov trvá dlhšie ako pol hodiny, je lepšie si nákup mliečnych výrobkov odložiť na večer. V horúcom aute totiž hlavne jogurty a výrobky v téglikoch dlho nevydržia – začnú sa im vydúvať viečka, až sa môžu samovoľne otvoriť.

majonéza – zvyčajne ju používame na dochutenie ľahkého zeleninového šalátu. Ak ju má však kuchár celý deň vytiahnutú z chladničky, môže sa stať, že vám v reštaurácii donesú na stôl zdroj budúcich tráviacich problémov. Riskantné sú tiež stánky s rýchlym občerstvením na rôznych kultúrnych podujatiach. Langoš s tatárskou omáčkou či balená bageta nemusí byť počas horúčav to pravé orechové.

zelenina – šarapatu v črevách nám môže urobiť vtedy, ak je zle umytá. Stať sa však môže aj to, že omylom zjeme takú zeleninu, ktorá je prezretá a už začala nahnívať.

ovocie – predovšetkým ako kombinácia s nevhodným nápojom. Ovocie a dostatok tekutín k letu jednoducho patrí. Čerešne by sme však vodou ani mliekom zapíjať určite nemali.

voda v exotickejších destináciách so zníženým hygienickým štandardom. Žalúdočné problémy bývajú typické pre dovolenkárov v Egypte aj Turecku. Tamojšia voda z vodovodu sa na pitie neodporúča.

Prevencia na nezaplatenie

Aby vás tráviace ťažkosti počas leta nedobehli, je potrebné klásť dôraz predovšetkým na zvýšenú hygienu – časté umývanie nielen rúk, ale tiež všetkého, čo vložíme do úst. Jedlo si pripravujte radšej sami, prípadne vyberajte také kombinácie, ktoré neobsahujú rizikové potraviny (napr. spomínanú majonézu). Starostlivo umývajte riad a v reštaurácii si pokojne skontrolujte čistotu príboru. Dodržiavajte pitný režim na každom kroku. V bufetoch a v podobných sezónnych prevádzkach uprednostnite balené tekutiny v plastovej fľaši. Zeleninu skladujte v spodnom regáli chladničky – ten aspoň raz za týždeň skontrolujte a v prípade potreby umyte, aby ste zamedzili šíreniu baktérií. Jedlo dôsledne zakrývajte, nakoľko mnoho infekčných ochorení prenášajú práve muchy.


Mohlo by vás zaujať: Dostatok vody pre lepšie zdravie: Koľko jej denne potrebujete práve vy?


Čo robiť počas hnačky?

Základom liečby každej hnačky je dopĺňanie stratených tekutín a prísna diéta. V ľahších formách postačí živočíšne uhlie prípadne farmaceutický produkt proti preháňaniu (napr. Endi-ex). Počas prvých dvoch dní sa odporúča najmä suché pečivo a ľahké polievky, aby bol tráviaci trakt zaťažovaný čo najmenej. Ak sa objaví zvýšená teplota, prípadne hnačka neustupuje, neodkladne vyhľadajte lekára. Infekcia totiž môže byť ďaleko závažnejšia – napríklad salmonelóza. V tom prípade sa terapii infúziami a pobytu v nemocnici už nevyhnete.


Máte nejaký tip ako prekonať hnačku? Odporučte ho ostatným čitateľom diskusným príspevkom a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: plnielanu.sk, sxc.hu, Emma
Odporúčame