Trend otvorených kancelárií: Ako prežiť dusnú pracovnú atmosféru?

otvorená kancelária

sxc.hu

Množstvo pracovných stolov oddelených malými priehradkami – tak vyzerá otvorená kancelária, ktorá je kvôli nižším prevádzkovým nákladom u našich zamestnávateľov čoraz populárnejšia. Bok po boku takto každý deň pracujú operátori informačných liniek, redaktori, či programátori. Bez ohľadu na to, či sa práve navzájom nebavia alebo koľko percent pracovného času pretelefonujú, sedia spolu v jedinej miestnosti. Verte, že zvládnuť akýto druh „ponorky“ dá občas poriadne zabrať.

Všetko má svoje „pre“ aj „proti“

Otvorené kancelárie ako také nahrávajú tímovému duchu a začleneniu do kolektívu. Zamestnanec je v jednom kolotoči so svojimi kolegami, vďaka čomu má prehľad o všetkých aktivitách. Na druhej strane však viaceré výskumy naznačujú, že otvorené pracovné prostredie zamestnancom neprospieva – podliehajú väčšiemu stresu, je na nich vyvíjaný vyšší nátlak, sú menej produktívni a bývajú častejšie na PN (riziko prenosu virózy je oveľa vyššie než v prípade uzavretých samostatných kancelárií). Na sústredenie a vykonanie zadaných úloh je totiž potrebné vynaložiť ďaleko väčšie úsilie. Nehovoriac o tom, že ľudia v otvorenom pracovnom priestore sú pod neustálym drobnohľadom.


Mohlo by vás zaujímať: Zaspávate v práci nad klávesnicou? Skúste tieto rady proti únave


Čo robiť, aby práca nepredstavovala nočnú moru?

  • Prvoradá je dohoda – na porade či teambuildingovom stretnutí navrhnite vzájomný rešpekt. Ak vidíte, že je kolega pohrúžený do svojej práce, príďte za ním neskôr a naznačte, že takýto prístup očakávate aj od druhých.
  • Pozor na hluk – rádio či hudbu počúvajte len so súhlasom celého kolektívu. V opačnom prípade použite radšej slúchadlá. To platí aj v prípade, ak sa potrebujete koncentrovať a ruch v miestnosti vám prekáža.
  • Etiketa konverzácie – je dôležitejšia než kdekoľvek inde. Vyhnite sa tomu, aby ste rozprávali alebo sa smiali príliš nahlas. Neočierňujte kolegov, ktorí sedia obďaleč alebo v druhej miestnosti, pretože nikdy neviete, kto práve počúva.
  • Osobný kontakt – vyhľadávajte ho zakaždým, keď niečo potrebujete. Neuchyľujte sa k tomu, aby ste na bližšie sediacich kolegov iba zakričali. Ľahko sa totiž môžete ocitnúť v nemilosti ostatných, ktorých takýmto spôsobom vyrušujete.

Mohlo by vás zaujímať: Zostávate v robote pridlho? Pozor na tieto riziká


Čo radí kariérna poradkyňa?

Na problematiku otvorených kancelárií si v Británii posvietila Sue Clarke. Tá svojim klientom odporúča štyri základné kroky:

1. Vytvorte si vlastný priestor – upracte si stôl podľa predstáv, pridajte fotky či iné osobné predmety. Hoci ste na očiach, stále máte istý kus teritória, ktorý patrí iba vám.

2. Ovládajte sa – udržujte svoju zlosť a nervozitu na uzde. Hlasné jedenie, poťahovanie nosom či hlučná konverzácia patria k najhorším kancelárskym zlozvykom. Pokúste sa na ne zdvorilo upozorniť, no nezvyšujte pri tom hlas.

3. Zbavte sa hodín. Neustálym sledovaním času na seba vyvíjame nátlak, čo nás výrazne spomaľuje. Nastavte si alarm na 48 minút, čo je doba maximálneho sústredenia. Pracujte na konkrétnej úlohe, pokiaľ vám tento čas nevyprší.

4. Končite načas. Existuje štúdia realizovaná na vzorke tisícky zamestnancov spoločnosti Microsoft. Tá odhalila, že drvivá väčšina sedela pevne na svojom mieste, až kým sa nezdvihol niekto iný, sediaci vedľa. Tým sa umelo predlžovala pracovná doba. „Je to bežná forma nátlaku skupiny rovnocenných. Ak ste pracovali efektívne celý deň, nebojte sa odísť načas,“ vysvetľuje Sue Clark.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny, psychologies.co.uk
Odporúčame