Trend zdravotnej hladovky sa vracia: Aký vplyv má na vaše telo?

Prázdny tanier

thinkstockphotos.com

Terapeutická hladovka vzbudzuje rozpoltené reakcie tak medzi laikmi ako aj medzi odborníkmi. Zatiaľ čo niektorí si jej účinky nevedia vynachváliť, iní ju považujú za hazard so zdravím. Čo o tejto metóde tvrdia jej zástancovia?

Terapeutická hladovka je v Nemecku, ktoré je v tomto smere priekopníkom, zavedenou praxou. Praktizujú sa tu rôzne kúry, ktoré dokonca niekedy hradia aj zdravotné poisťovne.

Hladovkový režim

,,Skúste to len týždeň, len jeden týždeň. Potom uvidíte,“ usmieva sa päťdesiatsedemročný Michael Van Almsick. Každoročne sa pravidelne podrobuje mesačnému pôstu na klinike Buchinger-Wilhelmi na brehu Bodamského jazera.

Majiteľ významnej mníchovskej agentúry, ktorá napríklad organizuje koncerty Rolling Stones v Nemecku, sa tu zbavuje nadbytočných kilogramov a chronických chorôb. Prestal brať lieky na vysoký tlak a dal si upraviť jedálniček. S hladovkami začal pred dvadsiatimi rokmi a nechápe, prečo ich niektorí považujú za nebezpečné.

Jeho denné menu na klinike: ráno infúzie, na poludnie ovocná šťava a popoludní po dvojhodinovej prechádzke vývar a trocha medu. Pije najmenej dva litre vody denne. Spolu nezje nikdy viac ako 200 až 250 kcal, čo je asi desatina dennej kalorickej spotreby odporúčaná pre mužov jeho veku.


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


Pre zdravú tráviacu sústavu aj proti artritíde

Otto Buchinger (1878-1996), podľa ktorého je klinika pomenovaná, experimentoval s pôstom, aby si liečil reumatoidnú artritídu, ktorá ho donútila v roku 1917 odísť od námorníctva, kde pôsobil ako lekár. Jeho metóda je dnes v Nemecku používaná najviac.

Podľa stúpencov tejto metódy umožňuje hladovka predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, priaznivo pôsobí pri astme, artróze, pri chronických chorobách tráviaceho systému, pri chronických infekciách dýchacieho systému a dokonca aj pri depresiách.

Neexistuje väčší počet vierohodných vedeckých štúdií potvrdzujúcich tieto názory. Jedna z nich, zverejnená v roku 1991 vo vedeckom časopise The Lancet, však poukazuje na priaznivý vplyv pôstu na reumatoidnú artritídu. Aj ďalšie štúdie potvrdzujú účinnosť hladovky, ale ide väčšinou o klinické skúmanie obmedzeného rozsahu.


Mohlo by vás zaujať: Kontroverzná hladovka: Dokonalá očista či hazard so zdravím?


V Nemecku je trendy

,,Hladovka stimuluje vlastné regeneračné schopnosti organizmu,“ vysvetľuje riaditeľka kliniky Françoise Wilhelmi de Toledová. Klinika má pobočku aj v španielskej Marbelle. ,,Klinika v Überlingene pôsobí už 60 rokov, v Marbelle 40 rokov. Každoročne máme 3000 až 3500 pacientov v každom z týchto zariadení: 250 000 kúr bez komplikácií, to nie je vedecká štúdia, to je štatistika,“ zdôrazňuje šéflekár Stefan Drinda.

V Nemecku si pôst získava obľubu. Kniha Hellmuta Lütznera Na jedálnom lístku pôst sa od 70. rokov, kedy prvýkrát vyšla, dočkala pravidelných nových vydaní a predalo sa jej už cez dva milióny výtlačkov. Nemca vždy priťahovali alternatívne metódy liečby, vysvetľuje profesor Andreas Michalsen, ktorý stojí na čele oddelenia prírodnej medicíny tejto nemocnice, ktorá je považovaná za najväčšiu v Európe. Praktizujú sa tu hladovkové kúry v dĺžke 12 až 14 dní, ktoré hradí poisťovňa.

,,My Nemci sme posadnutí bylinkami, vegetariánstvom, jogou, biopotravinami a zdravým životným štýlom,“ smeje sa. Záujem Nemcov o pôst ešte zvýšili niektoré výskumy, napríklad kalifornského profesora Valtera Longa, ktorý v roku 2008 dokázal, že u myší chráni hladovanie zdravé bunky pred toxickými účinkami chemoterapie.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Alternatíva tradičnej medicíny?

Či si zoberieme cukrovku, reumatizmus, vysoký tlak, v posledných 25 rokoch nebol urobený, pokiaľ ide o lieky, žiadny významný pokrok. Sú síce stále nové lieky, ale tie sa pravidelne sťahujú, pretože majú príliš veľa vedľajších účinkov, prehlasuje Michalsen.

,,Tieto choroby sú čoraz častejšie, lebo ľudia starnú. Som presvedčený o tom, že v nadchádzajúcich desiatich rokoch sa hladovka stane skutočne významnou metódou, jednoducho preto, že tradičná medicína nemá čo ponúknuť,“ dodáva.


Podstúpili ste už niekedy hladovku? Aký mala vplyv na vaše telo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, AFP
Odporúčame