Trendy interiérové obklady: Ozvláštnite svoj domov tehlou, kameňom či drevom

Moderný interiér

thinkstockphotos.com

Nábytok, ale aj steny sa v čase postupne vyvíjajú. Mali sme tu tapety, holé steny, teraz sú populárne obklady, prípadne fototapety. Pozrite sa s nami na všakovaké možnosti obkladu stien vo vašej domácnosti.

Nábytok, ale aj steny sa v čase postupne vyvíjajú. Mali sme tu tapety, holé steny, teraz sú populárne obklady, prípadne fototapety. Pozrite sa s nami na všakovaké možnosti interiérových obkladov, ktoré si určite nájdu miesto aj vo vašej domácnosti.

Prírodný kameň

Kameň je v súčasnosti najpopulárnejším a určite aj najefektnejším materiálom. Kameň je čisto prírodný materiál, čo je mimoriadne cenená vlastnosť. Alternatívou k prírodnému kameňu je kameň umelý. Vzhľadovo vyzerajú takmer totožne, avšak umelý kameň ponúka cenovo dostupnejšiu alternatívu.

Pri kameni je plánovanie mimoriadne dôležité. Kamenný obklad vytvorí dominantný dizajnový prvok v interiéri. Ak sa vám znepáči, nestrhnete ho len ako obyčajnú tapetu. Populárnymi sú pásy obkladu z kameňa v obývacích miestnostiach, napríklad nad krbom alebo televízorom.

Najpoužívanejšími pri kamenných obkladoch sú žula a mramor. Takéto kamenné obklady v interiéri skutočne vyniknú a navyše pôsobia skutočne luxusne. Štandardné obklady z prírodného kameňa majú hrúbku okolo 2-3 cm. Pokiaľ sa vám to zdá veľa a bojíte sa, či to stena zvládne, vhodnou alternatívou bude kamenná dýka. Jej hrúbka je len niekoľko milimetrov a môžete ju použiť dokonca aj na drevo alebo sklo. Spomenúť musíme jednu z dôležitých vlastností prírodného kameňa, ktorou je nasiakavosť. V prípade, že máte doma trochu vyššiu vlhkosť, kameň jemne stmavne. Jeho kvalitu to neovplyvní a pôvodné sfarbenie sa mu vráti po odparení vlhkosti. Aby ste sa niečomu podobnému vyvarovali, lepšie bude siahnuť po umelom kameni, na ktorého výrobu sa používajú betónové zmesi.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Vyberte si tie pravé farby na vaše steny!


Drevo

Drevo je spolu s kameňom jedným z najstarších prírodných materiálov na svete. Je príjemné, pôsobí upokojujúco, dobre vyzerá a aj vonia. Vďaka dreveným obkladom sa doma môžete cítiť oveľa útulnejšie. Pri drevených obkladoch netreba zabúdať, že nie je drevo ako drevo. Máte na výber z upravených dosiek, preglejky či masívu. Každé má svoje nevýhody aj nevýhody.

  • masív – masív je obľúbený predovšetkým pre svoj neopakovateľný vzhľad. Je výraznejší a pôsobí veľmi prírodne. Drevo z masívu však ešte aj po jeho použití má vo zvyku pracovať. Preto by mala byť hrúbka jednotlivých dosiek 8 – 16 mm a dĺžka by nemala presiahnuť 120 cm. Vtedy sa drevo môže začať deformovať, rozpínať či krútiť. Pozor si dajte aj na vlhkosť, v dreve by sa mala pohybovať na úrovni 8 – 10 %.
  • dýhové drevo – najväčšia výhoda je tvarová stálosť. Nemusíte sa báť, že bude zle vyzerať, ide o jeden z najvyhľadávanejších druhov dreva pri použití na obklady.
  • vrstvené materiály, preglejka – tieto materiály sa až tak často nevyužívajú, na mnohých pôsobia príliš strojovo. Ponúkajú však unikátny vzhľad a vynikajúce fyzicko mechanické vlastnosti, nezosychajú ani nemenia tvar.

Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Tehlový obklad

Tehlové obklady sa spolu s kamennými tešia mimoriadnej obľube. Pôsobia trošku tradičnejšie, preto si ich vyberajú hlavne ľudia, ktorí si príbytok zariaďujú vo vidieckom štýle. Vtedy sú obzvlášť vhodné tehlové obklady v klasickej červenej farbe. Pokiaľ by ste chceli spojiť tradície s niečím moderným, v tom prípade si môžete zvoliť aj iné farby, napríklad šedá je veľmi trendy. Znova si ale veľmi dobre premyslite, kam a aký tehlový obklad chcete umiestniť.

Podobné obklady môžete umiestniť do všetkých miestností vo vašom domove. Obývačka, kuchyňa či spálne získajú celkom novú tvár. Treba však opäť myslieť na staré známe, všetkého veľa škodí. Ak budete dávať obklady všade kde sa dá, stratia na účinnosti a vôbec tak nevyniknú. Preto pamätajte: obklady áno, ale len s mierou.


Ktoré možnosti obkladu stien v domácnosti sa vám pozdávajú najviac a prečo? Napíšte svoje skúsenosti a názory ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame