Triedenie vecí je kľúčom k poriadku: Čoho by ste sa mali v domácnosti zbaviť?

Veci

gettyimages

Jedným z hlavných problémov udržiavania poriadku v domácnosti je obrovské množstvo vecí. Žijeme v konzumnej dobe, keď stále niečo nakupujeme a prinášame to do vlastných domovov. No po čase začnú byť skrine preplnené, chýbajú nám úložné miesta a domácnosť zrazu nepôsobí harmonicky. Ak ste sa rozhodli venovať napríklad jeden víkend triedeniu vecí, robíte veľkú službu vášmu domovu. Na aký druh vecí sa však sústrediť?

Dokumenty

Niektorí ľudia pristupujú k skladovaniu dokumentov bezhlavo, iní systematicky. Tak, či onak, v oboch prípadoch ich treba z času na čas pretriediť a možno budete sami prekvapení, koľko sa vám zrazu v poličke či šuplíku uvoľní miesta.

Samozrejme, množstvo dokumentov má svoju váhu – rodné listy, rôzne zmluvy s bankou, operátorom či prácou, no občas máme uložené napríklad záručné listy k spotrebičom, ktoré už niekoľko rokov nie sme schopní reklamovať. Skúste si v prvom rade na dôležité dokumenty zriadiť zakladač a pri organizácii sa pokúste vyhodiť všetky papiere, ktoré sú neplatné, prípadne staré a nepotrebné.

Náš tip: Ak vám poštou prichádza veľké množstvo dokumentov, o ktoré nejavíte záujem, nechajte si faktúry za telefón, káblovku, internet alebo výpisy z banky posielať elektronicky. Budete ich mať vždy poruke a nebudú zaberať miesto.

Staré telefóny a iná elektronika

Občas je nám ľúto rozlúčiť sa so staršími spotrebičmi, ktoré už nevyužívame. No napríklad v prípade telefónov, ktoré ľudia menia občas aj raz za dva roky, sa ich v šuplíkoch za ten čas nahromadilo kopec. Samozrejme, funkčné telefóny sa neoplatí vyhadzovať do smetí, no môžete ich skúsiť niekomu venovať, prípadne predať za symbolickú sumu.

V domácnosti nepotrebujete mať tri či štyri kusy starých a rezervných telefónov. Pokojne stačí aj jeden. Rovnako to platí aj o starých nabíjačkách, kábloch, vyradených počítačoch, slúchadlách, ktoré hrajú len na jedno ucho a podobne. A ak máte plné poličky videokaziet, no na videoprehrávači tróni len hrubá vrstva prachu, je na čase sa s týmito objemnými nosičmi rozlúčiť.

Náš tip: Elektroniku nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Vyradené a nefunkčné kusy môžete odovzdať vo väčšine obchodov s elektronikou.


Mohlo by vás zaujímať: Hromadia sa vám doma nepoužívané veci? Takto s nimi konečne zatočíte!


Kozmetika a čistiace prostriedky

Drogéria, ktorá sa nepoužíva tak často, má tendenciu v našich skriniach stáť a čakať, kým na ňu príde rad. V našich domácnostiach sa však zvyčajne nachádza množstvo kozmetiky i čistiacich prostriedkov, ktoré máme kúpené dvojmo či trojmo. V takom prípade je najlepšie sa najstarších otvorených kúskov, akými sú napríklad staré krémy, sprchové gély, dezodoranty, mydlá, jednoducho zbaviť, rovnako ako starých čistiacich prostriedkov.

Náš tip: Kupujte si novú drogériu až vtedy, keď tu starú miniete. Nebude sa tak zbytočne hromadiť.

Oblečenie

Je ťažké rozlúčiť sa s kusmi starého oblečenia, no zároveň, ak radi nakupujete nové, je to to najlogickejšie, čo môžete pri upratovaní urobiť. Skúste sa zamyslieť, kedy ste si jednotlivý kus na seba obliekli posledný raz. Ak to bolo viac ako pred rokom a nehovoríme práve o krásnych večerných šatách, ale skôr o tričkách či džínsoch, je na čase vyradiť ich. Nápomocné je tiež, ak si oblečenie do skrine odkladáte do vežičiek. Kusy, ktoré sú stále naspodku sú zvyčajne tiež tie, na ktoré si často ani nespomeniete.

Náš tip: Ani textil nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Skúste funkčné oblečenie venovať známym, prípadne ho vyhodiť do kontajnera na textil, o ktorý sa najčastejšie stará niektorá z charitatívnych organizácií.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrý tip do domácnosti: Náhradný kľúč si vyrobíte aj z plastovej fľašky


Časopisy a noviny

Ak obľubujete čítať veci na papieri, určite z času na čas riešite dilemu, či prečítané číslo časopisu „archivizovať“ alebo ho vyhodiť. No pravda je taká, že väčšinou sa k časopisom (a k novinám už vôbec) nevraciame. Naopak, zaberajú miesto a zbierajú prach. Preto nastal čas naplniť pred domom kontajner na papier.

Náš tip: Ak vás v časopise niečo konkrétne zaujalo, napríklad recept či návod, alebo nejaký iný článok, skúste si ho vyhľadať na internete, prípadne si ho odfoťte alebo naskenujte. Tak si ho budete môcť vyhľadať a prečítať neskôr.

Suveníry

Ak hovoríme o veciach, ktoré zbierajú prach, tak suveníry sú na prvom mieste. Niektoré z nich majú pre ľudí veľkú sentimentálnu hodnotu, v takom prípade sa ich samozrejme nezbavujme. No na rôzne čačky z dovoleniek si po ich odstránení ani nespomenieme.

Náš tip: Ak je vám ich ľúto vyhadzovať, skúste najskôr suveníry odložiť na nejaký čas do úložného priestoru či krabice. Ak si na ne v priebehu pár mesiacov ani nespomeniete, pri najbližšom triedení vecí sa ich zbavte.


Darí sa vám doma udržiavať poriadok vo veciach? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan
Odporúčame