Trojkombinácia fazuľa, tekvica a kukurica: V záhrade predstavuje samé plusy

Tekvica

thinkstockphotos.com

Ekozáhradkári a pestovatelia, ktorí sa snažia produkovať zeleninu bez používania syntetických hnojív a chemických ošetrujúcich látok, poznajú systém polykultúr. Ide o pestovanie viacerých druhov zeleniny a bylín spolu na rozdiel od klasického monokultúrneho pestovania, kde má každá plodina svoje políčko. Veľmi jednoduchou a úspešne rastúcou polykultúrou v našich podmienkach je trojica plodín, ktorú poznali už Indiáni. Ide o „tri sestry“ – fazuľu, kukuricu a tekvicu.

Prečo práve „tri sestry“

Trojkombinácia fazuľa, kukurica a tekvica je vhodnou skupinou plodín na spoločné pestovanie, pretože tvorí navzájom symbiózu a využíva efektívne všetky dostupné podmienky. Zároveň sa dopĺňa a tým prináša úrodu s malým podielom nutných záhradníckych prác. Dôležitá je príprava hriadky a výsadba, potom už ide všetko „samo“. Tekvica veľmi skoro vytvorí veľké listy, ktoré zatienia pôdu a tým poskytnú ochranu pred vysušením i rastom burín. Kukurica slúži ako vhodná opora pre popínavú fazuľu a fazuľa ako bôbovitá rastlina dodá do pôdy dostatok potrebného dusíka. Rozdelením zelene do rôznych výškových stupňov dokážu rastliny oveľa lepšie využiť na spoločnej ploche slnečné svetlo pre fotosyntézu ako pri pestovaní jedného druhu. Táto spolupráca je výhodná pre všetky tri plodiny, vytváraním vlastnej mikroklímy znižuje nároky na zálievku a odmení sa vám nielen pekným pohľadom na zelenú kvitnúcu divočinu v záhradke, ale i dobrou úrodou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tekvica je aktuálna delikatesa: Objavte túto sezónu jej tajomstvá aj vy


S prípravou hriadky začnite už teraz

Vhodné stanovište pre pestovanie polykultúry „Tri sestry“ je dobré pripraviť si už na jeseň. Na slnečnom mieste vykopte koncom októbra až začiatkom novembra ešte pred príchodom mrazov, rigol hlboký asi 40 cm, široký 50-60 cm, s dĺžkou podľa priestorových podmienok. Ideálna orientácia je východ-západ. Do tohto rigolu zhromažďujte počas jesene a zimy rastlinné zvyšky z jesenných prác a organický kuchynský odpad. Zužitkujete tak:

  • rastliny po obratí plodov
  • zvädnuté kvety
  • pokosenú trávu z kosačky
  • zvyšky po čistení ovocia a zeleniny
  • čajové vrecúška

Všetko sa namiesto odpadu stane užitočným zdrojom živín v pôde. Väčšie kusy je potrebné nasekať asi na 10 cm. Na jar, keď začne pôda rozmŕzať, prikryte všetko fóliou a okraje upevnite. Vlhké rastlinné zvyšky sa pri nedostatočnom prístupe vzduchu rozkladajú a produkujú teplo. Neskôr, keď už nehrozia mrazy, fóliu odstráňte, povrch posypte vrstvou zeminy, alebo kompostu a môžete vysiať všetky tri plodiny. Termofilné baktérie prítomné v pôde produkujú rozkladom zvyškov teplo, čím ju prehrejú a pomôžu rastlinkám vyklíčiť i ochrániť ich pred prípadným ranným mrazíkom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tekvica nie je len dužina: Listy ako afrodiziakum, semienka proti depresii


Výsev

Fazuľa, kukurica i tekvica sa v tejto polykultúre vysievajú koncom apríla až začiatkom mája priamo na stanovište, rastlinky sú pri dobrej príprave hriadky silné a odolné. Najskôr vysejte kukuricu v rozostupoch asi 15 cm. Keď sú rastliny vysoké 12-15 cm, zasejte fazuľu a tekvicu. Ak je potrebné, pomôžte rastlinkám uchytiť úponky na stonky kukurice. Spôsobov výsevu je viac:

  • do riadku – dopredu z južnej strany zasejete tekvicu, za ňu fazuľu a úplne dozadu kukuricu
  • do skupín – na hriadke vytvorte kopčeky vysoké asi 10 cm s priemerom 40-50 cm, do stredu vysejte kukuricu, okolo nej do kruhu fazuľu a úplne po okraji tekvice

Rozostupy medzi semenami závisia od použitého druhu, na jednu rastlinu kukurice by sa mali popínať 2 fazule, tekvice vyžadujú väčšie rozostupy. Myslite na to, že tekvice sa počas vegetečného obdobia rozlezú po záhrade a vyhraďte im dostatok miesta. Voľte polopopínavé odrody fazule, ktoré nerastú do výšky viac ako 2 metre, aby umožnili rásť aj kukurici. Z tekvíc je mimoriadne vhodná oranžová hokaido, ale i rôzne druhy cukety.


Vyskúšali ste už spomínanú trojkombináciu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame