Trpí ním každý piaty Slovák: Čo je metabolický syndróm a ako si s ním poradiť?

Senior

thinkstockphotos.com

Metabolický syndróm sa týka približne každého piateho Slováka. Ide o o súbor niekoľkých nežiadúcich činiteľov, ktoré sa vyskytujú veľmi často a predstavujú veľké riziko pre vznik aterosklerózy, infarktu, mŕtvice či cukrovky.

Faktory sú rôzne

Tento syndróm je dôsledkom kombinácie piatich faktorov, ako abdominálna obezita, zvýšená hladina triglyceridov, znížená koncentrácia HDL cholesterolu, hypertenzia a hyperglykémia nalačno. Ak sa u vás vyskytujú aspoň 3 a viac z nich, ide o metabolický syndróm.

  • zvýšený krvný tak nad 130/85 mmHg,
  • zvýšenie triglyceridov nad 1,7 mmol/l,
  • zníženie HDL „dobrého“ cholesterolu u mužov pod 1 mmol/l a u žien pod 1,3 mmol/l,
  • väčší objem pása – u žien nad 88 cm, u mužov nad 102 cm,
  • zvýšenie glykémie nalačno nad 5,6  mmol/l.

Pomôže aj šport

Ako sa s metabolickým syndrómom popasovať? Jednou z možností je užívanie liekov, napríklad na vysoký krvný tlak či cholesterol. Avšak vhodným doplnkom medikamentóznej liečby a prevenciou je koniec s fajčením, pravidelná kontrola telesnej hmotnosti a fyzická aktivita.

Čo sa týka športu, denné minimum by malo predstavovať 30 minút pohybu v miernej intenzite. Avšak skvelý na spaľovanie tukov je vysoko intenzívny intervalový tréning, tzv. HIIT. Je to pravidelné striedanie intenzívnych intervalov a fáz odpočinku. Okrem toho je dôležité naučiť sa zvládať stres a, samozrejme, dbať na správny výber potravín. 


Mohlo by vás zaujímať: Kombinácia nadváhy a vysokého tlaku? Na tieto komplikácie si treba dať pozor


Strava a metabolický syndróm

Dajte stopku spracovaným potravinám, ktoré sú zdrojom trans-tukov, cukru a konzervačných látok. Podľa iránskych vedcov z Teheránu predstavuje napríklad fast-food najnebezpečnejšiu skupinu potravín a zvyšuje výskyt metabolického syndrómu. Kórejskí vedci zasa zistili, že príjem rafinovaných zŕn, vrátane bielej ryže, vedie u žien k vzniku metabolického syndrómu.

Zabudnite aj na umelé sladidlá, ktoré sa priamo spájajú so vznikom nadváhy a metabolického syndrómu. Preferujte radšej sladidlá s nižším glykemickým indexom, ako je napríklad xylitol (brezový cukor), kokosový cukor či stévia.

Muži by denne nemali prijať viac ako dva a ženy jeden alkoholický nápoj denne. Pričom za jeden nápoj je považovaný pohár s obsahom 350 ml piva, 1,5 dcl vína alebo 0,5 dcl likéru.

Pozitívne vplývajú ryby i zelenina

Nie všetky potraviny samozrejme vplývajú negatívne. Ak máte problém s týmto syndrómom, upravte stravu tak, aby bola v prvom rade pestrá. Tučné ryby by ste mali mať na tanieri aspoň dva razy týždenne, pretože sú bohatým zdrojom protizápalových omega-3 tukov. Tie pomáhajú regulovať tep srdca, znižujú krvný tlak, eliminujú tvorbu krvných zrazenín, čím znižujú riziko infarktu a mŕtvice.

V jedálničku preferujte pestrofarebnú zeleninu a ovocie, ktoré sú zásobárňou rozličných druhov antioxidantov. V červených, žltých a oranžových plodoch sa nachádzajú karotenoidy, vo fialovej, modrej a červenej zelenine a ovocí antokyány, v zelenej chlorofyl. Vedecky preukázané účinky znižovať riziko metabolického syndrómu majú napríklad avokádo a granátové jablko.

Dospelý človek by mal denne skonzumovať aspoň 500 g rozličného ovocia a zeleniny.  Nepreháňajte to však so sladkými druhmi ovocia, ktoré sú zdrojom jednoduchých prírodných cukrov.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Strukoviny i zrná

Výbornou prevenciou metabolického syndrómu sú strukoviny. Vedci z iránskeho Isfahanu si posvietili vo výskume na viac ako dvetisíc ľudí a zistili, že tí, ktorí jedli viac strukovín, boli menej náchylní na jeho vznik.

Strukoviny obsahujú veľa bielkovín i vlákniny, ktorá pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi i štíhlejší pás. Strukoviny, ako hrach, fazuľu, cícer, sóju či šošovicu, treba jesť minimálne 2 razy týždenne.

Neodmysliteľnou súčasťou zdravého jedálneho lístka sú celé zrná, ktoré pomáhajú predchádzať cukrovke, podporujú zdravie srdca a napomáhajú udržiavaniu štíhleho drieku.


Máte skúsenosti s metabolickým syndrómom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame