Trpíte bolesťami chrbtice? Vymeňte vankúš!

Žena

thinkstockphotos.com

Keď chcete spať zdravo, tak si kúpite posteľ s kvalitným matracom. Takéto matrace vytiahnu z peňaženky často viac, ako by ste chceli. Potom prídete do obchodu, kúpite si najlacnejší vankúš aký nájdete a ste spokojní. Niekde sa však stala chyba!

Vankúš a matrac patria k sebe!

Vankúš je rovnako dôležitý ako správny matrac. Veď uznajte, čo vám celú noc podopiera hlavu? Práve vankúš na krčnú chrbticu má podstatný vplyv. V posteli strávite tretinu dňa, tretinu  života. Ak by ste túto tretinu spali na zlom vankúši, skôr či neskôr pocítite dôsledky, ku ktorým patrí hlavne bolesť krčnej chrbtice.

Anatomický či klasický?

Toto je asi prvý krok výberu. Pre každého iný. Tie klasické sa lepšie prispôsobia počas noci, sú univerzálnejšie. A v neposlednom rade je ich nadobúdacia cena nižšia. Klasické vankúše sú vhodné pre ľudí, ktorí spávajú buď na bruchu alebo na chrbte. Ak spíte na chrbte, vyberte si vyšší vankúš s o niečo väčším objemom. Zaručí správnu podporu temena a prirodzenú polohu chrbtice počas spánku. Pri spánku na bruchu by ste mali naopak siahnuť po nižších vankúšoch, ktoré vám príliš nenadvihujú hlavu a nedávajú ju do neprirodzenej polohy.

Anatomické vankúše majú obvykle tvar vlnovky, do ktorej presne zapadne vaša hlava. Sú vhodné pre spáčov, ktorí uprednostňujú polohu na chrbte, ale predovšetkým pre tých, ktorí spávajú na boku. Anatomický tvar vankúša poskytne hlave dostatočnú oporu a udrží chrbticu rovno.


Mohlo by vás zaujať: Poznáte polohu, v akej spíte? Napovie o vašej povahe aj zdravotných problémoch


V akej polohe spávate?

Ako ste sa už dovtípili, ide o jedno z najpodstatnejších kritérií. Poďme si to teda zosumarizovať:

Poloha na bruchu – ako sme už spomínali, ideálny je nízky vankúš. Mal by byť dostatočne mäkký a podľa možnosti aj plochý.

Poloha na chrbte – môžete siahnuť po klasickom, ale dobrou voľbou bude aj anatomický vankúš. Tie majú rôznu tvrdosť, pre túto polohu je najvhodnejším stredne tvrdý anatomický vankúš, ktorý sa do istej miery ešte dokáže vytvarovať.

Poloha na boku – siahnite po anatomickom vankúši. Mal by byť skôr tvrdší a pevnejší, aby bola opora hlavy dostatočná.

Raz tak, raz onak – pokiaľ nemáte preferovanú polohu, tak skúste spojiť výhody anatomického vankúša s tým klasickým. Vyberte si klasický s výplňou s kúskami stredne tvrdej pamäťovej peny. S takýmto vankúšom budete zaručene spokojný.

Perie? Mikrovlákno? Penu?

Rovnako dôležitá je aj výplň vankúša. Kedysi sme sa mohli stretnúť len s vankúšmi vyplnenými perím. Páperová klasika má výhodu v dlhej životnosti, nie je však vhodná pre alergikov. Pamäťová pena je hitom dneška. Sú z nej nielen anatomické vankúše, ale dokonca aj celé matrace. Stačí si vybrať správny tvar a tvrdosť. Pokiaľ sú pre vás tieto vankúše z jedného kusu pamäťovej peny stále pritvrdé, môžete siahnuť po klasickom, v ktorom je pena v malých kúskoch.


Mohlo by vás zaujať: Bolesti krčnej chrbtice: Prečo vznikajú a čo všetko vám môže pomôcť?


Vlákna vankúša

Ak chcete byť úplným detailistom, zistite si aj počet vlákien na centimetri štvorcovom vášho vankúša. Čím je vlákien viac, tým lepšie. Hustejšie pletenie vlákien je nielen odolnejšie, ale zamedzuje vypadávaniu výplne, respektíve prenikaniu nečistôt do vankúša. Tých pár eur navyše nie je neprekonateľným rozdielom.

Výberu vankúša venujte v predajni dostatok času. Ľahnite si, vnímajte jeho výšku a tvrdosť. Je dobré, ak skúsite vankúšov viac tesne po sebe, len tak v nich dokážete spoznať rozdiely. Kúpou vankúša si môžete kúpiť aj lepšie zdravie, preto na ňom nešetrite.


Aký vankúš sa najlepšie osvedčil vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame