Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!

Žena

photl.com

Neznášanlivosť lepku, resp. celiakia je ochorenie, ktoré môže prepuknúť v každom veku. Ak ste sa s ním doteraz ešte nestretli a myslíte si, že vám to už nehrozí vedzte, že vás môže prepadnúť pokojne aj v 50-tke. Celiakia pritom nebolí a častokrát prebieha bez evidentných príznakov. Jej neliečenie však môže viesť ku závažným komplikáciám, niekedy až ku vzniku rakoviny.

Toto ochorenie je bohužiaľ nevyliečiteľné. Pre všetkých, ktorým je diagnostikované, znamená preto už doživotný problém. Ide o auto imunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém kvôli genetickej chybe napáda vlastný enzým – transglutaminázu. Tento enzým je nevyhnutným pre trávenie lepku a kvôli jeho nespracovaniu vzniká v čreve celiatika zápal. Toto črevo potom už nedokáže zachytávať potrebné minerály a vitamíny v strave a tým pádom vznikajú rôzne zdravotné komplikácie.

Kedy sa objavuje najčastejšie?

Celiakia sa nedá dostať, s ňou sa už človek narodí. Je to totiž genetická chyba, ktorá je vrodená. To, kedy sa ochorenie prejaví, však závisí len na osude. Rovnako sa môže prejaviť v prvom roku života bábätka, ako napríklad aj u 80 ročného človeka. Najčastejšie sa objavuje v prvom, tridsiatom a šesťdesiatom až sedemdesiatom roku života človeka. V týchto životných etapách je táto choroba najčastejšie rozpoznateľná a diagnostikovaná. Okrem toho trápi až dvakrát častejšie ženy ako mužov.


Mohlo by vás zaujímať: Trávite na záchode celé hodiny? Takto sa nepríjemným hnačkám vyhnete


Aké sú príznaky tejto choroby?

  • problémy s vyprázdňovaním hrubého čreva – hnačka alebo zápcha
  • bolesti brucha
  • nechutenstvo
  • zvracanie
  • nízka hmotnosť
  • nervozita, migrény, zvýšená únava
  • problémy s kosťami, osteoporóza
  • zhoršený chrup, časté afty v ústach
  • tvorba modrín, ochorenia ciev

Zmena jedálneho lístka

Neschopnosť tela spracovať lepok, ktorý sa nachádza v množstve bežne konzumovaných potravín, citeľne obmedzuje celiatikom jedálny lístok. Musia preto dodržiavať bezlepkovú diétu a to už po celý zvyšok svojho života. Do svojho jedálnička už nesmú zaradiť pšenicu, jačmeň ani raž. Problémom je, že z týchto obilnín je vyrobená drvivá väčšina pečiva, múky, ale aj ďalších potravín.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete si rady so zdravotnými problémami? Možno je za všetkým jedlo!


Bezlepková strava

Celiatici musia jesť už len potraviny, ktoré neobsahujú lepok. Sú nimi napríklad kukurica, ryža, pohánka, pšeno, amarant a quinoa. Väčšinu z nich dostanete kúpiť už aj v bežných obchodoch, či obchodoch špecializujúcich sa na Bio potraviny. Tie sa v súčasnosti nachádzajú už v každom väčšom meste. Takéto výrobky je dobré si zakúpiť aj v lekárni. Nakoľko sú tieto potraviny drahšie, ako celiatik máte na ne zľavu, ktorú vám vo forme receptu vystaví váš lekár.

Bezlepkové varenie môže potrápiť

Pomocou v začiatkoch varenia vám môže byť množstvo informácií a receptov pre celiatikov, ktoré nájdete na internete, v knižnici, kníhkupectve, ale aj v spomínaných predajniach. Nezabúdajte čítať etikety na všetkých potravinách, ktoré kupujete. Každá z nich by mala obsahovať informácie o tom, či daná potravina obsahuje lepok. Kúpiť dostanete aj bezlepkové múky, z ktorých si doma môžete upiecť bezlepkový chlieb a pečivo.


Máte nejaké skúsenosti s neznášanlivosťou lepku? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame