Tukožrútske potraviny: Mýtus alebo rýchla záchrana pri naberaní váhy?

Ananás

pixabay.com

Kedykoľvek počas roku sa nájde dôvod na oslavu, kedy si zvyknemedopriať viac jedla ako inokedy. V zimných mesiacoch a počas sviatočného obdobia je týchto príležitostí hneď niekoľko. Začalo sa to drobným maškrtením na Mikuláša, pokračujeme prípravou lákavého drobného pečiva a potom prídu Vianoce, Silvester a s nimi aj kilá navyše.

Počuli ste o tukožrútskych potravinách? Popravde, tento prívlastok je veľmi nadnesený, bolo by naivné veriť, že existujú potraviny, ktoré vymažú sladké a mastné prehrešky a roztopia centimetre okolo pásu a bokov. Pravdepodobne by sme všetci boli štíhli a nikto by sa netrápil nadváhou. Miska kapustového šalátu, grapefruit, ananás alebo čili v skutočnosti nedokážu roztopiť žiadny tuk, ich prínos pre trávenie a metabolizmus však stojí za povšimnutie. A možno práve teraz padne vhod zaradiť ich, nielen preventívne do jedálnička.

Korenisté je dobré

To, čo potrebujete, je urýchlenie metabolizmu. Že niečo nie je v poriadku, zistíme ľahko – stačí, ak váha dlhodobo stojí a ani žiadne stravovacie alebo pohybové zmeny nie sú prínosom. Pri pohybe ručičky smerom hore je jasné, že tento boj jednoznačne prehrávame.

Až 70% úspechu v chudnutí je založených na strave. Ak chcete svoju látkovú premenu naštartovať, pravidelne si doprajte potraviny, ktoré stimulujú metabolizmus a vo zvýšenej miere prispievajú k spaľovaniu tukov. Zvážiť môžete ostré štipľavé korenie, zázvor alebo čili, ktoré je bohaté na kapsaicín. Táto látka spôsobuje charakteristickú štipľavosť, vplýva na produkciu tepla v tele a pri chudnutí je užitočná tak, že spúšťa proces spaľovania tukov.

Pri pravidelnej konzumácii (s mierou) vás zbaví chutí na sladké a na nezdravé pokrmy. Okrem toho prispeje k lepšej nálade, keďže pri dráždení chuťových buniek začína telo ako obrannú reakciu produkovať hormón šťastia – endorfín.


Mohlo by vás zaujímať: Pikantná chilli paprička: Pomôže vám schudnúť a posilní imunitu


Pitný režim inak

Dôležitý je v tomto prípade aj pitný režim. Voda pred každým jedlom zaženie smäd, ktorý si niekedy zamieňame s veľkým hladom. Navyše, počas jedla automaticky menej zjeme a rýchlejšie sa cítime nasýtení. Okrem bezkalorickej čistej vody, ktorá dokáže rozprúdiť metabolizmus sama o sebe, tu máme hlavných bojovníkov za štíhlejšie telo:

  • Citrónová voda je pred raňajkami rituálom, ktorý sa teší veľkej obľube. Stimuluje žalúdok k produkcii žalúdočných štiav, upravuje trávenie a vyprázdňovanie. Citrón zabezpečuje dostatok vitamínu C a vy tak lepšie odolávate prechladnutiu aj chrípke. V spojení s medom a kurkumou sa stáva užitočným pomocníkom, vďaka ktorému máte krajšiu pokožku a ste chránení pred infekciami močových ciest.
  • Zelený čaj zvláda svoju úlohu dokonale – znižuje hladinu cholesterolu, spomaľuje vstrebávanie tukov v čreve a tým zvyšuje ich vylučovanie stolicou. Tiež napomáha k rýchlejšej činnosti metabolizmu. Cenné obsiahnuté polyfenoly majú antioxidačný, protizápalový a pre ľudské telo vo všeobecnosti pozitívny účinok. Pite 2 – 3 šálky kvalitného zeleného čaju denne a budete sa cítiť lepšie.
  • Káva – samozrejme bez cukru a bez mlieka, najlepšie z kvalitných odrôd a čerstvo zomletá. Účinok kofeínu, ktorý mierne podporuje činnosť metabolizmu a zároveň brzdí chuť do jedla, sa vtedy môže naplno prejaviť. Ako diuretikum vám pomôže zbaviť sa zadržiavanej vody. Pozor však na veľké množstvo šálok a kombinovanie s inými kofeínovými nápojmi.

Obľúbené tropické ovocie

Keďže cez zimné mesiace absentujú plody z vlastnej záhrady, mnohí z nás majú v obľube dovážané tropické ovocie. Výborná chuť sa spája s množstvom vitamínov a dokonca aj vlákniny. Ktoré ovocie je v boji s kilogramami vítané? Trojica ananás, pomelo a grapefruit nepatrí do misy na sviatočnom stole iba ako dekorácia. S ich pomocou schudnete a zlepšíte svoje trávenie, ktoré možno dostáva zabrať. V hojnom zastúpení obsahujú vitamíny a minerály, ktoré tak ľahko nenájdete pokope v žiadnom inom ovocí.

  • Ananás pomôže pri nadúvaní, vďaka vyššiemu obsahu draslíka bojuje proti zadržiavaniu vody a zmierňuje opuchy, obsahuje enzým bromelín, ktorý je výnimočný v boji proti zápalom a pripisuje sa mu vlastnosť zlepšovať trávenie.
  • Pomelo, ako kríženec grapefruitu a pomaranča, obsahuje veľmi málo kalórií, no za to vysoký obsah vlákniny, železa a draslíka. Mimoriadne obľúbené je pri redukčných diétach. Navodzuje dlhý pocit sýtosti a jeho zaujímavá chuť neobťažuje – nie je kyslé ako pomaranč ani horké ako grapefruit.
  • Grapefruit sa dostal do pozornosti mnohých výživových odborníkov, ktorí napríklad zistili, že ak skonzumujete polovicu grapefruitu pred výdatným kalorickým jedlom, zmierni sa dosah tohto jedla na prírastok hmotnosti. Grep dokáže naštartovať lenivé trávenie, podporuje látkovú výmenu, prečisťuje a zbavuje toxínov.

Mohlo by vás zaujímať: Milujete kapustu? Pripravte si z nej tieto vynikajúce polievky!


Overená klasika – naša kapusta

Na záver nesmieme zabudnúť na náš poklad – kapustu. Tukožrútska kapustová polievka kolovala internetom vo viacerých viac či menej jedlých verziách. Ľudia, ktorí sa na túto pár dňovú diétu odhodlali, chudli, často behali na toaletu a sami seba presviedčali, že im polievka chutí aj 5-krát denne, hoci už kapustu nechceli ani vidieť. Extrémy nemusia vždy vyjsť podľa predstáv. Kapusta má však svoje kvality a do jedálnička počas zimy v našom regióne jednoducho patrí.

Je bohatým zdrojom vlákniny a vitamínu C, teda výborne zasýti a zvyšuje obranyschopnosť. Je extra nízkokalorická (17 kCal na 100 g) a detoxikačná. Nestojí veľa a v kuchyni s ňou môžete doslova čarovať. Pre podporenie činnosti čriev a obnovu črevnej mikroflóry sa hodí šťava z kyslej kapusty. Odporúča sa vtedy, ak sa potrebujete zbaviť centimetrov v oblasti brucha.


Aké skúsenosti s tukožrútskymi potravinami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame