Ešte stíhate posledný letný výlet! Významné pamätníky hravo spojíte s ľahkou turistikou

Dukla

Vyberte sa na výlet po stopách hrdinov (Zdroj: GettyImages)

Zaujíma vás história a neodmietnete ani príjemnú prechádzku v prírode? Vyberte sa objavovať pamätníky a pamätné miesta na Slovensku! Nazriete do udalostí z minulosti, ktoré sa kedysi naozaj na území Slovenska odohrali a zároveň si doprajete aktívny oddych. 

V článku nájdete tipy na pamätníky:

Pamätníky na Slovensku

Pamätníky pripomínajú nejakú osobu alebo významnú udalosť z minulosti, ktorá si zaslúži, aby bola na ňu zachovaná spomienka. Na Slovensku väčšina z nich pripomína vojnové udalosti z obdobia druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Asi najznámejšími pamätníkmi sú Slavín v Bratislave a Dukla na východe Slovenska, no rozhodne ich tu máme oveľa viac. Veľa z nich sa nachádza na zaujímavých miestach v prírode, kadiaľ vedú turistické chodníčky a dokonca aj cyklotrasy. Tu je niekoľko pamätníkov, ktorých návštevu môžete spojiť s ľahkou turistikou.

Západné Slovensko

Brána Slobody

Lokalita: Bratislava

Pamätník Brána Slobody stojí pod hradom Devín, na sútoku riek Moravy a Dunaja. Brána Slobody bola postavená na pamiatku štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach ČSSR pri pokuse o útek za železnú oponu v rokoch 1945 – 1989. Pamätník znázorňuje rozstrieľanú bránu, vnútri ktorej je vyhnutá kovová mreža.

Brána Slobody je dobre dostupná verejnou dopravou z centra Bratislavy alebo autom zaparkujete na parkovisku len desať minút od pamiatky. Keďže sa pamätník nachádza priamo pod hradom Devín, z návštevy nevynechajte ani ten. V okolí pamätníka sa nachádzajú aj cyklotrasy, ktoré vás prevedú buď cez Slovanské nábrežie do Bratislavy, alebo smerom do Rakúska na zámok Schloss Hof.

Čo navštíviť v okolí? Hlavné mesto Bratislava ponúka veľa možností. Odporúčame navštíviť Primaciálny palác, nábrežie Dunaja pri nákupnom centre Eurovea, Slavín, vyhliadku na moste SNP, Bratislavský hrad či len tak sa potúlať uličkami Starého mesta.

Pamätník SNP vo Dvoloch

Lokalita: Brezová pod Bradlom, okres Myjava

Dvoly sa nachádzajú neďaleko Brezovej pod Bradlom v brezovskej časti Malých Karpát. V minulosti tu prebiehali boje medzi partizánmi a nemeckými vojakmi a pamätník bol postavený na ich pamiatku.

Do Dvolov vedú značené turistické trasy a cyklotrasy z okolitých obcí. Najrýchlejšie sa sem dostanete z Brezovej pod Bradlom po žltej turistickej značke popri bývalom utečeneckom tábore, kde môžete aj zaparkovať auto. Odtiaľ pokračujete po turistickej trase peši až k pomníku. Tam si môžete oddýchnuť pri poľovníckej chate s posedením a malým jazierkom.

Čo navštíviť v okolí? Ďalší pomník, ktorý nájdete v okolí Brezovej pod Bradlom, je Mohyla M. R. Štefánika. Nachádza sa na vrchu Bradlo, kde je zároveň turistická vyhliadka Hrombaba. Alebo môžete navštíviť aj neďaleký hrad Dobrá Voda.

Dibrovov pomník

Lokalita: Stará Turá

Tento pomník stojí na hrebeni Bielych Karpát na hraniciach Slovenska s Českom. Ilju Danielovič Dibrovov bol generál druhej Stalinovej brigády a pamätník je presne na mieste, kde bol veliteľ zastrelený. Jeho pozostatky sa tam však už dávno nenachádzajú. Hoci nejde o nejakú majestátnu stavbu, pamätník je postavený na významných a rušných križovatkách turistických trás, červenej Cesty hrdinov SNP a zelenej turistickej trasy.

Čo navštíviť v okolí? Toto miesto je ideálne na turistiku. Tí odvážnejší môžu ísť dlhšou trasou z Poriadia cez Dibrovov pomník až do Vrboviec. Menej náročnejšia je vychádzka popri nádrži Stará Myjava alebo návšteva mestského múzea v Starej Turej.

Pamätník SNP na vrchu Roh

Lokalita: obec Lubina

Zalesnený nie veľmi vysoký vrch Roh sa nachádza pri obci Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom. Na jeho vrchu je široká čistina s veľkým pomníkom v tvare hranola, ktorý je miestom posledného odpočinku 45 partizánov. V blízkosti nájdete aj sochu bojovníka a sedem kamenných kvádrov s menami obcí a osád zapojených do odboja pod Javorinou.

Z vrchu Roh sa vám naskytne výnimočný výhľad na Veľkú Javorinu, hrady Čachtice a Branč a na kopanice v Myjavskej pahorkatine. Východiskom túr na Roh je obec Lubina. Každoročne sa tu konajú spomienkové slávnosti a keďže je pod vrchom vybudovaný jazdecký chodník, organizuje sa tu aj westernové popoludnie s ukážkami jazdeckého umenia.

Čo navštíviť v okolí? Tých najmenších zaujme v Lubine minifarma a zoologické a botanické záhrady. Pre milovníkov turistiky je rozhľadňa Vojenská veža na Jelenci alebo vrch Veľká Javorina. 

Mohyla J. M. Hurbana

Lokalita: obec Hlboké, okres Senica

Jozef Miloslav Hurban je významná osobnosť národného obrodenia. Okrem toho sa do slovenských dejín zapísal aj ako prozaik, básnik, kultúrny, politický a náboženský publicista a politik. V obci Hlboké nájdete jeho dvanásť metrov vysokú mohylu, ktorú navrhol architekt Dušan Jurkovič.

Pôvodne mal J. M. Hurban vykopaný hrob na miestnom cintoríne len s dreveným krížom, pretože jeho rodina si viac dovoliť nemohla. Až keď sa slovenský národ spojil a vyzbieral 850 zlatých, postavili mu dôstojný pomník. Pomník, ktorý vidíte dnes, bol postavený po 2. svetovej vojne pri príležitosti stého výročia povstania slovenského národa. V blízkosti môžete navštíviť tiež miestnu faru a múzeum. Nájdete tu stále expozície, ktoré vám priblížia život a diela J. M. Hurbana.

Čo navštíviť v okolí? Obec Hlboké sa nachádza blízko Senice. Navštíviť môžete letné kúpalisko v Senici, sokolovňu a múzeum alebo Záhorskú galériu Jána Mudrocha, ktorá sa nachádza v neskorobarokovom kaštieli.

Mohyla Jankov Vršok

Lokalita: obec Uhrovec, okres Bánovce nad Bebravou

Jankov vršok je pamätné miesto na vrchu v juhozápadnej časti Strážovských vrchoch. Počas druhej svetovej vojny v týchto miestach pôsobila partizánska brigáda. Táto brigáda mala veľkú pomoc od obyvateľstva z okolitých dedín aj napriek tomu, že im za to hrozila smrť. A mnoho obyvateľov na to aj doplatilo. Raz v jednom z bunkrov na Jankovom vršku našli fašisti sedem zranených partizánov, a keď od nich nezískali žiadne informácie, zaživa ich upálili.

Na Jankovom vršku dnes stojí impozantná mohyla, mauzóleom, symbolický cintorín a prírodný amfiteáter s rekreačným zariadením. Na výstavbe tohto pamätníka sa podielali aj občania z okolitých obcí. Zaujímavosťou je, že na týchto miestách vtedy nebol zavedený elektrický prúd a ani voda a pamätník dokázali postaviť bez akýchkoľvek mechanizmov.

Čo navštíviť v okolí? Dedinka Uhrovec je rodiskom dvoch významných osobností slovenského národa, Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Nájdete tam ich rodný dom. Neďaleko je aj zrúcanina Uhrovského hradu, na ktorý vedie asi 1 km dlhá značená turistická trasa z Uhrovského podhradia.

Stredné Slovensko

Pamätník SNP Krpáčovo

Lokalita: obec Dolná Lehota, okres Brezno

Pamätník Krpáčovo je na vrchu Krpáčovo v Nízkych Tatrách. Krpáčovo bolo dôležitou strategickou oblasťou počas SNP. Partizánske oddiely sa tu stretávali, organizovali a bojovali proti nacistickým vojskám.

Na prvý pohľad nemusí byť úplne jasné, čo pamätník vlastne znázorňuje. Ide však o tri veľké padáky ležiace na zemi. Krpáčovo je zároveň aj chatovou oblasťou a nachádza sa tam aj lyžiarske stredisko. V okolí samotného pamätníka sú rozsiahle horské lúky a turistická križovatka smerom na Tále, na Vajskovskú dolinu a Jasenie.

Čo navštíviť v okolí? Neďaleko sa nachádza Vajskovská dolina, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších dolín Nízkych Tatier. Celou dolinou vedie 9 km dlhá asfaltová cesta až k Vajskovskému vodopádu. Trasa je teda vhodná aj na cykloturistiku. 

Partizánska republika Kalište

Lokalita: obec Kalište, okres Banská Bystrica

Partizánska republika bola rozsiahla oblasť v okolí Nízkych Tatier, ktorá bola dlhodobo kontrolovaná partizánmi. Miestni obyvatelia partizánov podporovali, za čo sa im Nemci patrične pomstili. Kalište prepadli. Tých, ktorým sa nepodarilo ujsť, povraždili, a dedinu vypálili. Od tejto udalosti sa obec už nikdy nepodarilo postaviť na nohy. V súčasnosti je územie Kališťa vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

V dvoch domčekoch, ktoré sa podarilo zrekonštruovať je zriadená expozícia. V okolí domčekov sa nachádza pamätník obetiam, zrekonštruovaná zvonička a základy zhorených domov. V okolí sa tiahne aj náučný chodník pre milovníkov prírody a ľahkej turistiky.

Čo navštíviť v okolí? Do Kališťa sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Prístup autom je samozrejmý, no ak uprednostňujete turistiku, vedú sem dve značené turistické cesty z Donovál, prípadne z obce Baláže. Ďalšou možnosťou je spraviť si výlet z obce Podkonice, odkiaľ vedie modrá turistická značka.

Pamätník Nemecká

Lokalita: obec Nemecká, okres Brezno

Pamätník Nemecká je označovaný aj ako Pamätník umučeným. Spája sa s rokom 1945, kedy došlo k mnohým tragickým udalostiam. Jedna taká sa stala aj pri Vápennej peci blízko obce Nemecká. Fašisti tu popravili a upálili približne 900 účastníkov SNP, antifašistov a rasovo prenasledovaných.

Dnes patrí toto miesto medzi národné kultúrne pamiatky zapísané Ústrednom zozname pamiatkového fondu. Nájdete tam stálu expozíciu Represálie nacistov a príslušníkov POHG na Slovensku. Expozícia je rozdelená na dve časti do dvoch rôznych miestností so symbolickým vstupné jedno euro. 

Čo navštíviť v okolí? Neďaleko sa nachádzajú kúpele Brusno, v ktorých sa minerálna voda čerpaná z ôsmich prameňov a je vhodná predovšetkým na choroby tráviaceho ústrojenstva. Alebo sa môžete vydať k Predajnianskym vodopádom, ktoré sú vyhlásené za prírodnú pamiatku.

Pamätník francúzskym partizánom

Lokalita: obec Strečno, okres Žilina

Pamätník francúzskym partizánom sa nachádza na vrchu Zvonica pri obci Strečno a je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V okolí obce Strečno prebiehali ťažké boje medzi nemeckou armádou a účastníkmi SNP. Vojenských operácii sa na strane povstalcov zúčastnilo aj 52 Francúzov a nich počesť bol na vrchu Zvonica vybudovaný pamätník.

Pod pamätníkom sa nachádza krypta, v ktorej sú uložené telesné pozostatky 24 partizánov. Každoročne, koncom augusta, sa pri pamätníku na Zvonici koná kladenie vencov za účasti členov diplomatického zboru a delegácií z Francúzska.  

Čo navštíviť v okolí? Odporúčame navštíviť veľkolepý Hrad Strečno a pod hradom stredovekú dedinu Paseka. Pre pôsobivý výhľad zamierte na rozhľadňu na vrchu Špicák a neďaleká dedinka Nezbudská Lúčka vám ponúkne výlet k asfaltovému jazeru.

Východné Slovensko

Pamätník v Dargovskom priesmyku

Lokalita: obec Dargov, okres Trebišov

Dargovský priesmyk sa nachádza v centrálnej časti Slanských vrchov. Na tomto území prebiehali ťažké boje medzi vojskami nemeckého Wehrmachtu a Červenou armádou. Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území bývalého Československa.

Na miestach, kde sa bojovalo vedie náučný chodník s expozíciami vojenskej techniky. Nájdete tu aj súsošie pamätníka, výstavu tankov a pamätnú sieň bojovej slávy. K pamätníku sa viete dostať verejnou dopravou aj autom, no môžete v okolí vyraziť aj na ľahšiu turistiku. Neďaleko pamätníka nájdete rekreačné stredisko Biele Studničky, chatovú osadu a zaniknuté kúpele Borda.

Čo navštíviť v okolí? Asi 8 km za Dargovským priesmykom nájdete pozostatky kaštieľa, ktorý bol postavený na ruinách pôvodného Hradu Bačkov. Za turistikou zamierte napríklad na Rankovské skaly, pre ktoré sú typické skalné bloky majestátnych rozmerov.

Údolie smrti – Dukliansky priesmyk

Lokalita: Svidník

Dukliansky priesmyk je medzi obcami Kapišová a Kružlová v okrese Svidník. V Údolí smrti sa viedli intenzívne boje medzi nemeckými a sovietskymi vojskami. Boli to jedny z najťažších a najkrvavejších bojov na území Slovenska počas druhej svetovej vojny. Boje viedli k obrovským stratám na oboch stranách, a preto táto oblasť získala svoje symbolické meno, Údolie smrti.

Dominantou v areáli je 28 metrov vysoký pamätník s obradnou sieňou. V blízkosti nájdete aj niekoľko tankov, delá a ďalšie ľahšie zbrane z obdobia 2. svetovej vojny. Okrem toho stojí v areáli aj vyhliadková veža a za dobrého počasia z nej uvidíte Dukliansky priesmyk, Vyšný Komárnik a časť pohraničia.

Čo navštíviť v okolí? Vo Svidníku môžete navštíviť Vojenské historické múzeum alebo barokový kaštieľ z 18. storočia, v ktorom sídli Galéria Dezidera Millyho. Za relaxom zamierte do Vodného sveta Aquaruthenia.

Pamätník SNP v Levočských vrchoch

Lokalita: Levoča

Pamätník v Levočských vrchoch pripomína hrdinstvo a obete povstalcov počas Slovenského národného povstania. Pripomína najmä obete tragického pádu zostreleného lietadla. Išlo o zdravotnícke lietadlo, ktoré viezlo ranených francúzskych a slovenských partizánov a bolo zostrelené nemeckou stíhačkou. Preto na pamätníku uvidíte vrtuľu lietadla.

K pamätníku vedú značené turistické trasy a cyklotrasy z okolitých obcí. V areáli je navyše turistický prístrešok a ponúka nádherné výhľady na Levočské vrchy, ale i na Vysoké a Nízke Tatry.

Čo navštíviť v okolí? Samotná Levoča ponúka niekoľko ďalších miest s náhľadom do histórie Slovenska. Napríklad historickú radnicu, Chrám sv. Jakuba, stredovekú klietku hanby na námestí, Dom majstra Pavla alebo Spišské múzeum. 

Pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania

Lokalita: obec Haniska, okres Prešov

Pamätník roľníckej vzbury patrí k národným kultúrnym pamiatkam. Je postavený na kopci Furča južne od Prešova. Práve tu v minulosti vypuklo sedliacke povstanie, ktoré trvalo niekoľko mesiacov. Roľníci bojovali za nespravodlivé podmienky a vykorisťovanie zo strany šľachty. Povstanie však bolo kruto potlačené a popravených bolo 119 ľudí.

Pamätník tvorí pieskovcové súsošie s niekoľkými sochami sedliakov. Okrem toho je z pamätníka panoramatický výhľad na okolitú krajinu, a tak toto miesto láka aj milovníkov prírody a nenáročnej turistiky.

Čo navštíviť v okolí? Obec Haniska sa nachádza blízko pri Prešove, v ktorom môžete navštíviť napríklad krytý aquapark Delňa alebo prírodné kúpalisko Delňa. Úchvatný výhľad na Prešov a okolie si môžete užiť na rozhľadni na Malkovskej hôrke. Neďaleko nej sa nachádza aj lesoparku Cemjata.

Pamätník 2. svetovej vojny Skároš

Lokalita: obec Skároš, okres Košice

Pamätník 2. svetovej vojny sa nachádza v parku kúsok za obcou Skároš. Bol postavený na počesť obetí bojov z radov Červenej armády a jej spojencov. Počas bojov bola obec Skároš oslobodená v noci zo 16. na 17. decembra ako prvá v okrese Košice. Zaujímavosťou je, že hoci Košice sú vzdialené len asi 20 kilometrov, oslobodené boli až o 34 dní neskôr ako Skároš. 

V okolí pamätníka môžete vidieť sovietsky tank T-34/85, protitankový kanón, divízny kanón a dve húfnice. O tanku sa hovorí, že sa na konci vojny zúčastnil bojov o Berlín. V neďalekom amfiteátri sa každoročne konajú regionálne slávnosti.

Čo navštíviť v okolí? Neďaleko sa nachádza Skárošská vyhliadka, ktorá je prístupná po viacerých značkovaných turistických chodníkoch. Pokochať sa môžete výhľadom na mesto Košice, Košickú kotlinu, Slovenský kras, Volovské vrchy, na maďarskej strane Zemplínske vrchy a za dobrého počasia aj na Vysoké Tatry.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame