Túžite po opálenej pokožke v zime? Návšteva solária nie je riešenie, hrozí závislosť

Foto: GettyImages

Opálená pokožka, vzbudzuje pozornosť a dotvára vašu krásu. V zime to však môže byť problém. Návšteva solária alebo umelá žiara lampy horského slnka nepatria k najlepšiemu riešeniu. Primerané vystavovanie na slnku je skvelým spôsobom nie len pre produkciu vitamínu D, ale aj pre zakrytie vašej bledej pokožky.

Povedzte nie soláriu!

Je potrebné vedieť, že jediná návšteva solária môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) zaniesla v roku 2009 ultrafialové lúče B aj A, teda tiež tie vyžarované v soláriách, na zoznam preukázaných karcinogénnych látok, ktoré sú pre človeka nebezpečné.

Do prvej skupiny spolu so soláriami sú zaradené aj ďalšie rizikové faktory pre rôzne druhy rakoviny. Patrí k nim fajčenie, alkohol, azbest a radón. Ultrafialové lúče môžu byť negatívnym faktorom vzniku aj rozvoja metastázou kožných nádorov. Pobyt v soláriách môže navyše spôsobiť ďalšie vážne problémy: ťažké popáleniny až do tej miery, že je potrebné vyhľadať prvá pomoc, poškodenie očí a mnohé iné.

Zmeny na tvári a rýchlejšie starnutie

Opaľovanie, či už v soláriu alebo na slnku, prispieva k rýchlejšiemu starnutiu pleti. Vrásky, pigmentové škvrny spojené s vekom a povolená koža sa u toho, kto sa často a dlhodobo vystavuje ultrafialovým lúčom, objavuje skôr, než je bežné.

Časté využívanie solária môže znamenať zvýšenie počtu pieh a atypických kožných nezhubných útvarov rôznej veľkosti, ktoré majú rôznu farbu, tvar a štruktúru. Majú znepokojujúcejšie charakteristiky v porovnaní s tými vznikajúcimi po intenzívnom slnení na prirodzenom slnku.

Ak navštívime solárium skôr, než sa vystavíme slnku, napríklad pred odchodom na dovolenku, neznamená to, že sme si vytvorili bezpečný základ proti spáleniu. Každé vystavovanie kože ultrafialovým lúčom, a predovšetkým každá popálenina poškodzuje DNA pokožky.

Horské slniečko či solárium tiež nelieči akné. Úžitok môže byť skromný a len časovo obmedzený, potom sa akné znovu zhorší, pretože sa zvýši upchávaniu pórov. Mnohé lieky proti akné sa môžu dokonca stať toxickými vo chvíli, keď nimi ošetrenú pokožku vystavíte ultrafialovým lúčom.

Ani lupienku solárium nevylieči. Účinnosť ultrafialových lúčov je veľmi malá. V špecializovaných centrách sa používajú UVB lampy s veľmi obmedzeným onkologickým rizikom.

Hrozí závislosť

Navyše vzniká reálne riziko vzniku závislosti na opaľovanie. Americké štatistiky ukazujú, že pre asi 20 percent mladých žien vo veku od osemnásť do tridsať rokov je ťažké s pravidelnými návštevami solária prestať. Tieto ženy vykazujú závislosť a bez opaľovanie pociťujú úzkosti.

Alternatívnym riešením sú samoopaľovacie krémy a spreje, ktoré využívajú zložku známu ako DHA, dihydroxyaceton získaný z cukrovej trstiny, ktorý spôsobuje sfarbenie pokožky. „Proti týmto metódam nie je kontraindikácie,“ hovorí riaditeľ dermatologickej kliniky v Brescii Piergiorgio Calzavara Pinton.

Naopak slnko je spojencom zdravia: robí dobre kostiam a nálade, je však nevyhnutné používať ochranné krémy a nevystavovať sa slnečným lúčom dlhšie ako pol hodiny v kritických hodinách dňa. Slnko stimuluje syntézu vitamínu D, ktorý z 90 percent produkujeme vďaka slnku a len desať percent pochádza zo stravy. Naopak početné štúdie ukazujú, že opaľovaním v soláriu sa úroveň vitamínu D nijako výrazne ani trvalo nezvyšuje.

Zdroj: ČTK
Odporúčame