Túžite zhodiť kilá a byť vo forme? Cvičenie na bicykloch pomôže aj vám

IndoorCycling

facebook.com/indoorcyclingCanada

Ak ste milovníkom cyklistiky a pohybu, nemusíte byť smutný z toho, že vonku prší či sneží. Hudbou sprevádzanú rýchlu jazdu dole z kopca, pomalú do kopca, relaxačnú jazdu po rovine, okorenenú prudkými zákrutami si môžete vychutnať vďaka indoor cyclingu celoročne. Dávate zabrať celému telu, ale zároveň sa vám z emocionálneho vzrušenia aktivujú hormóny šťastia a v konečnom dôsledku ostávajú z cvičenia len príjemné pocity.

Cvičenie pre všetky vekové kategórie

Ide o cvičenie na špeciálne upravených stacionárnych bicykloch so zotrvačníkom, vhodné pre všetky vekové kategórie – mladších, ale aj starších, ba dokonca aj tehotné ženy (pokiaľ nemajú obmedzenie v iných cvičeniach  – a úrovne zdatnosti). Okrem zdokonaľovania kondície napomáha rozvíjať zmysel pre rovnováhu, tiež tvarovať postavu a upravovať hmotnosť. Ak sa poctivo krúti pedálmi, tak počas jedného tréningu možno spáliť až 600 kcal.

Šliapanie v rytme hudby

Indoor cycling je známy aj pod názvom spinning. Môžem potvrdiť, že je to energeticky veľmi účinné kardiovaskulárne cvičenie. Na udržanie rytmu cvičencov využívame hudbu, ktorá motivuje k lepším výkonom. Počas tréningu kombinujeme fyzické a psychické prvky. Na rozdiel od klasického stacionárneho bicykla umožňuje vykonávať  viaceré nové druhy pohybov – riadenie, vyvažovanie, nakláňanie, zatáčanie, otáčanie a pod. Okrem toho viac zapája do činnosti myseľ, aktivizuje centrálny nervový systém a prostredníctvom neho jednotlivé svaly, pričom telo udržiava vo väčšej aktivite. Zaťažuje nielen nohy a kardio, ale aj brucho, boky, chrbtové svalstvo a svalstvo rúk a ramien, najmä tricepsov. Prispieva k zlepšeniu pevnosti, koordinácii a stability celého tela,“ objasnil fitness tréner Peter Mikuš.

Aj keď ide o aeróbnu záťaž, cvičenie je šetrné ku kĺbom. Nie sú zaťažované, a preto ho môžu využívať aj ľudia s ortopedickými problémami. Stručne možno povedať, že ide o najmodernejšiu formu striedania záťaží a relaxácií so zapojením predstavivosti.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný elektrický bicykel: Bude šlapať za vás!


Benefity indoor cyclingu

 • ide o prirodzený pohyb, pri ktorom sa počas jazdy zapája celé telo, horné aj dolné svalové skupiny
 • je to bezpečné a efektívne cvičenie, ktoré napomáha odstraňovať problémy s rovnováhou
 • znižuje záťažový stres z cvičenia
 • možno ho cvičiť aj doma

Užitočný pomocník najmä pri týchto problémoch

 • problémy s rovnováhou a koordináciou
 • chybné držanie tela
 • jednostranné preťaženie pohybového aparátu
 • bolesti pohybového aparátu
 • bolesti chrbtice
 • ochorenia dýchacej sústavy, najmä astmy
 • odbúrava stres a jeho nežiadúce vplyvy
 • poúrazové stavy
 • poranenia vzniknuté pri športe

Mohlo by vás zaujímať: Fitnes prístroj na doma: Ktorý vám vyformuje postavuje najlepšie?


Cena

Ak by chcel mať niekto zariadenie doma a využívať komfort domáceho prostredia, môže si ho zakúpiť v špecializovaných obchodoch za cca 1080 eur. Obstarávacia cena je síce vyššia, ale pokiaľ ho budú využívať viacerí členovia domácnosti, tak investícia na upevnenie svojho zdravia za to rozhodne stojí. Ďalšou možnosťou je vstup do fitnescentra na cvičenie indoor cyclingu, kde zaplatíte za 60 minút okolo 5 eur alebo za 120 minút okolo 8 eur.


Vyskúšali ste už indoor cycling? Ako ste boli s touto aktivitou spokojní? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: facebook.com/indoorcyclingCanada, facebook.com/indoorcyclingCanada, Viola
Odporúčame