Typické zvyky neúspešných ľudí: Neoplatí sa ich napodobňovať

Neúspech

gettyimages

Aj keď sa snažíte, nedarí sa vám. Sú isté zvyklosti, ktoré sa na ľudí nalepia a do istej miery môžu spôsobiť zníženie kvality života, problémy v medziľudských vzťahoch či v práci. Tak, ako majú svoje dobre mienené pravidlá na život úspešní ľudia, existuje aj opačná strana mince – zvyky neúspešných ľudí, ktoré sa isto neoplatí živiť, ani napodobňovať. Je vám niektorý z nasledujúceho zoznamu povedomý? Dokázali by ste ho zo svojho života vymazať?

Čo spôsobuje ľudom v živote neúspech?

Od bežných každodenných “neškodných” rituálov,   cez vystupovanie a komunikáciu s druhými ľuďmi, až po negatívne vnímanie všetkého okolo. Sú to vždy práve ľudia, ktorí si tvoria svoju vlastnú realitu a otvárajú alebo zatvárajú pred sebou všetky okoloidúce možnosti. Isto ste sa už stretli s neúspešným človekom a možno ste si tiež o sebe v istých obdobiach mysleli, že ste smoliarom. Pri čom teda treba zbystriť pozornosť? Čím sa “zahrabávate” do neúspechu ešte hlbšie?

1. Odmietanie zmeny

Niektoré zmeny sa dejú aj bez toho, aby ste o ne stáli. Tie pozitívne prijímame s nadšením a tým negatívnym sa urputne bránime. Občas nemáme dosah na to, čo sa nám deje, vieme však veľmi dobre prispôsobovať svoju reakciu na vzniknutú situáciu. Pamätajte, že človek prežil práve pre svoju výnimočnú schopnosť adaptácie.


Mohlo by vás zaujímať: Zvyky bohatých ľudí: Osvojte si ich a buďte úspešnejší


2. Nerešpektovanie odlišností a nedostatok pochopenia

Tento nedostatok sa prejavuje predovšetkým vo vzťahoch s ľuďmi, či už v súkromných alebo pracovných. Ak neúspešní ľudia nedokážu vyniknúť, snažia sa aj ostatných stiahnuť na svoju úroveň, v najhoršom prípade znevážiť akékoľvek rozdielnosti, ktoré sú podľa ich obmedzeného chápania chybou. Chyby totiž vidia príliš často a takmer v každom človeku, len nie v sebe. I preto odmietajú akýkoľvek osobnostný rast a napredovanie.

3. Strach zo zlyhania

Bojíte sa, že neuspejete a preto radšej nič neurobíte. Výsledok je však rovnaký, ako keby ste sa odhodlali niečo risknúť a nevyšlo to. Akurát s tým rozdielom, že ste sa obrali o možnosť prípadného úspechu. Obavy sú najväčšou prekážkou v našich životoch a brzdia nás v rozvoji. Nevnímajte zlyhanie ako potrestanie, skôr ako užitočnú ukážku, že nabudúce to treba urobiť inak.

4. Netrpezlivosť a nedostatok vytrvalosti

Chcieť všetko, hneď a naraz charakterizuje človeka, ktorému do života príde veľa nezdarov a nespokojnosti. Odborníci a koučovia odporúčajú, že ak chcete niečo skutočne dosiahnuť, no obávate sa, že výsledok príde neskôr a vy sa medzitým vzdáte, mali by ste finálny cieľ rozložiť na niekoľko menších a za každý úspech sa odmeňovať.


Mohlo by vás zaujímať: Tieto každodenné zvyky zvyšujú hrozbu demencie: Vyhnite sa im!


5. Nedostatok sebadôvery

Môžete mať talent, inteligenciu, bohaté skúsenosti, avšak bez zdravej viery v seba samého strácate možnosť prezentovať sa tak, aby ste zažiarili. Možno ste už zažili situáciu, keď vám pracovnú pozíciu ukradol niekto menej skúsený a to len preto, že pôsobil sebavedome a isto. Úspešní ľudia to robia naopak – veria si za každých okolností, sú ochotní napredovať a prispôsobovať sa situáciám.

6. Nedostatok pokory

Vedecké výskumy sa venovali aj tejto oblasti. Zistilo sa, že skromní ľudia majú väčšiu šancu na úspech, sú vysoko produktívni a vďaka tomu, že poznajú svoje slabé aj silné stránky sa dokážu spoľahlivo rozhodovať. Neúspešným ľuďom pokora chýba, cítia sa mocní a neprekonateľní, až kým im do života nepríde situácia, ktorá im ukáže, ako maličkí sú v porovnaní s celým svetom.

7. Výhovorky

Vyhováranie sa je to, čo stojí medzi vami a dosiahnutím cieľov. Zvolili ste jednoduchšiu cestu a tvrdíte, že sa niečo nedá urobiť. Zaujímavé je, že človek je tvor vynaliezavý a vždy nájde spôsob ako ospravedlniť svoju nečinnosť. Čo keby ste tentokrát venovali energiu opačným smerom?


Mohlo by vás zaujímať: Buďte v živote šťastní: Spoznajte 5 zásad, ktoré sa oplatí dodržať!


8. Príliš veľa zbytočných slov

Stretli ste sa s človekom, ktorý príliš veľa rozprával a teoretizoval, no žiadnych činov ste sa od neho nedočkali? Pravdepodobne ste ho s odstupom času vnímali ako “sľubotechnu” a nedôveryhodného človeka. Pri rozhovoroch sa zamerajte na to, čo dokážete splniť a druhým aktívne načúvajte.

9. Lenivosť

Leniví ľudia toho v živote veľa nezažijú. Uspokoja sa so svojím okliešteným životom a mnoho príležitostí im uniká. Čo je najhoršie – častokrát si ani neuvedomujú, že ich život by mohol vyzerať presne tak, ako u ľudí, ktorým závidia.

10. Neschopnosť prevziať zodpovednosť a poučiť sa z minulých chýb

Úprimne – ľudia s takouto vlastnosťou nie sú veľmi obľúbení. V pracovnom kolektíve sa na nich nemôžete spoľahnúť, v partnerskom vzťahu sa obávate každej nastávajúcej hádky, pretože už vopred viete, že sa bude opakovať ten istý konflikt.


Mohlo by vás zaujímať: Zvyky emocionálne inteligentných ľudí: Poznáte ich?


11. Žiadne úsilie navyše

Chcete niečo významné dosiahnuť a domnievate sa, že sa to udeje bez vášho pričinenia? Isto poznáte odpoveď. Úspešný človek vie, že sa musí zlepšovať nielen vo svojom zameraní, ale tiež neustále nasávať čo najviac informácií, aby dokázal využiť všetky dvere, ktoré sa mu otvárajú.

12. Nedostatok sebadisciplíny

Každý pokrok si vyžaduje investíciu času a energie. Úspešní ľudia na sebe tvrdo pracujú a sebadisciplínu neustále rozvíjajú. Väčšina ľudí sa však falošne domnieva, že sebadisciplína je vrodená a ak niečo rýchlo vzdajú, tak to odôvodnia tým, že jednoducho nie je v ich povahe dotiahnuť veci do konca.

Vyššia sebadisciplína prináša so sebou celý rad pozitív – lepšie zvládanie emočného nepohodlia, stresových situácií, kontrolu na nevhodným správaním či prekonanie zlých návykov.

Úspech začína pádom. Majte to na pamäti, vždy keď sa vám nedarí. S trochou nadhľadu sa môžete inšpirovať výrokom Winstona Churchilla: „Úspech nie je konečný. Zlyhanie nie je fatálne. Iba odvaha pokračovať ďalej je to, čo sa počíta.


Máte problémy s pamäťou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame