Ubráňte sa reume, kým je čas: Na čo by ste si mali dať pozor?

Koleno

thinkstockphotos.com

Opuchnuté kĺby a bolesť pri pohybe – takéto sú prejavy reumy, jedného z najčastejších zápalových ochorení. Reumatoidná artritída, ako sa správne nazýva, trápi ľudí najmä po 50. roku života a to viac ženy ako mužov. Následkom tejto choroby sú pacienti často na invalidnom dôchodku, alebo práceneschopní. Zapálené kĺby znižujú kvalitu života, no pri správnej životospráve a strave sa dajú jej prejavy zmierniť alebo až úplne obmedziť.

Nepodceňujte zmeny na kĺboch

Dôvod vzniku tohto ochorenia nie je dodnes celkom jasný. Lekári sa ale domnievajú, že za ním stoja genetické činitele. Zrejmé je však to, že fajčenie výrazne zvyšuje šance na reumu a zhoršuje aj priebeh choroby. Príznaky reumy sú pritom typické a všeobecne známe:

  • boľavé, opuchnuté kĺby
  • ranná stuhnutosť
  • fyzická slabosť
  • neschopnosť pracovať alebo udržať v rukách nástroje
  • postihnuté kĺby sú citlivé na dotyk a horúce a začervenané na pohľad

Okrem zjavných prejavov na kĺboch sa môžu vyskytnúť aj ďalšie príznaky reumatizmu – horúčka, malátnosť, nechuť do jedla. Základným kameňom liečby reumy je skorá návšteva lekára. Ak pozorujete zmeny na kĺboch alebo máte ráno problém vstať a pohybovať sa, neodkladajte konzultáciu s odborníkom.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Upravte jedálniček

Hoci medicína nepozná presnú príčinu reumy, je dokázané, že strava má vplyv na zdravie vašich kĺbov. Úplnou samozrejmosťou je vyvážená a pestrá výživa s dostatkom všetkých živín a ich rovnomerným zastúpením. Potraviny, ktoré by ste pri reume mali obmedziť sú najmä červené mäso, živočíšne produkty a údeniny, rastlinné oleje, oriešky s vysokým obsahom tuku, alkohol a sýtené sladené nápoje a dokonca aj kravské mlieko. Vyhýbať by ste sa mali i citrusovým plodom.

Doprajte si najmä…

Naopak by ste mali prejsť na ľahkú, južanskú stravu – veľa čerstvej zeleniny, dopriať si rybu viackrát do týždňa, používať olivový olej, celozrnné pečivo, či strukoviny. Znížiť by ste mali príjem nasýtených mastných kyselín a zvýšiť príjem nenasýtených mastných kyselín, známych ako Omega3, práve ktoré sa nachádzajú napr. v rybom oleji. Pitný režim s dostatkom tekutín by mal pre reumatikov byť prvoradý, môžu piť rôzne čaje, bylinkové zmesi alebo čistú vodu. Vhodná je napríklad žihľava, ktorej výborné účinky pri liečby reumy boli známe aj našim starým mamám. Správne je tiež myslieť na zvýšený príjem antioxidantov z bobuľových plodov, zázvoru alebo kurkumy.


Mohlo by vás zaujať: Zázračné kmeňové bunky vyliečia boľavé kĺby: Zistite ako a za koľko!


Kofeín a reuma

Jedni z najobľúbenejších nápojov, ktorým pri liečbe reumy musíte povedať nie, sú káva a iné nápoje s obsahom kofeínu, napríklad čierny čaj, zvyšujú riziko bolestivého zápalu kĺbov. S týmto výsledkom prišli výskumníci z Alabamskej univezity. Zistili, že ľudia, ktorí vypili 3 šálky kofeínového nápoja denne, mali vyššie riziko zápalu kĺbov ako tí, ktorí ich nepili vôbec. Ak bez kávy nedokážete fungovať a denne jej vypijete veľké množstvá, mali by ste jej konzumáciu zvážiť a nahradiť ju nápojom bez kofeínu.

Rozhýbte stuhnuté telo

Druhým najdôležitejším faktorom v prevencii a liečby reumy je pravidelný pohyb, ktorým môžete stuhnutosti kĺbov predchádzať. Pravidelné cvičenie vám pomôže schudnúť – nadváha je totiž veľkou záťažou na kĺby, ktoré trpia a ochorenie sa rozvinie rýchlejšie. Zo športov sú prospešné bicyklovanie alebo plávanie. Aktivity, pri ktorých sa skáče a dochádza teda k otrasom, sú naopak, úplne nevhodné – volejbal, basketbal či lyžovanie. Treba myslieť aj na správne držanie tela pri chôdzi, hlavne u žien, ktoré reumou trpia častejšie, a nosenie vysokých topánok, ktoré kĺby takisto nadmerne namáha. 


Aké máte skúsenosti s reumou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame